Motorul si garantia la motor SUBARU LEGACY 2.0 D 2008 -2009 seria cu probleme
Subaru club Romania

Motorul si garantia la motor SUBARU LEGACY 2.0 D 2008 -2009 seria cu probleme

scuby

  • 47
  • SUBARU LEGACY 2.0 D MODEL 2008-2009
seara buna ,

Zilele astea dupa multe cautari pe net si multe telefoane prin japonia am ajuns la un email al unui domn din Grecia care e directorul de vanzari de la firma de la care SMT a cumparat masina mea. Firma cu care nu mai colaboreaza SMT si nici SUBARU. In legatura cu garantia motorului si cu schimbatul lui. Am fost contactat de dansul direct ...cred ca cineva din japonia l-a sunat . Si mi-a zis sa trimit copii dupa cartea de garantie a masinii sa vada stampilele de reprezentanta pe casutzele de revizii. Si m-au rugat sa le trimit o copie dupa constatarea celor de la SMT. Eu credeam ca imi va cadea motorul. Ce ma sfatuiti sa fac ...deoarece ei acum imi asteapta telefonul. Nu au zis nicodata ca NU ma pot ajuta sau ca Pot sa ma ajute . Au vazut ca masina a fost cumparata pe data de 7 ianuarie 2009. Deci e o posibilitate de rezolvare a situatiei. Am mai aflat ca a fost prelungita garantia la motor de la 3 la 6 ani sau 200000 km oricare vine prima ....deci au trecut mai mult de 6 ani .
Ce ma sfatuiti sa fac ?
 Am un amic care i-a murit motorul la ~ 110 km /h pe autostrada (este un sofer mult mai experimentat ca mine ) eu sincer ma panichez si imi este frica pentru familia mea . Pentru mine mai putin . 
Degeaba am casco si platest 850 E pe an la el daca imi cade motorul si intra careva in mine sau nu pot stapani masina.

Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi aceasta poveste :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Mergi inainte cu procedurile si poate iti schimba motorul cu unul fara probleme. Mai bine acum, decat sa te departezi si mai mult de cei 6 ani.

moguai

  • 2814
nu te costa nimic sa i dai niste copii dupa acte.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Nu am inteles - motorul inca functioneaza sau a crapat?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

UXE

  • 1731

scuby

  • 47
  • SUBARU LEGACY 2.0 D MODEL 2008-2009
Copiile după acte le-am dat.  Motorul încă funcționează.

marr

  • 2208
Deci tu vrei ca sa-ti fie schimbat un motor functional cu unul nou deoarece tu crezi ca s-ar putea sa-ti crape la un moment dat ....

Daca Subaru accepta treaba asta, sa ne anunti si pe noi si sa te pregatesti sa le ridici si un monument in piata publica !
Ar fi prima data in istorie cand un producator auto accepta sa inlocuiasca un reper functional doar pe baza faptului ca face parte dintr-un lot in care au fost semnalate probleme.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Nu chiar. Au mai fost cazuri cu motoare diesel sau de STi 2.5
Importanta este argumentarea si relatia sau momentul oportun.