Forester benzina MY2012
Subaru club Romania

Forester benzina MY2012

Forester benzina MY2012
« on: May 11, 2016, 11:30:30 AM »
Salutare,

aveam pata pusa de ceva vreme pe un Forester si am ratat XT-ul colegului Bogpaul asa ca mi-am continuat cautarile. Din pacate nu am gasit alt XT nici in tara nici in strainatate care sa imi convina si sa intre in buget impreuna cu taxa de prima inmatriculare, asa ca am luat un benzinar de 2L cu cutie automata din Germania. Masina avea 56.5k km, acum e pe la 59k. Masina arata bine si se simte si mai bine.
Am luat-o prin weltauto, le-am trimis zis ce vreau ei au trimis pe cineva sa o vada, i-au facut ceva verificari si au adus-o incoace.

Ma gandesc sa o duc si la o revizie la ceva service Subaru, desi dupa acte a avut revizia facuta la 52k km, dar din ce am citit dealerul Subaru din Cluj, Tubman, nu sunt cei mai prietenosi.

Ca upgrade-uri de viitor vreau o navigatie oem, ceva scuturi metalice pentru motor si pt diferential si un upgrade la frane.

Daca aveti recomandari de un service bun in zona Clujului sau unde as putea gasi niste scuturi si o navigatie oem v-as fi foarte recunoscator.

Cateva poze:

 




Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #1 on: May 11, 2016, 11:39:19 AM »
Salut, bine ai venit pe forum si sa stapanesti sanatos masina.
In CJ, am inteles ca Tubman s-a transformat in Twin Motors dar mai multe detalii iti pot da colegii de forum de acolo.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

sco

  • 736
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #2 on: May 11, 2016, 11:50:30 AM »
Bine ai venit pe forum. Arata foarte bine pe dinafara masina. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Eu as zice ca sunt destul de OK cei de la Subaru Cluj. De ce zici ca nu sunt cei mai prietenosi?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #3 on: May 11, 2016, 12:00:47 PM »
Ocazional mai poti vizita si alte ateliere pentru interventii simple dar pentru a avea o masina buna ai nevoie de reteaua autorizata.
Cutia automata necesita ulei Subaru pe care il gasesti tot la reprezentante.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #4 on: May 11, 2016, 12:25:28 PM »
weltauto se ocupa si cu adus masini din jermanica, orice marca? cati bani le ai platit, daca poti spune?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #5 on: May 11, 2016, 12:36:04 PM »
Bine ai venit pe forum. Arata foarte bine pe dinafara masina. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Eu as zice ca sunt destul de OK cei de la Subaru Cluj. De ce zici ca nu sunt cei mai prietenosi?

Doar pozele alea le am momentan, o sa revin cu mai multe pose. Arata bine si pe dinauntru, iar motorul a fost spalat, chestie care nu pot zice ca ma incanta, dar, arata bine si ala :P

Acu ceva ani buni vroiam un STI si am avut niste interactiuni si nu mi s-au parut foarte "customer orientated", ma bucur sa aud ca s-au schimbat lucrurile. Le voi face o vizita curand.

weltauto se ocupa si cu adus masini din jermanica, orice marca? cati bani le ai platit, daca poti spune?

Da, se ocupa. 700 euro+tva m-a costat toata distractia, verificat masina, adus pe platforma, facut si aici ceva teste, dus la RAR si pregatit dosarul pentru inmatriculare. Eu am gasit singur masina, din cate ziceau pot sa iti caute ei si sa vina cu variante daca le zici ce vrei si ce buget ai.



« Last Edit: May 11, 2016, 12:39:12 PM by paduroiu »

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #6 on: May 11, 2016, 12:43:19 PM »
interesant, e bine de stiut :)
@Mihai?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #7 on: May 11, 2016, 12:59:49 PM »
Din pacate nu ii recomand, decat daca ai nervi de otel. De o saptamana au fost cu masina la RAR si inca nu is in stare sa imi dea actele, colegul e bolnav, am uitat sa luam traducerile de la traducator, veniti maine, maine colegul iar e bolnav si noi nu stim. Am factura, nu am contract de vanzare cumparare, ii intreb si imi zic ca trebuia sa faca colegul, colegul e tot bolnav si asa imi expira numerele rosii in 2 saptamani si eu nu am platit nici taxa. Ei au impresia ca eu am semnat actele cu colegul nu cu firma. Ii mai las vreo 2 zile si o sa ma duc cu un avocat peste ei.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #8 on: May 11, 2016, 13:03:53 PM »
si eu iti recomand sa mergi cu incredere la Twin Motors (fost Tubman), s-a schimbat "conducerea" de ceva timp si daca discuti acolo cu Tudor cred ca vei fi multumit ...

Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #9 on: May 11, 2016, 13:24:28 PM »
Salut, bine ai venit,  si felicitari pentru achizitie.  Si eu am avut una la fel (doar ca avea motor de 2,5L)  si pot sa iti spun ca ai facut o alegere foarte buna.  Cu putina ingrijire  e o masina care te poate duce mult, mult  timp  si km  fara  probleme.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #10 on: May 11, 2016, 13:48:43 PM »
Bun venit! Imi place masina. Sa vedem si poze din interior. Ai extins bugetul? Ca asa ceva sub 15-17k nu am vazut afara, iar masina lui Bogpaul parca era la 11.500.

Sau ca sa pun altfel intrebarea, loc de negociere cu neamtul este sau din fire sunt stricti si pretul cerut e ultimul mereu?
« Last Edit: May 11, 2016, 13:50:17 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #11 on: May 11, 2016, 14:19:56 PM »
Multumesc tuturor de urari.

Eu am platit pe ea 16.9k euro, a fost luata dintr-un autohaus si asta era pretul la care am gasit-o. Am intrebat si eu de negociat si mi s-a spus ca nemtii nu au vrut sa negocieze, dar nu pot baga mana in foc ca nu au luat-o mai ieftin.

Am mai citit si eu incoace incolo si sunt persoane care ziceau ca au putut negocia ceva. Am preferat sa nu merg eu dupa ea pentru ca aveam programul destul de incarcat, vorbesc destul de putina germana si oricum nu prea ma pricep la verificat masini. Asa macar am impresia ca a fost verificata de cineva care se pricepe. Din calculele mele ma costa aproape dublu sa o aduc eu, cu benzina, dormit pe drum vreo 2 nopti, avion, umblatul dupa numere germane, hartii si alte maruntisuri.

Pana acum am facut vreo 2500 km prin tara cu ea fara nici o problema.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #12 on: May 11, 2016, 14:56:07 PM »
Multumesc de raspunsuri.

Sper sa te vedem pe la intalniri, sau vezi cand se mai intalnesc colegii local. E un grup mai mare in zona Clujului.

Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #13 on: May 11, 2016, 16:12:12 PM »
Sa o stapanesti sanatos. Poti apela cu incredere la Twin Motors (fost Tubman).

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #14 on: May 11, 2016, 16:48:38 PM »
Bine ai venit pe forum, sa te bucuri de ea multi km si fara evenimente!
Frumoasa culoare ai ales si cu siguranta vei aprecia fiabilitatea modelului intrucat a noastra (fosta) a atins 150K si este ca noua (service la timp si piese originale, only).
« Last Edit: May 11, 2016, 17:11:03 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Sese

  • 468
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #15 on: May 11, 2016, 16:57:35 PM »
Felicitari pentru achizitie si s-o stapanesti sanatos.
Desi merg pe principiul " support local business ", pana la urma important este ca inca un membru se adauga comunitatii Subaru de la noi.

Revizia de 60.000 pe care urmeaza s-o faci presupune inlocuirea uleiului in cutia de viteze. Iti recomand cu caldura folosirea uleiului original Subaru si nu a unui ATF obisnuit. De asemenea, intrucat este o procedura specifica, ar fi de preferat s-o faci la Subaru Cluj.

De altfel, membrii acestui forum, printre care ma numar si eu, au in general o parere buna despre Tubman, actualul Twin Motors. Nu stiu ce inseamna pentru tine " customer orientated ", sper doar ca nu are legatura cu dorinta de a achizitiona un STI cu buget de Forester second hand.

Navigatia pe original costa 19562 lei cu TVA, la care se adauga 3200 setul de harti. Pretul e foarte mare, n-am adus niciodata, iti recomand o navigatie AM, cu dezavantajele care vin cu asta.

Scutul de motor pe original este 691 lei, la care se adauga lateralele de plastic 116 lei si kitul de montaj 53 de lei.
Scutul de diferential pe original costa 524 lei plus 40 lei kitul de montaj.

Exista si optiune de scuturi AM insa nu le recomand intrucat ruginesc foarte repede si de multe ori ating in caroserie si trebuie ajustate.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #16 on: May 11, 2016, 17:04:48 PM »
Wow, ce pret pentru navigatie

Sese

  • 468
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #17 on: May 11, 2016, 17:12:48 PM »
Da, prohibitiv.
Apare in catalogul de accesorii dar n-am adus niciodata.

Pe vremea aia vindeam o navigatie chinezeasca cu camera de mers inapoi pe la 1500 de lei. Cu IGo instalat. Lumea nu era chiar multumita...

Pateo

Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #18 on: May 11, 2016, 17:55:42 PM »
Felicitari pentru achizitie si s-o stapanesti sanatos.
Desi merg pe principiul " support local business ", pana la urma important este ca inca un membru se adauga comunitatii Subaru de la noi.

Revizia de 60.000 pe care urmeaza s-o faci presupune inlocuirea uleiului in cutia de viteze. Iti recomand cu caldura folosirea uleiului original Subaru si nu a unui ATF obisnuit. De asemenea, intrucat este o procedura specifica, ar fi de preferat s-o faci la Subaru Cluj.

De altfel, membrii acestui forum, printre care ma numar si eu, au in general o parere buna despre Tubman, actualul Twin Motors. Nu stiu ce inseamna pentru tine " customer orientated ", sper doar ca nu are legatura cu dorinta de a achizitiona un STI cu buget de Forester second hand.

Navigatia pe original costa 19562 lei cu TVA, la care se adauga 3200 setul de harti. Pretul e foarte mare, n-am adus niciodata, iti recomand o navigatie AM, cu dezavantajele care vin cu asta.

Scutul de motor pe original este 691 lei, la care se adauga lateralele de plastic 116 lei si kitul de montaj 53 de lei.
Scutul de diferential pe original costa 524 lei plus 40 lei kitul de montaj.

Exista si optiune de scuturi AM insa nu le recomand intrucat ruginesc foarte repede si de multe ori ating in caroserie si trebuie ajustate.

Am eu o navigate dedicata cu tot cu harti, mai ieftina ca e reparata
Daca nu ai camera pe masina iti mai trebuie camera

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester benzina MY2012
« Reply #19 on: May 11, 2016, 18:15:15 PM »
Ce navigatie e? Ai mai multe detalii?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.