Nu montati instalatii GPL pe Subaru
Subaru club Romania

Nu montati instalatii GPL pe Subaru

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« on: December 30, 2015, 15:14:26 PM »
A existat o discutie legata de GPL dar nu a fost prea fina si nu s-a ajuns la vreo concluzie clara.
Ideea noului subiect este "SA NU SE MONTEZE GPL PE MOTOARE SUBARU".

Motoarele boxer sunt mai sensibile daca nu sunt bine intretinute. Cele mai multe motoare cu rulaj mare au mici probleme care au ajuns sa fie considerate normale.
Sa nu uitam ca au existat mici probleme din fabricatie si unele au fost corectate ulterior de producator prin update-uri.

Am avut ocazia sa vad multe masini care merg prost pe benzina si foarte prost pe gaz. De multe ori au probleme cu turatia de ralanti si afiseaza semnale de eroare in bord.
Unii sunt mai rezistenti si merg cu ele asa, altii cauta fara succes sa le repare si multi renunta la marca.


Marca nu este proasta si nici motoarele nu sunt slabe. Problema vine de la cei care recomanda cu caldura montarea buteliilor pe aceste masini.
A mai fost o greseala atunci cand s-au vandut in Europa masini echipate cu instalatii GPL (mai ales in Italia).

« Last Edit: December 12, 2017, 13:41:09 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #1 on: December 30, 2015, 15:25:46 PM »
afiseaza semnale de eroare in bord.
Eroarea aia e "mix combustibil slab" și se curăță.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #2 on: December 30, 2015, 15:35:06 PM »
Tratam efectele, cauzele raman si se agraveaza.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #3 on: December 30, 2015, 15:58:11 PM »
Marcat ca subiect important.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #4 on: December 30, 2015, 18:12:59 PM »
eu as zice ca motorul aspirat este un pic mai "tolerant" la gaz decat cel turbo (care este mult mai sensibil la schimbarile de amestec) ... si cu o instalatie reglata bine poate supravietui destul de mult timp ...

dar problema principala este setarea, adica 99% dintre posesori se duc la cei care monteaza instalatiile de gaz si se bazeaza doar pe reglajele facute de acestia ceea ce nu este tocmai optim ... ECU masinii in continuare stie ca merge pe benzina si avand in vedere ca AFR-ul pe gaz este diferit de cel pe benzina ECU "se va lupta" tot timpul cu sistemul de gaz, va incerca sa invete sa corecteze amestecul&stuff adica va provoca un comportament diferit fata de cel din momentul setarii sistemului de gaz si probleme in general ...

abordarea ideala ar fi ca reglarea sistemului de gaz sa fie sincronizata cu setarea corespunzatoare a ECU-ului , altfel se merge la 17 setari ale sistemului de gaz (cum ziceau ca au fost unii useri de pe forum)  degeaba .... tot impiedicat si prost va merge :)

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #5 on: December 30, 2015, 21:44:36 PM »
Eu sunt de parere ca un aspirat se poate impaca cu o instalatie buna de gpl. Este adevarat , cateodata in treapta 1 sau 2 dar numai daca esti deja in mers "iti mai da in nas" dar numai cand rezervorul este deja pe jumatate gol,si cred ca afecteaza si sonda lamda,adica eu am check engine aprins si de la sonda este dar eu sunt de parere ca la per total masina merge bine si eu sunt multumit de ea si de consumul pe gpl . Masina are acum peste 120000 la bord dintre care 60000 pe gpl! (300 km cu 90 de lei)
« Last Edit: December 30, 2015, 21:47:04 PM by cosmin8888 »
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

andea79

  • *
  • 4007
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #6 on: December 30, 2015, 22:15:22 PM »
check engine-ul NU este de la sonda, este de la ECU :)

Este exact ce incercam sa spun mai devreme, sonda isi face treaba - citeste valori -> doar ca valorile citite NU sunt intotdeauna intre limitele pe care le asteapta ECU. In prima faza ECU incearca sa corecteze  - invata sa adauge benzina pana la valorile maxime dar evident ca amestecul nu se schimba fiind pe gaz deci intr-un final ECU "aprinde" si check engine-ul ....
sunt curios daca resetezi ECU - as paria ca iti merge perfect cateva zeci de km si apoi se impiedica din nou :)


si eu spuneam ca aspiratul poate rezista destul de mult dar mai devreme sau mai tarziu vor aparea problemele cu siguranta - dar probabil ca dpdv financiar treaba se amortizeaza

turbo in schimb ... acolo de fapt nu inteleg posesorii :), adica iti iei subaru turbo care stii ca merge dar si consuma si ii pui gpl ca taximetristii .... :( ... mai bine il vinzi si iti iei masina potrivita ...

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #7 on: December 30, 2015, 23:11:34 PM »
Eu nu il inteleg pe Cosmin cum poate sa mearga asa...
Am mers cred ca mai bine de juma de an cu CEL aprins din cauza problemelor de la circuitul secundar de aer (thanks again malakay, fxt & andea!  :) ) si m-a scos din sarite clipocitul cruise-ului si faptul ca nu puteam sa il folosesc. Si acum mai tresar cand se aprinde becul de benzina, e aceeasi culoare cu CEL-ul...  :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #8 on: December 31, 2015, 15:09:44 PM »
man nu stiu ce sa zic eu am vaz ceva subaru turbo pe gaz si cred ca motoarele turbo intradevar sunt mai sensibile  dar si aici daca esti putin atent poti sa faci o treaba cu gpl .. eu am facut test pe gc8 rosu aspirat 2.0 si vreau sa  zic ca masiana merge la fel si pe benz si pe gaz ... deja are 30k-40k km pe gaz ... eu unu sunt multumit si pretul face diferenta ... si acum am fost in concediu in bucuresti bansko bucuresti 1300km cu 300 ron ... parerile sunt inpartite dar nu am vaz proprietar de subaru care a MONTAT gpl pe masina sa zica domne il dau jos ca e de kkt ... just my 2 cent
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

andea79

  • *
  • 4007
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #9 on: December 31, 2015, 17:02:01 PM »
eu nu contest ca gpl-ul este o solutie foarte buna dpdv financiar si pe aspirat diferentele dpdv al functionarii pot fi minime ... si pe oricare dintre motoare (aspirat sau turbo) masina poate fi facuta sa mearga ok cu setarile corecte, doar ca la turbo setarile corecte presupun un pic mai mult decat ce face un instalator de gpl "obisnuit" ...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #10 on: December 31, 2015, 21:07:49 PM »
eczact :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

dann

  • 160
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #11 on: December 31, 2015, 23:51:48 PM »
Si eu cand mi-am luat masina mi-am facut tot felul de calcule cu costuri. Dar niciodata nu m-am gandit la gpl. M-as complica inutil pentru beneficii care in timp pot sa se dovedeasca gresite.

Si daca nu ai probleme de fiabilitate sau calitate tot pierzi din posibilii clienti la vanzare. Eu unul nu m-as uita la o masina cu gpl.

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #12 on: January 01, 2016, 00:59:55 AM »
Asta cu revanzarea unei masini cu GPL e jumi'juma. Sunt multi care tocmai de GPL sunt atrasi cand cauta un SH.
Si eu luam in calcul o Tribeca cu GPL, de ex, dar cam sigur tot un diesel va inlocui Fiesta.

Reglajele din ECU ptr functionarea pe gaz banuiesc ca trebuie facute oricarui motor, nu doar la cele puternice, dar probabil la cele de 50-100CP diferentele in mers sunt mai mici si deci greu sesizabile, totusi nu multi se plang de GPL. Ori poate ca sunt si care nu vor sa recunoasca faptul ca dupa ce au platit 1000 euro, masina lor doar merge mai ieftin, dar nu si bine

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #13 on: January 01, 2016, 01:29:46 AM »
Eu sunt de parere ca un motor construit sa mearga pe benzina va merge cu GPL in cel mai fericit caz OK, acceptabil, binisor, satisfacator.

Un motor de subaru care simte si diferentele intre benzina de aceleasi standarde, nu cred ca va merge vreodata identic cu GPL.
Poate ca da, merita investitia dpdv financiar, dar atat.

Si daca vrei consum mic cu Subaru, eu cred ca se poate obtine si cu motorul pe benzina.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #14 on: January 01, 2016, 01:47:52 AM »
http://www.acl.com.au/web/acl00056.nsf/0/359683e8a538a3e64a2566c0007bb33e?OpenDocument
cateva info despre avans/timing pt gpl vs benzina

am zis de timing pt ca este o parte de care clar ca nu prea se ating cei ce monteaza/seteaza gpl

iar pe partea de amestec din nou sunt destule diferente ...afr stoichiometric  15.5:1 vs 14.7:1 la  benzina, afr best power 13.5:1 pe gpl vs 12.5:1 , comportament diferit dpdv al temperaturii de ardere ... si tot asa ...

adica sanse maxime sa iasa un setup perfect :)
« Last Edit: January 01, 2016, 02:14:56 AM by andea79 »

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #15 on: January 01, 2016, 01:58:44 AM »
Interesant graficul, mai ales faptul ca pana in 2k rpm avansul pe GPL trebuie sa fie mai mare, chiar aproape dublu la 1k rpm, dupa care ramane constant, nu mai creste, cum se intampla pe benzina. Deci clar un ECU calibrat pentru benzina nu are cum sa functioneze optim pe GPL.
Ideal ar fi si la motoarele nemodificate, dupa cateva sute de ore de functionare sa se revizuiasca parametrii de functionare, dar asta chiar nu e la indemana multora si decat sa ajungi la diversi "meseriasi" o lasi cum a gandit'o fabricantul, desi ea nu se mai incadreaza in parametrii optimi

andea79

  • *
  • 4007
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #16 on: January 01, 2016, 13:38:48 PM »
http://www.evolutionm.net/forums/evo-x-engine-management-tuning-forums/557403-lpg-tuning-guide.html
un prim post interesant de la prietenii nostri cu mitsi ... principiile fiind aceleasi si in cazul nostru ...


celalalt

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #18 on: January 14, 2016, 23:47:28 PM »
Nu mi dau seama,accident sau incendiu?

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #19 on: January 15, 2016, 00:07:37 AM »
Incendiu ... accidental