Forester Diesel 2012
Subaru club Romania

Forester Diesel 2012

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #20 on: June 27, 2016, 17:25:24 PM »
.......
« Last Edit: July 02, 2016, 17:32:34 PM by timberland »

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #21 on: June 27, 2016, 17:28:40 PM »
pai plangere oficiala pentru ce ?
garantia se acorda in conditiile in care masina este in configuratia originala ... deci daca pui filtru si o duci in config. originala va avea garantie ...
oricum eu as zice ca ar trebui sa fii super mega multumit ca au schimbat motorul chiar daca masina nu avea  filtru pentru ca in mod normal asa ceva nu se intampla ...

Auto Kino ca si reprezentanta a vandut masina. Eu nu am cumparat-o din targ. Ea in mod normal trebuia sa fie dotata cu filtru de particule si softul original.
Nu am cerut nimic altceva decat masina in starea care trebuia sa fie de fabrica.
Plangere oficiala ca refuza sa imi puna filtru de particule desi este responsabilitatea lor.
Cer prea mult ?

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #22 on: June 27, 2016, 17:32:21 PM »
Banuiesc ca problema lui "timberland" se refera la faptul c-a cumparat de la AK o masina cu modificari si ca nu a fost informat despre acest lucru.
Nemultumirea nu cred ca vine din schimbarea motorului ci din faptul ca cei de la AK nu au facut verificarile de rigoare cu privire la anularea filtrului de particule. Acum, sincer, nu stiu a cui responsabilitate e, dar ma gandesc ca daca AK a luat masina si-a revandut-o sau doar a intermediat vanzarea, tot ar fi trebuit sa faca o verificare si-o constatare a starii masinii.
My 2 cents!

Multumesc ca ma intelegi !

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #23 on: June 27, 2016, 18:00:26 PM »
Eu sincer sper sa se rezolve si la mijloc sa fie o neintelegere, multi dintre cei de aici, inclusiv eu, am avut DOAR experiente pozitive cu AutoKino.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #24 on: June 27, 2016, 18:12:20 PM »
Acum e clar.
WRX SW 2002

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #25 on: June 27, 2016, 18:30:11 PM »
Exceptand cazul in care masina avea platita garantia extinsa, in restul nu vad motiv sa-ti bati cuie-n talpa.
Si daca vii cu ANPC-ul peste ei, ar putea sa-ti zica "n-ati banii inapoi, ne dai masina". Ti-ar conveni situatia? Daca da, go ahead.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Sese

  • 468
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #26 on: June 27, 2016, 18:34:15 PM »
In scurt, as lamuri vreo doua aspecte pentru cei care si-ar putea face o parere gresita.

Da, n-am stiut ca masina a avut anulat DPF-ul. Clientul de la care am cumparat-o era unul de-al casei si-mi cam stiu masinile ce ajung la noi.
 Nu stiu cand si unde si-a facut interventia.

Cu toate acestea, masina a fost vanduta catre Timberland, in regim de masina second hand cu peste 200.000 km, fara garantie, conform contractului standard pe care il avem pentru astfel de tranzactii. Toti dealerii procedeaza astfel pentru masini mai vechi.
Cu toate astea am livrat masina vopsita, polisata, cu parbriz nou si curatata la interior.

Dupa ce s-a constatat spargerea motorului ( clientul punand si el un picior de ajutor la asta cu un 200/h pe Codlea si mai multe overrev-uri) ,cu toate ca nu aveam nici o obligatie contractuala , ne-am oferit sa restituim integral suma platita initial de client. Am fost refuzati.
Am facut un catralion de demersuri pentru inlocuirea motorului si a celor doua chiulase sparte (!!! ) iar acum, d-l client intinde coarda, cerand sa-i fie achitate si DPF-ul si restul de consumabile.

Sigur ca da, s-a gandit ca-i merge, odata ce la o saptamana dupa achizitia de 9700 de euro a pus-o la vanzare pe Autovit cu 16500.

Am pastrat anuntul, il pot arata. Nu-mi parea un samsar, se pare ca m-am inselat!

Nu va castiga razboiul asta cu mine, asta este sigur!

moguai

  • 2814
Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #27 on: June 27, 2016, 18:41:43 PM »
Totusi, asta sa fie invatatura de minte Sese, un pic de vina ai pt ca nu ai stiut/verificat ca masina are modificari si ai mers pe incredere cand ai cumparat o de la clientul tau. Iar asta acum se intoarce impotriva ta, din pacate, desi nu meriti deloc.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #28 on: June 27, 2016, 18:45:57 PM »
Acum e iar neclar  :D

Timberland, postarea din celalt topic nu-si avea rostul.
WRX SW 2002

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #29 on: June 27, 2016, 19:04:26 PM »
Din pacate nu mai exista nici o cale de intelegere . Am primit pozitia oficiala din partea Auto Kino Brasov  ca pot sa le fac plangeri nationale si internationale unde vreau , filtrul de particule nu este in garantie.
Dupa ce am avut rabdare atata timp si nu le-am facut nici o plangere decat verbal doar lor, ma trateaza in stilul tipic romanesc.
Sa va dau putin din gustul meu amar :
S-a constatat ca volanta trebuie inlocuita - 2200 Lei
Compresorul de AC nu functiona caci sensorul era stricat - 490 Lei
Inlocuire garnituri turbina - 1050 Lei
Si cine stie ce surprize mai apar pana la predarea masinii...........

Nu as fi avut curaj sa cumpar masina japoneza din targ dar acum cred ca am avut TUPEU sa cumpar din reprezentanta ! Chiar daca este SH.

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #30 on: June 27, 2016, 19:08:50 PM »
Acum e iar neclar  :D

Timberland, postarea din celalt topic nu-si avea rostul.

Am sa sterg dincolo.

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #31 on: June 27, 2016, 19:19:29 PM »
In scurt, as lamuri vreo doua aspecte pentru cei care si-ar putea face o parere gresita.

Da, n-am stiut ca masina a avut anulat DPF-ul. Clientul de la care am cumparat-o era unul de-al casei si-mi cam stiu masinile ce ajung la noi.
 Nu stiu cand si unde si-a facut interventia.

Cu toate acestea, masina a fost vanduta catre Timberland, in regim de masina second hand cu peste 200.000 km, fara garantie, conform contractului standard pe care il avem pentru astfel de tranzactii. Toti dealerii procedeaza astfel pentru masini mai vechi.
Cu toate astea am livrat masina vopsita, polisata, cu parbriz nou si curatata la interior.

Dupa ce s-a constatat spargerea motorului ( clientul punand si el un picior de ajutor la asta cu un 200/h pe Codlea si mai multe overrev-uri) ,cu toate ca nu aveam nici o obligatie contractuala , ne-am oferit sa restituim integral suma platita initial de client. Am fost refuzati.
Am facut un catralion de demersuri pentru inlocuirea motorului si a celor doua chiulase sparte (!!! ) iar acum, d-l client intinde coarda, cerand sa-i fie achitate si DPF-ul si restul de consumabile.

Sigur ca da, s-a gandit ca-i merge, odata ce la o saptamana dupa achizitia de 9700 de euro a pus-o la vanzare pe Autovit cu 16500.

Am pastrat anuntul, il pot arata. Nu-mi parea un samsar, se pare ca m-am inselat!

Nu va castiga razboiul asta cu mine, asta este sigur!



Cu respect dar intr-un razboi curge sange. Aici este vorba de Filtru de particule. Nu v-am cerut nimic altceva decat masina asa cum trebuia sa fie. Cat ati cerut atat am platit.
 Nu trebuie sa ma discreditati in public pentru ca am pus masina la vanzare; motivul a fost dezamagirea ca atunci cand am avut nevoie nu m-am putut bucura de ea. Niciodata nu am mers cu 200; 180 a fost viteza maxima.
 Pretul i-a crescut deoarece a fost revopsita integral - dvs ati incasat banii de la Casco nu eu si stiti ca orice imbunatatire ridica pretul; am cumparat anvelope noi Khumo care si aceste contribuie la pretul final.

Atata timp cat nu v-am jignit va rog sa nu mai faceti declaratii defaimatoare la adresa mea.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #32 on: June 27, 2016, 19:35:11 PM »
domnu' timberland ... va discreditati singur cu cerinte si asteptari nerealiste .... repet, daca ati cumparat o masina FARA garantie si ati avut si oferta de banii inapoi si totusi ati primit si alt motor chiar daca nu aveati garantie nici contractual si nici ca urmare a eliminarii dpf-ului  si tot sunteti nemultumit .... ce mai poti zice ?!?!?!?

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #33 on: June 27, 2016, 19:43:50 PM »
domnu' timberland ... va discreditati singur cu cerinte si asteptari nerealiste .... repet, daca ati cumparat o masina FARA garantie si ati avut si oferta de banii inapoi si totusi ati primit si alt motor chiar daca nu aveati garantie nici contractual si nici ca urmare a eliminarii dpf-ului  si tot sunteti nemultumit .... ce mai poti zice ?!?!?!?

Nu înțeleg ce așteptări nerealiste credeți ca am. Dpf sa fie unde trebuie ! Atât !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #34 on: June 27, 2016, 19:45:26 PM »
De acord ca exista o lipsa clara de proceduri pentru acizitie si verificare la buy-back. Si eu am patit ceva similar DAR:

- cu intelegere de ambele parti exista solutionari mai bune decat ai crede
- AK s-a oferit sa te ajute si chiar au facut mai multe pentru tine decat s-a mai facut pana acum
- normal sa iti spuna care este uzura anumitor piese si sa recomande inlocuire. Doar nu vrei sa desfaca motorul sa verifice volanta si turbina la fiecare masina. Astea sunt recomandari si constatari pe care le faci ori cand piesa a cazut de tot, ori cand ai acces la ea (motor sau cutie date jos)
- nu inteleg ce te mai framanti sa pierzi alt timp si bani cand deja ai avut oferta de la ei si esti atat de aproape de a face masina ca noua?

Ai avut ghinion pur si simplu. Crezi ca daca pui testerul pe motor zice ca mai are de trait 5 ani sau o saptamana? Atata timp cat nu sunt erori si totul functioneaza bine, e greu de stiut care este uzura.

Cumpara un DPF si gata. Ai masina cu motor nou la pret de second hand.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #35 on: June 27, 2016, 19:49:10 PM »
Si totusi, in cazul achizitiei unui autoturism second hand, pasii, normali din punctul meu de vedere, sunt verificare la reprezentanta sau la un service cat de cat avizat dupa care decizie de achizitie. Avand in vedere ca masina a fost cumparata de la reprezentanta se presupune ca verificarea s-a produs, tocmai de aceea se plateste un pret putin mai mare decat in targ sau pe olx.
Eu am facut acest lucru dupa (lucky me) ce am achizitionat masina, dar l-am facut pentru linistea mea.
Concluziile le trage fiecare!

Are si Mihai dreptate, ai o masina cu motor nou care te duce mult si bine, ramane sa gasesti cu Sese solutia la DPF.
« Last Edit: June 27, 2016, 19:51:05 PM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #36 on: June 27, 2016, 20:01:22 PM »
De acord ca exista o lipsa clara de proceduri pentru acizitie si verificare la buy-back. Si eu am patit ceva similar DAR:

- cu intelegere de ambele parti exista solutionari mai bune decat ai crede
- AK s-a oferit sa te ajute si chiar au facut mai multe pentru tine decat s-a mai facut pana acum
- normal sa iti spuna care este uzura anumitor piese si sa recomande inlocuire. Doar nu vrei sa desfaca motorul sa verifice volanta si turbina la fiecare masina. Astea sunt recomandari si constatari pe care le faci ori cand piesa a cazut de tot, ori cand ai acces la ea (motor sau cutie date jos)
- nu inteleg ce te mai framanti sa pierzi alt timp si bani cand deja ai avut oferta de la ei si esti atat de aproape de a face masina ca noua?

Ai avut ghinion pur si simplu. Crezi ca daca pui testerul pe motor zice ca mai are de trait 5 ani sau o saptamana? Atata timp cat nu sunt erori si totul functioneaza bine, e greu de stiut care este uzura.

Cumpara un DPF si gata. Ai masina cu motor nou la pret de second hand.
As fi vrut și eu sa existe o înțelegere amicala intre mine si AK . Crede-ma ca dacă mi-ar fi zis sa facem 50/50 Dpf căci nici ei nu au știut și vina este comuna, nu aveam nimic de obiectat. Ei m-au asigurat ca mașina nu a avut probleme cu Dpf și în momentul constatării lipsei acestuia nu au venit cu o soluție . Eu m-am simțit înșelat iar atitudinea AK :  " asta este " nici noi nu am stiut  , m-a supărat enorm.

Cum mi-au scris de turbosuflanta și senzor compresor AC și am fost de acord sa le plătesc , puteau sa găsească și DPF.  Supărarea mea este ca mi-au pus în vedere sa îl cumpăr eu, lasandu-ma " singur ".

Sent from my SM-G901F using Tapatalk


Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #37 on: June 27, 2016, 20:10:36 PM »
O intrebare mai am, filtrul asta e asa bine ascuns? Nu arat cu degetul, doar intreb cat e de greu de depistat.
WRX SW 2002

Sese

  • 468
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #38 on: June 27, 2016, 20:26:52 PM »
Si in loc de astea, te-ai apucat sa ne discreditezi pe unde ai apucat, inclusiv aici pe forum!
Asa este, dupa ce am vopsit masina, in mod absolut intemeiat te-ai gandit la un capac de 6000 de euro.

Si da, trebuia sa-ti vindem o masina cu 200.000 km cu garantie, motor, cutie, dpf, ambreiaj, volanta si turbosuflanta verificate si in garantie, ca deh, nu-ti permiti una noua.

De la bun inceput ai rastalmacit in interesul tau toate informatiile primite si ai incercat sa le folosesti asa cum ai dorit.

Toate acestea se incheie aici.
Inclusiv comentariile mele pe aceasta tema.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #39 on: June 27, 2016, 20:46:17 PM »
Pai timberland. Da, Sese si-a luat teapa si te-a ajutat. Acum ce vrei, sa puna si bani din buzunar ca tu sa iei masina cu totul nou pe ea sa o vinzi mai departe sa faci si profit?

Faci 50-50 cu Sese la DPF dar faci 50-50 si din banii scosi la revanzare? Ca nu ai vrut sa i-o dai inapoi stricata. Asa o facea el de la inceput si scotea bani singur.

Pai ori e amicala, ori vrei doar tu sa castigi bani de pe urma afacerii?