Benzinar nou pe forum.
Subaru club Romania

Benzinar nou pe forum.

pinsub

  • 12
  • More stars, more fun...
Benzinar nou pe forum.
« on: October 19, 2015, 00:08:36 AM »
 Buna seara.
Desi sunt de 3 ani subarist, m-am hotarat sa intru si pe forum pana la urma. Deci e vorba de un 2.0 l aspirat, manual, din Nov. 2008. Acum a ajuns la 86.000 km, ultimii 20.000 km facuti de sotie mai ales in Bucuresti. Eu am masin de servici, asa ca mai negociez sa-l iau in weekend doar...
De cand il am a vazut service numai la dealerul Subaru din Craiova (prprietarul mi-e prieten, el m-a injectat), dar de curand au oprit activitatea.
Intrucat se apropie revizia de 90.000 km si am si ceva zgomote care ma supara pe la motor si accesorii, va rog sa-mi recomandati un service in Bucuresti. Mentionez ca masina are toate reviziile la timp (am cartea de service la zi), anul trecut i-am facut distributia (pe la 80.000 km), iar in primavara asta i-am schimbat bucse, bielete samd, inclusiv kitul de amortizoare si arcuri spate de la Pedders.
Multumesc anticipat.

Fab

  • 794
Răspuns: Benzinar nou pe forum.
« Reply #1 on: October 19, 2015, 00:39:54 AM »
dealerul Subaru din Craiova, dar de curand au oprit activitatea.
Bine ai venit!
Poti da mai multe detalii? Poate chiar pe PM daca nu vrei sa fie public.

pinsub

  • 12
  • More stars, more fun...
Răspuns: Benzinar nou pe forum.
« Reply #2 on: October 23, 2015, 00:13:04 AM »
Salut, Fab! M-am referit la faptul ca au oprit activitatea in service complet, astfel ca trebuie sa ma reorientez spre alta varianta.
Altcineva are vreo sugestie (testata) pentru Bucuresti?
Multumesc anticipat, drumuri bune.

Răspuns: Benzinar nou pe forum.
« Reply #3 on: October 23, 2015, 09:07:47 AM »
Salut,

Si bine ai venit.
In Bucuresti, la SMT, o revizie normala de aspirata te duce la aproximativ 1100 ron. Daca ai si alte probleme, mai poate creste  :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzinar nou pe forum.
« Reply #4 on: October 23, 2015, 09:32:46 AM »
Poti sa te duci cu incredere la Neortic Motors. Eu am fost cu WRX-ul acolo cu probleme simple gen schimbat ulei, dar si cu probleme mai complicate: facut din 3 seturi de stergatoare toate stricate unul care sa mearga; schimbat rulmentii in diff-ul central; am vazut legacy vopsit total cu un finisaj mai bun decat al masinilor din showroom.

Nu te speria ca sunt dealeri Citroen. In curand vor fi si dealeri Peugeot (la doar 1 an de la deschidere practic iau o noua marca) si daca le va merge cu Peugeot la fel de bine ca si cu Citroen, vor lua si Subaru in 1-2 ani daca totul merge bine.

La service si vopsitorie evident sunt multi-marca si preturile sunt super ok.
« Last Edit: October 23, 2015, 10:09:15 AM by MihaiFlorescu »

UXE

  • 1731
Răspuns: Benzinar nou pe forum.
« Reply #5 on: October 23, 2015, 09:51:41 AM »
Iar mie mi-au schimbat kitul de accesorii.. cu numa 380 de lei (piese incluse)  ;D

pinsub

  • 12
  • More stars, more fun...
Răspuns:
« Reply #6 on: October 23, 2015, 10:51:05 AM »
Multumesc de info, saptamana viitoare incerc sa merg la si revin cu un feedback dupa aceea. Zi buna tuturor!

pinsub

  • 12
  • More stars, more fun...
Răspuns: Benzinar nou pe forum.
« Reply #7 on: December 04, 2015, 02:24:26 AM »
Salutari la toată lumea!
Am reușit sa fac și revizia, dar în final la Coasta de Est și nu la Neortic. A trecut ceva timp tocmai datorita lipsei de timp (am vrut sa vizitez întâi ambele locații,  sa discut cu oamenii spre a vedea cum abordează un potențial client, samd).
În final, la CdE a fost mai ok atât din punct de vedere mod de reacție  (mai puțin ca timp de reacție,  dar cu putina insistenta se rezolva) cat și din punct de vedere costuri.
Mai precis:
- revizie de 90.000 km, cu filtre Mann și ulei Moțul 5W30 Eco-clean 8100;
- înlocuit lichid de frana;
- curățat clapeta aer

Preț  < 800 Ron, piese, consumabile și TVA incluse.

Impresia generala bună,  recomand (chiar mai era un coleg de forum cu o Impreza la schimbat distributia).

Pentru alte eventuale detalii, aștept întrebări.