Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1100 on: November 25, 2016, 21:44:59 PM »
Ramane de vazut cat sunt de eficiente pe timp de iarna; in conditiile mele de exploatare pasnica nu cred ca se va simti vreo diferenta. Nici eu nu sunt fan pneuri altele decat Bridgestone insa ma abtin sa va dau din casa. Din casa altora de asta data  ;)

In ceea ce privesc jantele si pneurile acestea mi-au fost facute cadou de catre un vecin asa ca nu caut la dinti calul de dar. Mak-urile sunt produse la italieni care au un mare merit in design. Vedem daca o sa crape sau daca se vor ovaliza. Este prima experienta cu jante Mak si pneuri Hankook. Sa fie primite!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1101 on: November 25, 2016, 21:51:20 PM »
Nu cred ca se pune problema sa crape jantele, doar daca iei vre o groapa urata la viteza mare...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1102 on: November 25, 2016, 22:24:10 PM »
Ai zis viteză mare pe topicul lui Lorian? 😂

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1103 on: November 26, 2016, 00:24:39 AM »
Heli, or merge italiencele alea de jante pe vreo italianca de masina, da' la tine arata ca dintii calului de dar cu gura pan' la urechi, sa ma ierti. Da' ne-om obisnui...
Cand ne mai vedem, sa pui niste sacose de rafie peste ele dupe ce-o parchezi  :-*
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1104 on: November 26, 2016, 00:46:09 AM »
Apãi noi sã ne vedem sãnãtoși cã de-un celofan sau un sac de iutã or' rafie n-om sta-n loc  :)

Da' dacã nu-ți plac le-oi inlocui cu altceva si p-astea le-oi pune la șaretã, numai bididii sã-mi cauți prin Tâmpa, doi la numãr sã fie  :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1105 on: November 26, 2016, 00:58:44 AM »
Nu ies din casa pe frigu' asta, cata-ti singurel bidivii.
Hai, somn usor, arata bine ruatele ;)
WRX SW 2002

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1106 on: November 26, 2016, 07:40:28 AM »
arata chiar binisor jantele ... sa le invarti sanatos !!!
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1107 on: December 03, 2016, 18:30:04 PM »
Multumesc, Daniel, pentru urari!

Si ca sa vezi ca se invart eficient te invit la vizionare hibernala



 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1108 on: December 03, 2016, 18:39:59 PM »
O splendida incursiune in natura hibernala pe traseul Sacele - Tarlungeni - Budila - Teliu - Bradet - Acris - Vama Buzaului - Cascada Urlatoarea si apoi tot inainte pe un drum forestier care ajunge la Cheia





Mai e mult pana departe? Ne-am ratacit?


Forester face partie! Am fost prima masina care a deschis drumul, cu alte cuvinte XT-ul a fost pe post de plug  ;)


Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1109 on: December 03, 2016, 19:05:26 PM »
Cum va spuneam, Forester-ul a fost deschizator de drum pentru alte masini care s-au aventurat "Where Eagles Dare"



Subaru Fan Club e cu noi!



Noi am deschis acest drum strecurandu-ne printre cele doua bucati de trunchi despartite cu drujba de padurar. Poza este facuta la intoarcerea spre Vama Buzaului. Intre timp nimeni nu a mai avut curajul de a ne urma (de fapt a fost un KIA insa soferul nu era suficient de experimentat si a ramas suspendat iar apoi a alunecat intr-un sant...)



« Last Edit: December 03, 2016, 22:07:04 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1110 on: December 03, 2016, 19:10:24 PM »
Frumosul versant Babarunca



...si o alta frumusete a naturii  :D



Tot noi am deschis si acest drum  ;D

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1111 on: December 03, 2016, 19:54:30 PM »
Bravo! Meriti premiu pentru cel mai folosit forester in toate conditiile de drum, asa cum a fost gandit.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1112 on: December 03, 2016, 20:26:02 PM »
Da, ai dreptate. XT-ul din poze este unul dintre putinele Foresteruri folosite constant in soft off-road si asfalt.
Nu sunt eu adeptul basculelor spate new age dar se pare ca solutia aleasa de Subaru este una buna.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1113 on: December 03, 2016, 22:49:23 PM »
Cred ca trebuie sa tinem cont de aportul fiecarei roti motrice care a reusit sa transfere o forta de tractiune mai putin limitata de aderenta gratie noilor pneuri de iarna recent montate (Hankook Winter i'cept Evo W310 225/60/R17 103V FR XL).
Se pare ca exista o compatibilitate intima intre tehnologiile asiatice astfel incat regasim eficienta Symmetrical AWD marca SUBARU dublata de un coeficient optim de frecare dintre roata si calea de rulaj gandit de coreeni.

Dupa experienta hibernala de astazi, cand am condus pret de cca 30 Km pe un drum forestier acoperit cu zapada proaspata de cca 20 cm (in portiunile troienite), consider ca pot avea incredere intr-o marca mai exotica de anvelope. Vom vedea ce ne rezerva timpul si nu in ultimul rand conditiile de rulaj pe asfalt.
« Last Edit: December 03, 2016, 22:57:44 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1114 on: December 04, 2016, 03:43:49 AM »
Superrrrrrrrrrrrrrr  !  I  LIKE !!!    ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1115 on: December 04, 2016, 08:29:30 AM »
Superrrrrrrrrrrrrrr  !  I  LIKE !!!    ;)

Buna dimineata! Ai inviat?  ;D ;)
La runda a doua te asteptam sau ne astepti ca sa stiu daca pregatim pasapoartele?  :)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1116 on: December 04, 2016, 13:11:14 PM »
Mai respir  inca ...............  Am fost cam ocupat in ultimul timp   :(
Runda a doua mai are de asteptat.  Eu sa vin acolo nici vorba,  iar aici zapada se lasa asteptata   >:(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1117 on: December 04, 2016, 19:08:13 PM »
Mesaj adresat posesorilor de Forester:

Pentru a intelege mai bine de ce am ales Forester in detrimentul altui model SUBARU va invit sa urmariti fotografiile de mai jos cu explicatiile insotitoare.

Plecand din Sacele am ales drumul forestier 102l care dealungul raului Doftana strabate Muntii Paltinu prin Pasul Predelus spre Vadul lui Zeghe si se incheie in Sat Traisteni din Jud. Prahova.

Suntem deja la o inaltime de 984m ajungand in Varful Recea


In spatele nostru se arata semet un gol alpin la poalele caruia este protejata Manastirea Inaltarea Domnului


Am oprit masina pentru a inspecta calea de acces si eventualele obstacole intrucat ajungand intr-un culoar favorabil rafalelor de vant zapada era viscolita iar urmele drumului incep sa se stearga.


Spre vale vom avea un grad mai mare de dificultate din cauza zapezii afanate asociata cu lipsa reperelor insa ne bazam pe Forester! In spatele masinii se observa semetul varf pe care l-am parasit mai devreme
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1118 on: December 04, 2016, 19:19:35 PM »
asa ati reusit sa evitati zona busteni - sinaia ?
dar companionii de la zimbrarie unde sunt ?
forester 2.0x forester 2.5xt

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1119 on: December 04, 2016, 19:26:44 PM »
Daca la deal am turat motorul pentru a ne mentine aderenta la drum si am reusit sa nu patinam (buna alegere cu cauciucurile descrise anterior, sa traiasca vecinul!!!), la vale am experimentat si senzatii mai putin confortabile motiv pentru care am apasat butonul X MODE si am lasat masina sa valseze, mie revenindu-mi sarcina de a indica timpii, ritmica si dinamicile din compozitie hibernala  :D



Forester-ul incepe sa o ia la sanatoasa deoarece panta devine din ce in ce mai abrupta iar jos alterneaza zapada cu gheata...



Drumul se inscrie cu brio in scenariile de horror, priviti panta ce urmeaza a o cobori iar daca nu aveti sange rece va recomand sa-l abordati doar pe timp de vara si seceta indiferent de ce masina pilotati (ma refer la masini cu tractiune integrala si musai cu o garda mai mare, cel putin 22cm)



Pentru a va edifica, Elena a surprins unul dintre momentele in care pictograma X MODE ne evidentiaza roti de culoare portocalie ceea ce inseamna ca patinam iar masina poate oricand sa iasa in decor de unde ne mai scoteau cu senilata...si daca nu ne mancau lupii  ;D

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!