aspecte legate de directie
Subaru club Romania

aspecte legate de directie

aspecte legate de directie
« on: September 09, 2010, 16:24:59 PM »
Salutare, am si eu o intrebare...asa cum stiti sunt posesor de forester, am sesizat ca in momentul in care trec peste denivelari sau gropi volanul parca imi este aruncat din mana, simt un disconfort in timp ce conduc, mentionez ca in mod frecvent merg cu un passat, nu pot sa-mi dau seama daca disconfortul la condus este normal (poate asa este directia la subaru) sau am o problema cu masina,
poate simt doar o mare diferenta intre directia de la passat si cea de la subaru si de aici apare disconfortul,
voi aveti vreo sugestie? va sunt recunoscator (pe drum fara denivelari masina se comporta perfect)
Mentionez ca am schimbat de curand bucsele bara stabilizatoare fata odata cu amortizoarele spate la SMT.

Sa auzim de bine!

George

  • 757
Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #1 on: September 09, 2010, 16:30:59 PM »
ciudat . SMT ce a zis ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: aspecte legate de directie
« Reply #2 on: September 09, 2010, 16:34:54 PM »
Pai ar trebui sa te bucuri, nu sa iti faci griji. Este vorba despre ceea ce in engleza se numeste "direct feel", adica se transmit imperfectiunile drumului in volan. Eu greu sa obtii asta sa stii.
Preferi sa stii ce se intampla cu rotile pe asfalt prin intermediul volanului, sau sa tii volanul drept fara sa vibreze si masina sa o ia in toate directiile?

Eu nu cred ca sunt probleme. Verifica insa la un service autorizat.

Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #3 on: September 09, 2010, 16:42:14 PM »
cei de la SMT au spus dupa ce am ridicat masina de acolo ca functioneaza perfect, deci este posibil sa ai dreptate....multam!

Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #4 on: December 30, 2010, 18:57:06 PM »
eu zic ca nu este normal.ai o problema la tren pe fata,poate au "scos maseaua sanatoasa"binenteles ca conteaza si dimensiunile denivelarilor. acum iarna este usor sa verifici la trecerile bruste de pe gheata pe asfalt si invers.da cat mai multe detalii,conteaza ff.mult

celalalt

Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #5 on: January 06, 2011, 17:16:31 PM »
sa vezi ce direct feel am eu la impreza aia din 94.Pe sleaurile alea de pe centura nu pot sa merga altfel decat in zig zag.Nu ma lasa neam sa merg drept ::)

Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #6 on: May 25, 2011, 18:13:30 PM »
pai de ce crezi ca nu te lasa masina sa mergi drept? exact asta ar fi senzatia, masina tinde sa urmeze traectul sleaurilor....:) dar mi-am dat seama ca esta cam la fel cu japonezele...si la o honda am avut acceasi senzatie......:))

celalalt

Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #7 on: May 26, 2011, 11:31:03 AM »
Tind sa cred ca daca schimbi diametrul jantei si ai un cauciuc mai lat,nu te mai intelegi cu directia.Am pus si pe forester roti mai mari si late si tot asa face.Chiar vireaza singura cateodata.Aici ar trebui sa ne raspunda cineva care stie cu ce se mananca treaba asta.Asteptam lamuriri.Gracias mah

Răspuns: aspecte legate de directie
« Reply #8 on: May 13, 2013, 20:56:25 PM »
Eu am rezolvat problema, era de la o geometrie prost facuta in 3 randuri pe de o parte si de la anvelopele mai late pe de alta parte, acum masina merge foarte bine...
« Last Edit: May 14, 2013, 09:34:00 AM by ci1iz3n_x »