2002 WRX SW
Subaru club Romania

2002 WRX SW

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1940 on: September 09, 2017, 23:00:57 PM »
 ;D

Si m-am dus. Pe drum m-am oprit sa iau INCA un tocator de zarzavat.
Dar s-o iau cu-nceputul...
Capacele originale nu-mi plac pentru ca sunt conice. Janta e conica si ea. Doua trunchiuri de con adunate fac un trunchi de con mare si urat. Punct!



Incercasem din intamplare intr-una din serile trecute sa vad cum vine un capac de STI pe janta asta. N-a mers, dar a mers bagat DIN SPATE! Si venea super bine. Doar ca, avand un mic joc, ar fi trebuit proptit cu ceva, tot din spate. Adica ceva disc cu diametru de 60mm, care sa intre cu strangere pe janta.

Revenind la tocator, aici intervenea, iar, ca la distantierele de difuzoare, Pfaizzzzzer cu a sa freza CNC.



Insa mi-a venit o idee noua. Daca tocatorul e alb, daca exista carbon, debitare cu laser... Ce-ar fi dac-ar fi un disc din carbon, cu logo scris strapuns, iar prin scrisul ala sa se vada fundalul alb? Din pacate insa, placa de carbon e groasa, minim 3mm, ceea ce ar fi facut logo-ul greu lizibil din unghi. Insa Pfaizzzzer mi-a propus o placa din plastic acrilic, un fel de sandvis, cu un strat subtire negru si o baza groasa, alba. Parea perfect...

In poza e gravarea cu laser. Cele 4 logo-uri, masinaria aia le-a facut in sub 1 minut. Absolut fascinant...  :-\



Dupa o lacuire rapida, unde l-am lasat pe Pfaizzzzer (talentul meu de vopsitor poate l-ati remarcat in trecut)...



Ajuns acasa, montajul.
Intors roata, bagat discurile negre, iar deasupra, presate/batute discurile albe, de fixare.



Asta e rezultatul final.



Practic am anulat ambele trunchiuri de con, noul capac e la maxim in spate. Iar eu sunt si mai maxim de multumit!
Noroc cu Dacia Estafette  ;)
« Last Edit: September 09, 2017, 23:02:09 PM by Muttley »
WRX SW 2002

puiu

  • 786
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1941 on: September 09, 2017, 23:47:49 PM »
Nenea, nenea....e de curse? Arata bine dom'le... Are cu ce... Cred ca e de curse, altfel n-are ce!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1942 on: September 10, 2017, 11:30:26 AM »
Nenea, nenea....e de curse? Arata bine dom'le... Are cu ce... Cred ca e de curse, altfel n-are ce!

Nici genialul Bourvil (adica Andre Robert Raimbourg pentru cei care au deschis televizoarele mai tarziu) nu ar fi avut o replica mai memorabila la adresa ansamblului de ingeniozitate, creativitate, tehnologie, bucatarie si alte ustensile folosite de catre inegalabilii Muttley & Pfaizzer la desavarsirea capodoperei celeste pe care au mestesugit-o, in zi de sarbatoare, vasnicii nostri piloni de rezonanta intelectualo-practica.

Inca n-am aflat punctul de topire al bucatilor de tocator infundate in jante insa urmarim cu emotii si fascinatie intreg serialul.

Cu siguranta, VA URMA!  :D

PS: au iesit fain capacelele iar daca solutia este viabila si replicabila doresc sa comand un set pentru jantele de iarna la XT. 
« Last Edit: September 10, 2017, 12:30:47 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1943 on: September 10, 2017, 12:01:10 PM »
Apropo de pariu, Muttley a dat berea promisa!
Referitor la capace, ramasesem intelesi sa nu spuna unde le-a facut, nedorind a-mi asuma nimic  ;D
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

puiu

  • 786
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1944 on: September 10, 2017, 14:46:31 PM »
Mie chiar imi place cum arata cu modelul asta de jante pe negru.
Unele jante arata bine negru mat altele nu. Acestea da!
Si fara capace cu piulitele de planetara la vedere e si mai si. Dar na, nu-i a mea.
:)

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1945 on: September 10, 2017, 14:49:10 PM »
Ar fi o varianta si fara capace, da. Am zis sa le protejez totusi. Pe de alta parte sunt de vara rotile astea, fara sare pe piulitele de planetara.
Oricum, bine punctat, mi-a scapat evidentul ;)
WRX SW 2002

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1946 on: September 10, 2017, 15:52:39 PM »
arata super !!!
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1947 on: September 10, 2017, 17:47:28 PM »
Imi plac capacele noi, dar imi placea cum veneau cele originale. Sa le invarti fara stres.

puiu

  • 786
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1948 on: September 10, 2017, 18:45:55 PM »
Pisica aia de rade cu lacrimi e cineva anume sau doar un spectator nevinovat?

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1949 on: September 10, 2017, 18:47:15 PM »
Era o baba oarecare, am zis sa nu pun poze pe net cu straini ^-^
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1950 on: September 10, 2017, 21:21:19 PM »
Referitor la capace, ramasesem intelesi sa nu spuna unde le-a facut, nedorind a-mi asuma nimic  ;D

Eu chiar insist si totodata te rog in mod deschis si oficial sa ai amabilitatea de a-mi produce 4 capace inscriptionate SUBARU pentru rotile de iarna intrucat vreau sa inlocuiesc sigla MAK Italy.

Sarut-mana, anticipat si astept sa-mi trimiti numarul contului bancar pentru a ti-l alimenta.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1951 on: September 10, 2017, 23:07:38 PM »
Iti pot face chiar negru pe fundal gri-aluminiu.
Da-mi o poza cu janta, ca poate gasim o solutie sa evitam tocatoarele din Dedeman.
Ultima idee din mesajul tau o voi lua drept o gluma  ;)
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1952 on: September 12, 2017, 18:12:10 PM »
Cand am luat masina, cred c-am mai povestit chestia asta de 17 ori, eram p-o straduta din oraselul ala italian cu vanzatorul, capat de a 3-a, frana tarzie. In fata, drumul se bifurca in T si m-am speriat binisor. Ulterior a fost ok, ca stiam cu ce am de-a face, hardughie de 1.5 tone cu frane asa si-asa. In ultima vreme totusi, comportamentul s-a acutizat, astfel incat oricat de puternic as frana nu mai e suficient nici macar sa intre ABS-ul. Adica troaca nu prea mai are frane  :)

Eram hotarat destul de bine pe Brembo-urile de STI, dovada si faptul ca am, fix din acest motiv, 2 seturi de roti in care incap etrierele alea.
Si totusi, pentru ca a aparut aici un anunt de vanzare cu niste discuri cat de cat rasarite, am zis sa le mai dau o sansa franelor de WRX. Prima si ultima.
Azi am luat placutele, din descriere cred ca mi s-ar potrivi cel mai bine. Urmatoarele, DS2500, la cat circuit servesc si la cat abuzez eu cazanul, nu s-ar fi justificat veci.
Astept discurile si e gata de un rodaj mic  ^-^

WRX SW 2002

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1953 on: September 12, 2017, 21:57:30 PM »
Te asteptam cu impresii despre aceasta combinatie, desi am pus etriere de WRX pe fata si initial eram f multumit, parca in ultima vreme ceva nu mai e la fel (ori o fi obisnuinta, ori e loc de mai bine si pentru utilizarea normala, de strada)

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1954 on: September 13, 2017, 18:44:02 PM »
Si eu astept impresiile alea, dar mai intai trebuie discurile  :D

Intre timp, mocheta noua...




O restanta mai veche...




Si sanie facuta "vara" (suporti de schiuri).
Olx rulz, adica noi, in cutie nedesfacuta, la juma' de pret.
De ce le dai nene atat de ieftin? Nu le folosesc... Treaba ta, da-le-ncoa'!...  :-\




Bine, a mai fost un capacel nou de stergator p-undeva, sa fie zis in jurnal.
Am gasit un centru de dezmembrari astazi, am intrat, inchideau oamenii, insa cica au un tomberon plin ochi cu carenaje de roata, pe alese, daca vin in timpul programului ma pot servi linistit. Sa vedem... Poate rezolv totusi sezonul asta, sa intre troaca in iarna echipata pe deplin.
WRX SW 2002

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1955 on: September 13, 2017, 18:58:26 PM »
Vazusem si eu suportul ala de skiuri, da cum o sg data am pus schiuri in picioare, nu prea m'ajutau :) Plus ca, din cum pare'n poza, pe Forester nu se prea potriveau

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1956 on: September 13, 2017, 20:30:36 PM »
@Muttley: te invidiez pentru tavita, eu nu am gasit una pe care sa scrie SUBARU asa ca am cumparat o varianta dedicata. Dar promit ca nu ma las!
In aceeasi ordine de idei, cu noua tavita consider ca masina ta este echipata corespunzator pentru carat varza, cartofi si gogonele. Cu putina creativitate poti transforma platforma de schiuri in suport de butoi pentru muraturi, de sezon. Teava pentru pritocit am vazut ca ti-ai achizitionat asa ca astept sa ma inviti la degustare!  ;D

@Andrei: pe ambele Forester am acelasi model ca Muttley si se potrivesc 100% (am avut si Mont Blanc pe SH si era de acolo. Daca ai nevoie ti le pot imprumuta).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1957 on: September 13, 2017, 21:28:52 PM »
Misto tava! De unde si cat?
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1958 on: September 13, 2017, 21:34:45 PM »
Alpadrino, 350 lei. As fi luat aftermarket, cu 60 de lei, dar... pentru ale noastre nu exista  >:(

Heli, mori de foame daca astepti dupa muraturi puse de mine ;)
WRX SW 2002

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1959 on: September 13, 2017, 22:27:24 PM »
@Andrei: pe ambele Forester am acelasi model ca Muttley si se potrivesc 100% (am avut si Mont Blanc pe SH si era de acolo. Daca ai nevoie ti le pot imprumuta).

Multumesc de intentie, dar nu e cazul, prefer mai multa aderenta sub talpi decat cea oferita de schiuri :)