Forester 2.0xs 2007
Subaru club Romania

Forester 2.0xs 2007

NVG8

Forester 2.0xs 2007
« on: September 09, 2015, 12:28:31 PM »
Salutare!
Desi am acris despre masina in diferite postari pe forum, am remarcat canu am prezentat o inca.
Am achizitionat o de noua in 2007 prin Radacini si m am bucurat tare cand a iesit din garantie. Am putut sa i pun si schimb consumabilele asa cum am vrut.
Intre timp am facut aproape 80k impreuna si pot spune ca sunt inca incantat de masina. Este asa cum am asteptat.
Nu au fost probleme majore pana acum, insa ar fi cateva aspecte la care nu ma asteptam asa cum urmeaza:
-pierdere de putere inexlicabila pana acum pe care am pus o pe seama combustibiluli, senzorului de oxigen sau asa fac toate!!!
-rugina la suportii metalici ai scaunelor
- zgomot la rulare la viteze mari probabil din cauza formei
-anumite componente greu de gasit cum ar fi evacuarea.
Nu am adus modificari masinii,
Intentionez sa fac upgrade la sistemul de franare spate de la tamburi la discuri. Deja am schimbat discurile  fata cu EBC uri si greenstuff, conductele flexibile cu unele cu acoperire metalica dar fara un rezultar spectaculos.
Am mai schimbat si parbrizul pe casco aprox. 4800 lei, doua bucse la bascula fata, si cam atat.
In general satisfacut de calitatea pieselor de origine.
Cam atat pana acum, urmeaza trecerea de la tambur la disc, sper sa am o imbunatatire evidenta a franarii care in prezwnt este nesatisfacatoare si evacuarea care a cam ruginit intre timp.


Forester 2.0 x

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Forester 2.0xs 2007
« Reply #1 on: September 10, 2015, 12:22:18 PM »
Salut!
Si la mine este ceva rugina la suportii scaunelor. La viteza, a mea e mai zgomotoasa decat pejeul 307 pe care il aveam, dar macar am scapat usor de vajaiala de la geamuri. Am strans putin chederele in partea din fata, la prinderea oglinzilor si de atunci nu prea se aude nimic. Evacuari am vazut pe olx.
La multe drumuri frumoase si necazuri putine!
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

NVG8

Răspuns: Forester 2.0xs 2007
« Reply #2 on: September 10, 2015, 12:40:39 PM »
Salut,
Multumesc de sugestii.
Pentru evacuare intentionez sa fac o intrebare la Top gear in Bucuresti avand in vedere ca vreau sa schimb tot traseul, apoi vedem ce va urma. Pe Olx am vazut numai toba finala din cate imi amintesc.
Forester 2.0 x

Răspuns: Forester 2.0xs 2007
« Reply #3 on: September 10, 2015, 17:06:19 PM »
Coloana o poti face din inox custom toata, finala e usor de gasit dar o toba de mijloc plata e mai greu de gasit sa vina la fix.

Suportii de scaune i-am curatat/vopsit si eu.

Galagia la mine s-a diminuat dupa izolatia fonica si chederele de la geamuri le poti rezolva cu un adaos mic sub ele asa:
https://youtu.be/WHKLN0JAvUg

Pierderea de putere poate fi din foarte multe motive, poti sa incerci sa le rezolvi de la cele mai ieftine la cele mai scumpe, cel mai probabil, daca nu benzina, la tine sunt sondele lambda/clapeta admisie/filtru sau pompa benzina/bujii/fisele de la bujii/mizerie in rezervor/egr murdar/dupa care te poti apuca de verificat motor :)
Because Subaru, thats why.

NVG8

Răspuns: Forester 2.0xs 2007
« Reply #4 on: September 10, 2015, 18:46:28 PM »
Multumesc Victor,
referitor la pierderea de putere intentionez sa schimb sondele avand in vedere ca dupa reset merge bine o perioada. Banuiesc ca sondele sunt inca functionale dar obosite.
Pe la bujii, clapeta si IACV m am uitat si par in regula.
cu privire la zgomotul interior nu am studiat inca problema dar voi incepe cu ce mi ai sugerat cand voi avea timp.
Forester 2.0 x

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Forester 2.0xs 2007
« Reply #5 on: September 10, 2015, 20:04:20 PM »
Eu am incercat chestia cu adaosul, am pus un cablu subtire(2x0,75 parca). Asta nu mi-a diminuat zgomotul si geamurile frecau pe cheder la inchiderea usilor. Ce a functionat a fost sa "pisc" chederul din zona in forma de triunghi, de la oglinda, unde aparuse spatiu intre cauciuc si geam si suiera vantul. Asta a presat chederul de geam si mi-a rezolvat problema. Vajait  0
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT