Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
Subaru club Romania

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #120 on: May 07, 2015, 11:32:50 AM »
ai destul zvac si cu aspirata, dar asta de 2.0 sau 2.5. iar pt momentele grele ai reductorul. avantajul il ai la fiabilitate si intretinere - mai ieftina decat un turbo....
despre consum, da, e un pic sub sau la fel cu un turbo de cilindree asemanatoare, aici n am ce comenta.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #121 on: May 07, 2015, 13:23:46 PM »
Discutia a deviat un pic de la subiect.
« Last Edit: May 07, 2015, 21:10:03 PM by razvanMazilu »

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #122 on: May 07, 2015, 13:33:17 PM »
ti`am dat un mesaj privat. poate ma ajuti sa`mi iau STI  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Fab

  • 794
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #123 on: May 07, 2015, 19:02:13 PM »
Asa ca am cateva intrebari:

1. Va fi prima mea masina, nu doresc o masina extrem de puternica dar din ce am citit pe forum, motorul de 1.5 litri este subdimensionat. Mai mult de cat atat consumul nu este sesizabil mai mic decat la motorul de 2 litri. Este adevarat?

2. Presupunand ca voi merge cam 10000 de km/an si traim intr-o lume ideala(trebuiesc schimbate doar consumabilele) am estimat ca masina va "cheltui" ~8000 de lei pentru acesti km(asigurare, taxa de drum, benzina, revizie). Poate cineva sa confirme/infirme acest lucru?

3. In comparatie cu masinile aduse din germania, unde se circula ~40000 de km/an, am observat ca modelele de impreza din romania au o medie de sub 10000 de km/an. Exista vreo modalitate de a afla daca numarul de kilometri este real sau nu? Stiu ca la masinile premium exista aceasta optiune.

4. Fiabilitate. Am citit ca sunt masini foarte fiabile daca sunt ingrijite corespunzator, dar... ce probleme pot sa apara in cazul in care nu sunt ingrijite corespunzator? si cum as putea sa le identific?

1. Mergi pe 2.0, fara discutie.

2. Intr-o lume ideala 8000 RON ar fi suficienti pentru tot ce zici tu, dar...

3. Nu prea ai cum sa aflii kilometrajul real daca reviziile nu au fost facute numai la reprezentanta.

4. In mare parte sunt masini fiabile si nu ai probleme. Dar se poate intampla si sa ai ghinion, caz in care e bine sa ai ceva banuti pusi deoparte.

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #124 on: May 16, 2015, 18:10:12 PM »
Salut. Ce parere aveti de ideea de a pun GPL pe subaru? :)  http://olx.ro/oferta/subaru-impreza-gpl-ID2pPd5.html#83fb1d21b7

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #125 on: May 16, 2015, 18:17:56 PM »
O parere foarte proasta.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

sco

  • 736
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #126 on: May 18, 2015, 08:44:49 AM »
Idem.

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 2.0 - de unde? de care?
« Reply #127 on: May 21, 2015, 10:10:43 AM »
Salut din nou.

Se apropie momentul cumpararii masinii. Bugetul tocmai a scazut de la 8000 de euro pana aproape de 7000. Am gasit cateva anunturi cu impreza 1.5R (2008-20011) care s-ar incadra in noul buget.

Mentionez ca momentan nu vreau o masina foarte sportiva, fiind prima mea masina (am permis de aproape 6 ani, dar am condus cateva masini printre care si un matiz si vw bora 1.9 TDI 101CP). Recunosc ca de matiz nu am fost impresionat dar 101 cp mi s-au parut decenti pentru o masina de 1400 kg aproape. Revenind la Subaru, stiu ca incerc sa compar mere cu pere, un motor diesel care are cuplu maxim la 1900 de ture si unul pe benzina (Subaru) care are undeva aproape de 6000 de ture. Mai stiu ca datorita tractiunii 4x4  din acei 107 CP se pierd pe transmisie cativa.

Am ramas la Subaru datorita tractiunii AWD pentru drumurile la munte in vacanta iarna ( Ranca ) si drumul catre parinti ce implica traversarea Dealului Negru. De aceea consider ca Subaru mi-ar oferi siguranta in trafic de care am nevoie. Nu sunt o persoana dependenta de viteza, dar as vrea sa stiu cum se comporta aceasta masina la viteze 120-130 km/h. Este prea mult sa incerci sa faci o depasire la viteze normale de mers pe autostrada?

Am citit ca aceasta motorizare pe Subaru ar fi comparabila cu un logan 1.6MPI care daca nu ma insel are undeva la 90 cp (este mai usor, dar nu are o aerodinamicitate foarte reusita). Este corect?

In cazul in care voi decide sa achizitionez aceasta masina, ce sfaturi puteti sa imi dati? Ce ar trebui verificat pe langa lucrurile uzuale (pete de ulei in compartimentul motor, lonjeroane, vopseaua, aliniereaelementelor de caroserie) ?

Multumesc anticipat!

Sfat achizitie!
« Reply #128 on: August 24, 2015, 20:18:17 PM »
Salutare tuturor,

Ma numesc Liviu si sunt nou pe site. Sunt in cautarea unei masini SH(de asta am si ajuns aici). Mergand prin parcuri auto, am facut "greseala", in weekend-ul care tocmai a trecut, sa testez un Imprezza, 1.5 benzina din 2011. Mi-a placut din prima si nu vreau sa mai caut altceva. Problema este ca nu stiu nimic despre costuri de intretinere si, deci, nu stiu daca mi-o pot permite. Nu intra in calcule, pentru ca mi se parea peste bugetul meu de achizitie. Asadar, va rog, pe cat posibil sa ma ajutati cu niste informatii. Cat costa o revizie(reprezentanta sau nu)? Cat de des se gasesc piese(origine sau aftermarket)? Sunt sunt service-uri multimarca, mai ieftine, unde poti face mentenanta? Care este consumul mediu real? etc. Alte sfaturi pe care ar trebui sa le iau in considerare inainte de achizitie. Precizez ca in principiu nu voi face mai mult de 15-20.000 km/an si ca in principiu va fi folosita pentru naveta la serviciu(circa 50 km/zi in regim mixt).


Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Liviu!

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #129 on: August 24, 2015, 20:30:12 PM »
1.5 consuma cat un 2.0.Eu as recomanda un 2.0 aspirat.Desi,daca e pentru sotie,mai mult ca sigur ca nu o va alerga,deci e posibil sa obtina un consum decent pana in 10% urban.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #130 on: August 24, 2015, 20:38:32 PM »
Primul pas în orice: scris corect numele proprii. În cazul nostru, numele mașinii.

Cat costa o revizie: ~600 lei.

Cat de des se gasesc piese: piesele comune se găsesc destul de bine, piesele care se strică rar mai rar. 

Sunt sunt service-uri multimarca, mai ieftine, unde poti face mentenanta: da, de obicei la alte service-uri de japoneze. Tipul care mi-a făcut mie reparația cu garnitura de chiulasă (vezi la mine pe ultimele 3 pagini, dat motor jos, pus motor) fusese mecanic la Honda.

Care este consumul mediu real: mare. Tracțiunea 4x4 permanentă e un deliciu, dar consumă.

Alte sfaturi pe care ar trebui sa le iau in considerare inainte de achizitie: e o mașină rară, dar nepretențioasă. Interiorul e spartan, dar util, te vei obișnui cu el. Overall, își face treaba bine.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13913
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #131 on: August 24, 2015, 21:33:39 PM »
La 1.5 reviziile ar trebui sa fie mai ieftine. Si intretinerea in general e mai ieftina.

Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #132 on: August 24, 2015, 22:00:58 PM »
Multumesc mult pt. raspunsuri!


@adinegru: Scuze, a fost o eroare de tastare. Nu stiu prea multe despre model, dar macar stiu cum se scrie ;D

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #133 on: August 24, 2015, 23:29:41 PM »
Trebuie sa fii constient ca e o masina mai scumpa de intretinut fata de un golf de ex. Tot ce cumperi, de la ulei si filtre la diferite piese, sunt un pic mai scumpe si oferta in general, mai slaba. Apoi e posibil sa nu gasesti un mecanic priceput daca ai de facut ceva la masina, mai mult de o simpla revizie. Iar consumul...trebuie sa fii pregatit pt el, mare :)

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #134 on: August 25, 2015, 07:21:04 AM »
Sincer?Astea s niste mituri pe care chiar si aici , noi le intretinem.Costa la VW revizia mai putin de 6-700 de lei?Consuma alta masina pe benzina si 4x4 mai putin?Ca eu n am auzit.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #135 on: August 25, 2015, 08:45:54 AM »
Da...discutand cu amici care au alte marci de masina, da. Totul e un pic mai scump. Pentru mine nu e nici un mit, e realitate. Plus ca am avut alta masina inainte si pot compara. Nu zic ca s preturi duble la diverse, sunt doar mai scumpe. Cel mai enervant e insa lipsa diversitatii cand vine vorba si de placute de frana de ex.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

puiu

  • 786
Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #136 on: August 25, 2015, 10:22:39 AM »
Consumul e cam cu 1-1.5l/100km mai mare decat la loganul 1.6 pe care l-am avut inainte. La mers linistit aveam 6.5-7 iar cu impreza am 8-8.5. Asta e in cazul meu cu 2.0 aspirat. Am avut si 10 cu 4 persoane, AC, bagaje si 120-130 pe autostrada. Satisfactia de a parcurge mai mult de 200km fara crampe la picioare e priceless. La fel si depasirile pe DN-uri cu a 3-a din 80-90. Preturi la piese mai mari. Nu stiu cat inca. Vine o revizie cu uleiuri complete, lichide, distributie, niste bucsi... Sa vedem atunci cine mai e priceless :) :)

Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #137 on: August 25, 2015, 10:23:34 AM »
@moguai:
La frane ai de ales intre ATE, Brembo, Textar si TRW. Nu sunt 20 de producatori ca la VAG dar e de ajuns.
La tipul meu de masina am cel putin 3-4 optiuni la toate consumabilele. Aleg doar producatori cunoscuti si nu am avut niciodata probleme cu produsele lor.
Tu ai o masina mai des intalnita , cred ca ai mult mai multe optiuni. De ce te plangi? ;D
Legacy 3.0R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13913
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie!
« Reply #138 on: August 25, 2015, 11:50:57 AM »
Fordul meu fiesta consuma 10 in oras si reviziile costau de la 450 lei in plus.
Unde pui ca avea doar 70 cai si tractiune fata... si e deja clasa inferioara fata de impreza.

La corsa 1.2 reviziile au fost mereu pe la 550 la reprezentanta.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #139 on: August 25, 2015, 14:30:06 PM »
Eu tre' sa le schimb azi ca s duse si fac urat deja. Si in Constanta am de ales intre no name si trw. Si cam atat. Cand a fost vb de distributie - stai si cauta schimba 3 pompe etc. Dar eu eram constient de asta inainte sa o cumpar. Nu ma plang in sensul ala negativ ci fac constatare. Daca nu m as fi asteptat o vindeam dupa prima revizie.
Despre consum, am acum mixt (oras constanta si imprejurimi) 9.2% mers normal/lejer. N am de ce sa ma plang. Pe drum spre mare pe a2 am avut 12.5% mers cu 150 constant. Da stiu e atipica autostrada asta. Astea le spun ca sa stii la ce sa te astepti...nu ma plang :)
N am avut pana acum revizie mai mica de 2000+ ron. Bine schimbat si alte consumabile gen bucsi bielete etc.
E discutie lunga asta cu pretul/costul de intretinere la Subaru. Insa ca si mine, sunt sigur ca nu vei regreta alegerea. Dar ia 2.0 daca gasesti...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.