Hybride de la subaru
Subaru club Romania

Hybride de la subaru

Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Hybride de la subaru
« on: April 17, 2016, 21:27:45 PM »
Salut,

Am vazut ca in japonia si in state exista xv hybrid inca din 2014. Inteleg ca se accelereaza senzational si ar fi interesant un testdrive.
Nu are portbagaj  dar cui ii trebuie in oras ? :)

http://youtu.be/GpdTaDcNJd4
https://youtu.be/sHtf_FJ25oo
Probabil ca in europa nu va ajunge prea curand.

Daca este duplicat topicul rog adminii sa stearga.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Răspuns: Hybride de la subaru
« Reply #1 on: April 17, 2016, 22:06:16 PM »
Sincer, masinile hibride mi se par useless!!!
Full electric sau full termic!
Intr-un hibrid sunt prea multe lucruri care se pot strica si utilitatea lor este.....NU!
Trebuie sa am grija si de baterii si sa schimb uleiul? kinda stupid!
Ori o bag in priza ori bag benzina/motorina!Simplitate inseamna fiabilitate!Cand zic simplitate ma refer la distanta care ar trebui sa o pastreze intre ele aceste tipuri de motoare.
Nu sunt impotriva motoarelor electrice pe masini dar nici nu as cumpara asa ceva......hibrid sau full electric......desi Tesla aia.......

Răspuns: Hybride de la subaru
« Reply #2 on: April 18, 2016, 00:31:32 AM »
Sincer, masinile hibride mi se par useless!!!
Full electric sau full termic!
Intr-un hibrid sunt prea multe lucruri care se pot strica si utilitatea lor este.....NU!
Trebuie sa am grija si de baterii si sa schimb uleiul? kinda stupid!
Ori o bag in priza ori bag benzina/motorina!Simplitate inseamna fiabilitate!Cand zic simplitate ma refer la distanta care ar trebui sa o pastreze intre ele aceste tipuri de motoare.
Nu sunt impotriva motoarelor electrice pe masini dar nici nu as cumpara asa ceva......hibrid sau full electric......desi Tesla aia.......

+100 :D
Because Subaru, thats why.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Hybride de la subaru
« Reply #3 on: April 18, 2016, 00:47:23 AM »
Victore, s-ar putea ai doua variante: sa te adaptezi la evolutiile orto, meta sau patra-tehnologiei sau sa te bucuri cand vei gasi loc pe scaun si la geam in tramvai... Nici mie nu-mi surade ideea da' sunt parte integranta din proiect
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Hybride de la subaru
« Reply #4 on: April 18, 2016, 00:53:07 AM »
Sincer, masinile hibride mi se par useless!!!

Asa ziceam si eu odinioara cand venea vorba de muzica: sa fie musai pe disc sau pe banda. Mai tarziu am evoluat si vroiam doar pe CD iar acum ma bucur cand o gasesc pe Youtube sau pe la prieteni...
Dragul meu, suntem un spic de grau in fata furtunii, cel putin eu asa ma consider motiv pentru care va trebui sa ma adaptez ori sa ma multumesc cu tramvaiul sau cu bicicleta   
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Hybride de la subaru
« Reply #5 on: April 18, 2016, 06:14:48 AM »
Aici circula hybride de peste 10 ani.  Toyota Prius, unele din primele aparute in masa pe soselele patriei circula inca foarte bine si sant foarte laudate de proprietari.  Desi pare ciudat,  sant foarte fiabile pe partea  de mecano  si  aproape zero probleme pe partea electrica sau pe acumulatori.  Marea majoritate a celor care au depasit 10 ani cu ele nu s-au atins de motoare sau baterii. Chiar si pe partea motorului termic  nu au probleme majore datorita faptului ca mergand  o parte din  km. pe electric  motorul clasic  nu functioneaza deci nu se uzeaza.  Iar cand merge in mod  bi,  motorul  termic merge la o capacitate mai redusa  deoarece motorul electric impinge si el, si impinge binisor.
Iar la capitolul economie de combustibil si eficienta  sant campioane.   Am un prieten care are una de vreo 4 ani si nu vrea sa renunte la ea desi e in leasing. O va cumpara la expirarea leasingului si o va tine pana la sfarsitul vietii (vietii masinii, nu a lui   ;D  )  A facut un drum Montreal-Washington  (1000 Km) cu un plin de 45 L !!
E adevarat ca nu poti sa faci liniute cu ea , dar ca masina de familie  e OK. Totusi,  are un motor de 1,8 L  si impinge destul de tare daca ai nevoie de  putere,  si fata de cele full-electric ai avantajul ca ii faci plinul si pleci mai departe  pe cand la cele electrice cand ti s-au terminat bateriile  te-ai dus pe copca.
Am avut un vecin care avea un Crosstrek Hybrid  si mi-a spus ca ii papa  sub 5 in afara  si 5,5  in oras/mixt. Dupa specificatii,  mie pare ca  fata de Crosstrek-ul  cu motor termic  nu sant diferente prea mari la putere , torque si viteza.  (iar portbagajul nu mi se pare mult mai mic).  Poate  ca o sa va povestesc eu cum e  deoarece  dupa ce se termina leasingul la impreza,  Crosstrek hybrid  s-ar putea sa fie prima optiune pe lista potentialelor inlocuitoare   ;) .
Poate ca acuma nu prea ne plac hybridele,  dar cand o sa ajunga benzina 5 euro/litrul,  o sa le iubim la nebunie   ;D  ;D  ;D  . Deocamdata benzina  are un pret accesibil datorita marilor tari producatoare care acuma sant in conflict deschis ,  dar mai tarziu cand se vor impaca si vezi iarasi barilul de petrol la peste 120 $  si decat sa  trecem la tramvai sau la bicicleta, mai bine ne orientam spre hybride chiar daca le detestam.  >:(  .
Full-electric e interesant,  recunosc,  dar  la capitolul autonomie  ele sant inca mult in urma  masinilor  cu motor clasic.  Si unde mai pui timpul lung de incarcare a bateriilor si reteaua  inca redusa de prize de reincarcare,  eu cred ca e o optiune care  se va impune cu greu in viitorul apropiat.
Aici au fost niste intamplari tragi-comice  cu unii  care au comparat sau au inchiriat masini electrice si au ramas in camp cu ele  din cauza bateriilor care s-au descarcat mult mai repede decat  s-au asteptat,  inclusiv unul care a mrut sa mearba cu o Teslaintre doua orase situate la aprox.  300km  si din cauza ca  fiind frig a folosit incalzirea,  i s-au descarcat bateriile  dupa 200  si ceva de km.  si a trebuit sa  cheme o platforma sa  il duca.  Altii cu un Nissan Versa electric   au facut 230  km  in noua ore   (din priza-n priza    ;D!! )
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Hybride de la subaru
« Reply #6 on: April 18, 2016, 08:35:03 AM »
@Heli nu sunt împotriva evoluției, din contra o sustin. Și chiar dacă eram împotriva ei nu aveam ce face în privința asta.ca vreau să nu vreau intr-acolo ne îndreptăm.
Avantajul , din punctul meu de vedere, este ca în timpul vieții mele nu se va ajunge la acel punct unde vor fi numai electrice si nu voi avea de ales.....oricum mașinile electrice poluează mai mult ca cele termice-vezi procesul de fabricație.....

@Adi pățaniile astea se puteau întâmpla și cu un motor termic.va veni și ziua în care încărcarea unei baterii va dura cât durează alimentarea normală. Range-ul acumulatorilor va creste.....its just a matter of time și de cati dinozauri mai avem in beci   ;D