FORESTER 2,5 , 2016
Subaru club Romania

FORESTER 2,5 , 2016

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #280 on: September 24, 2017, 17:51:28 PM »
Unele abordari sant mai imprudente ca altele,  fiecare driver e liber sa atace mocirlele cum vrea.  Nu putem impune oamenilor un anumit stil de conducere,  ci doar o anumita disciplina de club. E adevarat ca uneori abordam  terenuri cam nepotrivite pentru un Subaru,  si asta se lasa uneori cu bumpere smulse si  scuturi  distruse. Dar deh,  fiecare face cum vrea si cum poate.
Amicul cu H2  se pricepe destul de binisor la offroad  doar ca masina l-a tradat de mai multe ori.  A fost singura masina care a  avut pana de motor si am fost nevoiti sa ne oprim de vreo trei ori ca sa isi remedieze defectiunile. De altfel pe aici e cunoscut faptul ca H-urile sant niste masini foarte putin fiabile,  e doar o masina de fitze.
Cameramanul si fotograful din filmulete am fost eu in proportie de vreo 90%. De aceea eu apar rarutz  prin imagini  (nici o paguba   ;D  ). Dar montajul e facut de auto-intitulatul presedinte. E un prof. de prof.
E adevarat ca reuniunile noastre nu prea contin  mici, bere, pufuleti sau seminte,............  deh, metehnele astea balcanice nu au ajuns inca pe la noi.  Dar de la 1 dec.  cand  se vor ridica vizele pentru romani sant convins ca incet-incet vor aparea si alea pe aici   :(  .   In principiu haleala o aducem  de acasa in gentute frigorifice pentru ca santem zgarciti, amarati, calici si avari iar seara la sfarsit de raid face o halta la un resto unde  papam  ceva  mai gustos si bem o bericica  (fara alcool,  desigur   ;D  )  ca sa ne ostoim arsitza.
Legacy-ul de care zici e din `90  si are 150.000  km  si e o adevarata curiozitate.  Are suspensie pe niste bile de cauciuc umplute cu aer  gen Citroen Palace iar suspensia este reglabila electric  pe inaltime (vreo 10 cm )  datorita unor motorase electrice instalate la capetele de sus ale telescoapelor.  Tipul care o detine  zice ca asa e de serie si a fost facuta ptr piata americana.
In cele cateva raiduri in care am fost  nici un suby nu a acuzat probleme tehnice in afara de acrosajele cu natura, probleme care s-au rezolvat pe loc cu ajutorul unui fierastrau sau cutter.  Rugina exista in proportii mai mici sau mai mari,  in functie de vechimea si interesul proprietarilor de a-si pastra agregatul.  Dar majoritatea driverilor la inceput de iarna isi pregatesc  masinile ptr sezonul alb ducandusi-o  la atelierele de anti-coroziune unde sant improscate pe dedesupt , in praguri si in usi cu o solutie antirugina  compusa dintr-un amestec de  ulei, vaselina si inca ceva negru si urat mirositor care se lipeste de caroserie si protejeaza de sare si apa pentru o bucatzica de timp.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #281 on: September 26, 2017, 17:29:00 PM »
Alta iesire din vara asta
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #282 on: September 26, 2017, 17:50:14 PM »
...si eu care credeam ca doar in Europa se poate ramane cu Subaru suspendat da' vad ca si in America de Nord este posibil ;D :D

Scene cu dat la lopata, tras masina cu funia si plastice/ornamente rupte am vazut si pe la altii, parca postate tot pe forumul nostru dar la alta rubrica  >:D

Am admirat cu emotiile de rigoare cum ii vibra volanul amicului vostru - scenele de la finalul filmuletului  8)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #283 on: September 26, 2017, 19:33:39 PM »
Se ramane si aici suspendat daca te bagi acolo unde nu iti fierbe garda la sol   8)
Scene de dat cu lopata  sant de obicei iarna,  si alea rare la un Suby.  Vara sant super-exceptie , in functie de tupeul si priceperea fiecaruia   ;D
Dupa comentariile din filmulet se pare ca vibratia  volanului  venea noroiul acumulat intre spitele de la roata . Stiu cum e,  si eu am patit-o o data cand m-am balacit printr-o balta cu noroi argilos si dupa ce am iesit la sosea vibra volanul in draci.   :-\
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #284 on: October 02, 2017, 05:01:52 AM »
O plimbare lejera de sambata.  7 Forestere si  2 XVuri
Nici de data asta nu am avut seminte, mici, bere , popcorn,   s.a. d`astea      ;D


































.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #285 on: October 02, 2017, 08:20:47 AM »
In afara de a va dezmorti articulatiile se pare ca nu ati mai exagerat de data asta.

Curiozitatea ma determina a te intreba daca sunteti constituiti intr-o forma organizata ca noi, adica daca aveti un club local/regional sau va reuniti pe prietenii/bisericute s.a.m.d. in urma telefoanelor/Facebook/Whatsapp etc.
Te intreb intrucat la fiecare iesire pe care ne-o prezinti observ un numar impresionant de SUV-uri si ma gandesc ca exista un "liant" pentru aceasta performanta.
Si pentru a fi mai explicit, imi place sa ma inspir de la oameni cu mai multa experienta, imaginatie si viziune in vederea cresterii calitative a actiunilor mele.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #286 on: October 02, 2017, 13:31:10 PM »
De  data  asta am ales un traseu usor, doar pentru dezmortit articulatiile deoarece niste  ''pretini''  cu imprezele au zis ca vin si ei dar nu au mai aparut.  Neseriosi astia cu Impreze   ;D
Avem un asa-zis club care pana saptamana trecuta s-a numit intr-un fel iar incepand de zilele astea se numeste in alt fel deoarece  sefu'  de la club s-a suparat ca vacaru' pe sat si si-a luat catrafiutzele si a plecat cu brandu'     :-[
Practic  clubul asta  oficial nu serveste la mare lucru,  doar ca ne mai scoate din casa , ne aduna de pe drumuri si ne aranjeaza in coloana ca sa purcedem pe drumuri de munte  si sa iesim din cotidianul asfaltat si betonat.  Ca liant folosim Facebook-ul  pentru a afisa  programul iesirilor si a posta fotografiile dupa trip-uri
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5L / 2016
« Reply #287 on: January 15, 2018, 01:17:41 AM »
Si din nou again encore the big white shit de merde blanc  a venit.
De fapt a venit de vreo doua saptamani dar nu am avut eu timp sa pun poze

















Stricatorii de bucurii   >:(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #288 on: January 15, 2018, 07:39:41 AM »
Iar ti-au furat aborigenii placuta frontala cu numarul de inmatriculare?  >:D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

sco

  • 736
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #289 on: January 15, 2018, 09:08:30 AM »
Ai scos ratrackul ala din zapada?

Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #290 on: January 15, 2018, 15:57:08 PM »
Iar ti-au furat aborigenii placuta frontala cu numarul de inmatriculare?  >:D

A furat-o indianul Talpaiute si dus a fost   :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #291 on: January 15, 2018, 15:58:30 PM »
Ai scos ratrackul ala din zapada?
Nu, pentru ca mi-a stricat derdelusul  !  >:(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #292 on: May 14, 2018, 19:24:57 PM »
O scurta iesite de week end. Deschiderea oficiala de sezon
https://photos.app.goo.gl/ELhSqUBGAZHG5ENFA
Va urma   8)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

dmp

  • *
  • 195
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #293 on: May 14, 2018, 21:13:02 PM »
Super !
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #294 on: May 14, 2018, 22:38:06 PM »
O scurta iesite de week end. Deschiderea oficiala de sezon
https://photos.app.goo.gl/ELhSqUBGAZHG5ENFA
Va urma   8)

Bine ai revenit printre muritorii bazinului carpato-dunăreano-pontic!

De mare excepție și profundă emoție selecția de poze nordamericane. Felicitări pentru organizare sau participare da' ne precizezi tu calitatea pe care ai avut-o în scenariul epic  ;)

L.E. : de unde vă achiziționați coșurile pe care le observ pe majoritatea modelelor Outback și Forester și care este prețul mediu pentru un astfel de accesoriu?
« Last Edit: May 14, 2018, 23:05:29 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #295 on: May 15, 2018, 17:01:15 PM »
In acest scenariu epic am  avut calitatea de participant  si fotograf/cameraman  amator.

Nu stiu de unde si-au achizitionat baietii cosurile acelea.   Daca chiar esti interesat,  pot sa ii intreb.  Daca  te intereseaza un model anume,  precizeaza-mi care masina/model  si o sa il intreb pe proprietarul in cauza.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #296 on: May 29, 2018, 04:20:15 AM »
Facut sambata un drum ,   numai autostrada, 434  km,  consum mediu  7,2 L                  (2,5L, automata)




Benzina   1,39 $,  motorina  1,42 $.   De ce mi-as lua diesel ?    (oricum  Subaru diesel  nu exista aici   ;D  )
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #297 on: May 29, 2018, 08:42:12 AM »
1. Nu aveți Subaru cu motor Diesel pentru că nu vă permiteți, săracilor!  :)

2. Dacă ne-ai uimit cu acel consum mediu de doar 7,2 litri la sută surprinde-ne și cu viteza de croazieră pe cei 434 Km ca să înțeleagă lumea că dacă respecți regulile de confort la volan vei avea o mașină fiabilă și un consum de carburant ca la carte.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #298 on: May 29, 2018, 09:17:14 AM »
100 KPH.......ca canadia nu are voie mai mult! >:D :laugh:

FORESTER 2,5 , 2016
« Reply #299 on: May 29, 2018, 17:10:20 PM »
1. Da,  santem  sarantoci.  Nici macar dizale n'avem.  C'est la vie    :'(
2.    115 km/h  pe toti cei 434  km.   

Legal e 100  km/h,  dar milita canadeza e  buna si blanda si ne tolereaza pana la 118.  ^-^

 
« Last Edit: May 29, 2018, 17:15:37 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !