Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #760 on: July 05, 2016, 21:41:59 PM »
hahah eu zic sa verifici poate nu e motor de subaru sub capota :D ;D

Ia uite-l si pe Malakay, m-a dat in fapt, s-a prins!  :P :P :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #761 on: July 05, 2016, 21:48:18 PM »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #762 on: July 05, 2016, 22:03:49 PM »
Bravo Helio. Amandoi o sa spargem statisticile si miturile urbane despre Subaru !!!  ;D

...sau o sa ne atragem "urale si ovatii de bine si viata lunga" caci cu siguranta demolam mituri.

Apropos, ieri m-a sunat un domn doritor sa cumpere un XT pentru uzul familiei in general si iesit din Bucuresti in mod special. L-am invitat la firma caci intamplator ieri am venit cu XT-ul la servici (pentru spalat interior + exterior) si pret de mai bine de trei ore am facut o tura prin zona dupa care ne-am retras la cate un fresh si o cafeluta.
Domnul, corporatist ca multi altii, a ramas uimit sa constate cifrele de pe bord, in special consumul, tinuta de drum si totodata multitudinea de gadgetu-uri din pachetul Platinum - mai putin caracteristic la Forester. Cu sinceritate va spun ca acest domn avea setat in memorie faptul ca Forester, cu motor turbo, consuma in oras in jur de 18% iar afara cam 13%. Faptul ca a vazut si altfel de statistici l-a determinat sa isi repozitioneze imaginea despre "gurmandul" motor turbo.

Dezbaterea pe tema Forester a continuat pana tarziu in noapte si am reluat-o astazi dimineata. L-am rugat sa intre pe forum si sa se documenteze cu privire la ceea ce spun colegii nostri iar in final a concluzionat ca va contacta Auto Kino pentru comanda masinii.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #763 on: July 05, 2016, 22:19:44 PM »
Nu-sh ce va mirati atata de consumurile "mici".  Eu am scos (aveti dovada pe topicul meu)  8.2% cu 2.5-ul.  Nu , nu e stricat.  Turbina merge si  nu  , nu am mers subturat. Doar am fost castigatorul unui concurs de imprejurari.   

A contat f mult ca am desfacut motorul si i-am facut ce i-am facut. 

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #764 on: July 05, 2016, 22:31:14 PM »
Daca stiam, faceam si eu o poza cotoiului cu limba scoasa, acum o saptamana cand l-am dus la vaccin.
Eram si eu in voga acum si puteam fi numit trend-setter in locul lui Muttley :D.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #765 on: July 05, 2016, 22:34:31 PM »
Nu-sh ce va mirati atata de consumurile "mici".  Eu am scos (aveti dovada pe topicul meu)  8.2% cu 2.5-ul.  Nu , nu e stricat.  Turbina merge si  nu  , nu am mers subturat. Doar am fost castigatorul unui concurs de imprejurari.   

A contat f mult ca am desfacut motorul si i-am facut ce i-am facut. 
Doar unii se mira, nu stiu de ce  ::)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #766 on: July 05, 2016, 22:38:23 PM »
Helio, daca domnul doritor de XT conduce asa ca mine si ca tine, eu ti-as sugera sa il sfatuiesti sa nu isi ia turbo ptr ca nu i-ar folosi la nimic si ar da de pomana o gramada de bani pe ceva ce nu ii foloseste la nimic.
Zii sa isi ia aspirat.
...... ......... parerea mea  8)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #767 on: July 06, 2016, 06:05:13 AM »
Doar unii se mira, nu stiu de ce  ::)

Ie invidiosi  ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #768 on: July 06, 2016, 09:15:51 AM »
Să se oftice dieselosii, gpl-istii, hibrizii, Clio si mâțele de Bulgaria   ;D  ;D  ;D

Io nu ma oftic! Jur! ...
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #769 on: July 06, 2016, 09:44:22 AM »
Helio, daca domnul doritor de XT conduce asa ca mine si ca tine, eu ti-as sugera sa il sfatuiesti sa nu isi ia turbo ptr ca nu i-ar folosi la nimic si ar da de pomana o gramada de bani pe ceva ce nu ii foloseste la nimic.
Zii sa isi ia aspirat.
...... ......... parerea mea  8)

La fel l-am sfatuit si eu insa se pare ca doamna il preseaza sa opteze pentru XT (a baut apa dupa Elena...).
In week-end-ul urmator le-am propus sa dam o fuga pana la Seciu pentru a se convinge de tinuta de drum pan' la carciuma si-napoi.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #770 on: July 06, 2016, 09:52:00 AM »
Cand banii nu-s o problema, e linistitor sa stii ca nu mori intr-o depasire pe motiv de "nu vrea".
WRX SW 2002

Răspuns: Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #771 on: July 06, 2016, 10:52:58 AM »
Să se oftice dieselosii, gpl-istii, hibrizii, Clio si mâțele de Bulgaria   ;D  ;D  ;D

Io nu ma oftic! Jur! ...

La tine nu se pune....Tu ai Forester!

Ps.nu se vede poza

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #772 on: July 06, 2016, 13:30:48 PM »
Helio, daca domnul doritor de XT conduce asa ca mine si ca tine, eu ti-as sugera sa il sfatuiesti sa nu isi ia turbo ptr ca nu i-ar folosi la nimic si ar da de pomana o gramada de bani pe ceva ce nu ii foloseste la nimic.
Zii sa isi ia aspirat.
...... ......... parerea mea  8)

La fel l-am sfatuit si eu insa se pare ca doamna il preseaza sa opteze pentru XT (a baut apa dupa Elena...).
In week-end-ul urmator le-am propus sa dam o fuga pana la Seciu pentru a se convinge de tinuta de drum pan' la carciuma si-napoi.

Fa-i o lista cu avantaje si dezavantaje.  Fii convingator !  Be a man !   :D
Explica-i ca daca tot e molcom ca noi si nu e adeptul depasirilor musculoase sau liniutelor lungi si dese,   cu diferenta de bani mai bine isi ia  optiuni si gadgeturi suplimentare.
...........................  parerea mea !   :-X
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #773 on: July 06, 2016, 17:38:11 PM »
Omu' nostru nu si nu, o tine langa pe XT, ca-i tanar si nelinistit. A urmarit cele doua filmulete postate de tine si mi-a spus "...dar ala este marketing, sunt oamenii lor, doar nu o sa spuna ca nu este OK...". In week-end voi incerca sa-i demonstrez ce e Subaru si ce vrea ei  ;) 8) :P ;D

Deasemenea, il voi invita si vineri la cafeaua de la Promenada. E suficient sa-i intalneasca pe Cristibna, Foreste, STI, Musiu etc. pentru a fi invadat de cunostinte noi si direct de la sursa.  
« Last Edit: July 06, 2016, 17:46:17 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #774 on: July 06, 2016, 17:46:01 PM »
Haideti sa trecem la chestii mai serioase:

Urcand pe Transfagarasan am remarcat o temperatura de 104 grade Celsius pe indicatorul de bord. In general, la drum lung, nu depaseste 96 grade.
- este normala temperatura sau este cazul sa merg la AK?

Mentionez ca iarna nu prea depaseste 88 grade, la drum lung si in afara bucurestiului.
 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #775 on: July 06, 2016, 18:08:33 PM »
Omu' nostru nu si nu, o tine langa pe XT, ca-i tanar si nelinistit. A urmarit cele doua filmulete postate de tine si mi-a spus "...dar ala este marketing, sunt oamenii lor, doar nu o sa spuna ca nu este OK...". In week-end voi incerca sa-i demonstrez ce e Subaru si ce vrea ei  ;) 8) :P ;D
Zii sa astepte iarna, si apoi il duci printre nameti.  Sau acuma vara  du-l pe la munte pe niste drumuri de-alea de IMSu !  ;D
Spune-i ca eu am fost pe drumuri mult mai extreme si masina a mers impecabil.  Si coafura a rezistat !   :D  In plus,  aici cu iarna noastra celebra si abundenta de 6  luni pe an  Foresterul  si-a consolidat reputatia  de super-masina !!! Daca nu era asa,  nu imi luam eu de patru ori Subaru !

Deasemenea, il voi invita si vineri la cafeaua de la Promenada. E suficient sa-i intalneasca pe Cristibna, Foreste, STI, Musiu etc. pentru a fi invadat de cunostinte noi si direct de la sursa.  
Vezi sa nu obtii efectul invers si sa il ingrozesti  de nici nu-i mai trebuie masina !!  ;D
« Last Edit: July 06, 2016, 18:19:55 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #776 on: July 06, 2016, 18:09:27 PM »
E foarte normala temperatura de 104*C.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #777 on: July 06, 2016, 18:55:19 PM »
Ca si la celalalt coleg, intrebarea este temperatura cui? Apa sau ulei? XT-ul are printre gadget-uri si afisaj de temperatura ulei.
« Last Edit: July 06, 2016, 18:59:36 PM by MihaiFlorescu »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #778 on: July 06, 2016, 18:57:42 PM »
E foarte normala temperatura de 104*C.

Multumesc.
Ai idee la ce valoare ar trebui sa imi fac griji? Banuiesc ca in afara de acel indicator numeric si becul de avertizare din bord or mai exista si alte elemente de atentionare. In fine, prea multe gadgeturi creaza confuzie uneori. In adolescenta, la Cielo aveam un ac indicator si trebuia sa am grija ca nu cumva sa migreze pe zona colorata cu rosu.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #779 on: July 06, 2016, 19:00:50 PM »
Ca si la celalalt coleg, intrebarea este temperatura cui? Apa sau ulei?

M-am edificat. Este vorba despre temperatura uleiului asa cum reiese si din fotografia facuta pe pagina anteriora.
E de bine putin peste 100 grade Celsius?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!