Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
Subaru club Romania

Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« on: January 04, 2016, 10:10:28 AM »
Lume,

Ma gandeam sa facem un topic cu sfaturi de la subaristi pentru subaristi. Ma enerveaza articolele generale sau de la tv cu sfaturi idioate pentru idioti (sa va puneti cauciucuri de iarna, sa verificati bateria etc.). Daca nu stii astea, nu cred ca ar trebui sa ai permis.

Hai sa facem un topic unde sa scriem cum se conduce un subaru iarna. Stim ca AWD nu inseamna ca automat esti zeu si nimic nu ti se poate intampla, dar in acelasi timp este de ajutor.

Cele mai bune sfaturi vor fi citate intr-un articol pe blogul nostru si pe facebook.

Mihai

KET

  • 3921
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #1 on: January 04, 2016, 13:43:08 PM »
...
Hai sa facem un topic unde sa scriem cum se conduce un subaru iarna.
...

De-a latu'  ;D
 :D :D :D

Lasand gluma, cred ca toti stiu ca nu se franeaza la un Subaru intrat in derapaj. Ii corectezi traiectoria din gaz. In rest, nu vad ce alte diferente ar mai fi, in afara de faptul ca nu ar trebui sa credem ca suntem zei din cauza AWD-ului, asa cum a zis si Mihai.

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #2 on: January 04, 2016, 14:09:03 PM »
Cat de usor derapeaza fata de un 2WD ? ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #3 on: January 04, 2016, 14:15:23 PM »
La liber identic, pe franare identic, gaz moderat as zice 25-30% imbunatatire, gaz prea mult (ca mersul pe uscat) 10-15% fuge mai tare de spate.

Asta asa la cald. Aseara am fost cu Corsa si am testat limitele. Azi dimineata acelasi drum cu Subaru dar ceva mai increzator in mine si a plecat spatele mult mai usor.

De retinut ca fata de un FWD care are probleme in a pleca de pe loc si a prinde tractiune, la AWD pleaca dar pleaca usor in diagonala. In timp ce FWD pur si simplu nu are aderanta si tot incetineste, la AWD prinzi viteza tot mai mare si atunci prelungesti sau accentuezi alunecarea.

EDIT: Si sfatul meu ca eu nu am scris, pe langa cel cu zeii
1. evita sa ajungi in derapaj printr-un stil de condus prudent, viteza mica, privirea inainte pentru a anticipa si franare devreme ca nu stii ce petice de gheata se ascund mai in fata
2. daca ajungi sa pierzi masina in lateral la proprium (90 grade), fii curajos si calca acceleratia indreptand volanul in directia in care vrei sa mergi.
« Last Edit: January 04, 2016, 16:22:06 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #4 on: January 04, 2016, 14:23:42 PM »
Asteptam poze cu stalpi in situatia asta.Mergeti cu grija.Ca daca nu o corectezi rapid si eficient te duci garla la fel ca orice fier de 1,5 tone...

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #5 on: January 04, 2016, 14:24:56 PM »
Aha.. bine de stiut..  eu  nu am derapat niciodata la cat de prudent merg, insa vroiam sa stiu cat sa ma incred in AWD.  Cel mai bine ma duc undeva safe si ii dau un pic ca sa ii cunosc limitele.

KET

  • 3921
Răspuns: Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #6 on: January 04, 2016, 14:28:08 PM »
UXE, cred ca ar fi foarte bine sa vezi cum te descurci intr-o parcare goala. Nu se stie cand o ia de-a latu' si trebuie sa reactionezi.
Exact cum am zis mai sus, din gaz (acceleratie) ii rupi derapajul. Numai sa nu-i dai gaz prea tare s-o iei pe aratura...  :D

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #7 on: January 04, 2016, 14:30:48 PM »
Am derapat aseara in Bucuresti, in zona Academiei Militare, corectata directia din gaz pentru ca veneau colegii de trafic din spate.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #8 on: January 04, 2016, 14:34:54 PM »
Serban, mai stii cand era sa iei caruciorul ala in parcarea de la Baneasa? Atunci am pierdut-o si eu in lateral, adica ma duceam fix de-a latul si asteptam sa se opreasca ca fraieru si cand mi-am dat seama ca ma apropii cam tare de bordura am realizat ca daca nu accelerez o sa continui sa ma duc in bordura.

Era cam tarzie reactia, dar am reusit doar sa ating usor cu roata din spate in loc sa ma duc blana cu ambele roti in lateral.
Am editat si sfatul intr-unul mai adecvat zic eu.

EDIT: Uite si un exemplu la mine tot din seara aia. In acea situatie a fost suficient sa iau piciorul din gaz si sa indrept rotile pentru a recapata aderenta, dar eu zic ca daca as fi avut curaj sa ii dau mai tare gaz o intorceam mai mult fara sa o iau in lateral.

https://youtu.be/DyzMc77Z5_8?t=12

PS2: Se vede la 0:26 cum malakay rupe aderenta, dar reuseste astfel sa treaca in oversteer in loc de understeer accelerand.
« Last Edit: January 04, 2016, 14:49:04 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #9 on: January 04, 2016, 14:45:58 PM »
Eu eram cu impreza care e retardata.Trece 90% pe fata cand pierde aderenta.Asa e AT.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #10 on: January 04, 2016, 14:47:01 PM »
Cine are nevastă frumoasă acasă, să se grăbească la ea, dar să se grăbească moderat.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #11 on: January 04, 2016, 14:50:32 PM »
Eu eram cu impreza care e retardata.Trece 90% pe fata cand pierde aderenta.Asa e AT.

Da man, era vorba de mine in ce am zis eu. Stiu ca la automata ta era alta poveste.

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #12 on: January 04, 2016, 15:47:43 PM »
Mihai , ce cauciucuri aveai ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #13 on: January 04, 2016, 15:48:35 PM »
De iarna :D Nankang SW2. Cred ca era prima iarna cu ele in filmulet. Deci noi atunci.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #14 on: January 04, 2016, 16:01:15 PM »
iarna tre sa folositi mai mult frana de motor si sa pastrati distanta mai mare ... in rest cand esti in 2 sau 3   clutch kick si wooot  si muult fun :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #15 on: January 04, 2016, 16:11:20 PM »
Valabil doar pt forester SG:
La aspirata se cunoaste ca e 50:50, pleaca de pe loc daca e orizontal fara sa fuga in vreo laterala. XT-ul fuge de spate.
La aspirata cand faci corectiile sa ai grija sa nu fii prea subturat ca n-are vîna, la XT (dupa cum am vazut deja explicat pe la alte turbo mai devreme) trebuie avut grija sa nu bagi gaz prea mult.
La aspirata recomand calduros mersul cu reductorul pe zapada.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #16 on: January 04, 2016, 16:56:15 PM »
imi place pe zapada sa cobor un pic presiunea in gume la 2.0-2.1 depinde ce e pe jos, daca e mai spre gheata mai aproape de 2.0, dccd urcat 2 notchuri si incercat sa te apropii de orice curba un pic in frana pentru a incarca botul si a avea aderenta pe puntea fata.
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #17 on: January 04, 2016, 16:58:03 PM »
La aspirata recomand calduros mersul cu reductorul pe zapada.
Was ist aspirată? Was ist reductor?

TAZ

« Last Edit: January 05, 2016, 10:16:46 AM by TAZ »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #19 on: January 04, 2016, 18:23:00 PM »
Nu o putem vedea de la tine din calculator. Urc-o pe un site de stocare de imagini, google drive, facebook, orice.