2006 Forester XT - 220k km
Subaru club Romania

2006 Forester XT - 220k km

2006 Forester XT - 220k km
« on: July 07, 2016, 12:40:31 PM »
Salutare și bine v-am găsit.

Sunt din Cluj-Napoca și m-am încălțat recent cu un semi-coteț turbo din 2006. Inițial intenționam să-l folosesc doar pe post de plimbat my bitches (2 x cățele) la pădure, dar fir-ar să fie, a început să-mi placă cum funcționează și parcă aș investi ceva fonduri în el ca să-l pun nițel la punct.

Proprietarul anterior nu și-a chiar bătut joc de mașină (fapt confirmat de reprezentanță), dar nici într-o stare foarte bună nu e. Estetic e crestată, înfundată și julită peste tot, o retrovizoare spartă, panorama crăpată, rugină la aripile spate și la multele ciupituri de pietre (sper că au fost pietre), contra-aripa dreapta față (sper că așa îi spune, e din plastic) e spartă cu bucăți lipsă, etc. Colacul peste proverbiala pupăză: la 220k km încă nu s-a intervenit la motor și ăăă.... semnele de garnitură arsă cam zbiară. Antigel dubios, ulei Ravenol de câteva schimburi încoace. Deci mă paște un rebuild. Poate rebuild e mult spus. Dar ceva tot mă paște. A, și are piele înăuntru. Yay?

Bineînțeles nu se putea topic nou fără întrebările retardate de începător (e primul meu Subaru, dar nu primul motor mediu. Dar e primul boxer. Și prima japoneză. Ați prins ideea.)

1. Becuri arse într-o veselie. Bord, plafonieră, stopuri, etc. E normal, sau să mă îngrijorez și în privința asta?
2. Oare de unde pot achiziționa o nucă de schimbător nouă, elegantă, piele, b0$$? Sau să o recondiționez pe aceasta?
3. Volanul (MOMO) se poate recondiționa?
4. Are ezitări până la 3000 de turații. Destul de nasoale. Pot să-mi bag eu mânuțele de IT-ist să curăț clapete și debitmetre, schimbat bujii, etc. sau să mă duc la specialiști? Menționez că am schimbat singur becurile în bord, fără să stric ceva, ceea ce pentru mine a fost un succes răsunător.
5. Dacă tot vorbim de bujii (merci că ați deschis subiectul), de care? Denso, NGK, orighinale? Am înțeles că Al Padrino e pont.
6. Bateria e leșinată și trebuie schimbată. Voi ce folosiți? M-aș uita la ceva mai de calitate, că Varte și de-astea am mâncat pe pâine într-o vreme și sincer nu mi-a plăcut, rămân între dinți.
7. Reglajul de intensitate a luminozității becurilor din bord funcționează doar pe ceasuri. Alea care arată ora și unul dintre ele și temperatura. E feature sau bug? Manualul nu zice.

Ar mai fi câteva de întrebat dar nu mi le amintesc acum. Apreciez sfaturile voastre suplimentare. Mă vor ajuta să nu închei prematur flirtul cu Subaru.

Bineînțeles, îmi cer scuze că nu am găsit răspunsurile la întrebările de mai sus, deși am folosit search-ul. Promit.

Mulțumesc.

P.S. Nu pun poze, că mi-e rușine. Deocamdată.

UXE

  • 1731
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #1 on: July 07, 2016, 13:18:03 PM »
Bine ai venit.


Pune poze  ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #2 on: July 07, 2016, 13:34:48 PM »
Daca becurile originale au fost inlocuite cu ce se gaseste pe la noi e normal. La mine au tinut unele o luna, altele 3, altele cu anii. Cumparate de la acelasi magazin.

Nuca gasesti la reprezentante sau pe ebay si alte site-uri de piese unde mai platesti transport si posibil taxe de import.

Volanul se reconditioneaza - costa cam 100 euro.

Bujii originale = NGK. Poti sa pui ori NGK ori Denso. Sunt ok toate.

Vezi ca e topic pentru baterii descarcate. Eu am pus Rombat si a fost ok.

Cu ezitarile e cu dus si intors. Poti incerca sa faci ce vrei tu acolo si daca dispar, esti norocos. Daca apar dupa cateva sute de km, atunci mergi cu ea la doctor. E foarte posibil sa fie nevoie de interventie mai serioasa (garnituri, segmenti, furtunuri etc.). In prima faza verifica toate furtunurile de vacuum si pe la turbo, intercooler etc.

Am vazut ca e o moda acum cu Ravenol in Ardeal. Si eu mi-am luat o masina la mana a2-a din BV si ultimul schimb tot cu Ravenol e facut. Nu stiu cine incearca sa promoveze marca asta pe acolo. Nu ii critic, nu stiu daca e ulei bun sau prost, dar nu prea s-a auzit de el pe aici.

PS: Bine ai venit! Poze poze poze! Toate sunt frumoase pentru noi.
« Last Edit: July 07, 2016, 13:36:57 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #3 on: July 07, 2016, 14:18:21 PM »
Asta nu cred că e așa frumoasă. Adică poate fi frumoasă, dintr-un unghi gen "după o bătălie pierdută". O să-mi calc pe inimă și-i fac niște poze după-masă. Cu un Nokia 3310.

Segmentarea va urma curând. Doctor's orders. Mă gândeam să gâdil un furtun, un senzor, ceva weekendul ăsta, să scap de sughițuri că-mi vărs cafeaua în poală. Becurile nu cred că au fost schimbate vreodată, ce am dat jos din bord și stop erau ediția Edison, argintii.


35 lei litrul de Ravenol.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #4 on: July 07, 2016, 14:40:50 PM »
Ce buget de reparatii ai alocat ?

Nu vreau sa iti stric bucuria dar vei avea nevoie de o suma aproape dubla fata de pretul de achizitie.
O interventie temeinica se face la reprezentante si costa.
Daca incerci sa rezolvi problemele schimband cate o piesa nu vei rezolva nimic, doar vei cheltui mai mult.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #5 on: July 07, 2016, 15:00:25 PM »
il ai pe andea in cluj, dai o ciocolata sau un litru de alcool (da, masina lui merge cu asa ceva) si te va ajuta cu mai multe detalii tehnice, inclusiv sa ti faca intrarea de mare boss la tubman (sau parca are alt nume acum)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #6 on: July 07, 2016, 15:10:34 PM »
Ia te uita cum apar luna asta noi posesori de SG-uri, ca ciupercile dupa ploaie...primul fiind Razvan 1968.
Sa fii binevenit atat printre "Padurari" cat si printre dependentii de Subaru! Spor la operatiunile de service caci inteleg ca nu vei avea o activitate monotona in urmatoarea perioada de timp... ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #7 on: July 07, 2016, 15:20:21 PM »
Multumesc pentru primire :) Mi-am luat deja popcornul.

Buget? Nu știu... cât o fi nevoie. Sunt obișnuit. Nu ai ce bucurie să strici.

La Twin (Tubman) intenționez să o duc. Pe de altă parte îmi place să cred că micile DIY (cum ar fi gresarea chederelor sau suflat cu spray pe un senzor) pot să le fac cu mâna mea. Altfel unde-i fun-ul?

moguai

  • 2814
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #8 on: July 07, 2016, 16:20:54 PM »
ia legatura cu Vali mai intai @andea79
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #9 on: July 07, 2016, 16:33:50 PM »
Pe de altă parte îmi place să cred că micile DIY (cum ar fi gresarea chederelor sau suflat cu spray pe un senzor) pot să le fac cu mâna mea. Altfel unde-i fun-ul?

Amin

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #10 on: July 07, 2016, 16:35:38 PM »
cel mai bine mergi la Twin motors (tubman) si discuti acolo .... nu sunt dealer/intermediar de reparatii mecanice :) deci ... te pot ajuta doar cu diverse sfaturi .. oricum la tubman am avut si eu motoare refacute si am fost ok ...

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #11 on: July 09, 2016, 23:55:07 PM »
Bun venit printre noi!
Spor la reparatii, daca o vei aduce in mintile ei vei descoperi ca e o bestiuta tare misto. Da dependenta...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #12 on: July 11, 2016, 11:19:36 AM »
Mulțumesc.

I-am făcut și poze.


--

--

--

Răspuns:
« Reply #13 on: July 11, 2016, 11:25:17 AM »
Da coteț frumos aveți domle' !

puiu

  • 786
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #14 on: July 11, 2016, 11:25:55 AM »
 :D :D :D :D
+ + +
Ai votul meu pentru umor

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #15 on: July 11, 2016, 12:02:15 PM »
Originala idee de prezentare a masinii si FELICITARI pentru alegerea numarului de inmatriculare!  :o :o :o A fost la rand sau preferential...??? ;D ;D :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #16 on: July 11, 2016, 12:08:37 PM »
Ha ha😁 coteț :)) La prima vedere nu arată așa de rău
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #17 on: July 11, 2016, 12:13:47 PM »
Arata chiar bine, ce-ai cu dansu' dom'le?  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #18 on: July 11, 2016, 12:16:08 PM »
A fost număr preferențial, rezervat pentru zone rurale, zone defavorizate și prostani.

Pozele mint. Vă entuziasmați prea tare. Trebuie doar să te apropii puțin de ea ca să ți se arate în întreaga ei cotețășenie.

Am avut vichendul acesta o tentantivă de a-i inventaria rugina în vederea revopsirii integrale.. m-am dat bătut.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #19 on: July 11, 2016, 14:39:53 PM »
La cafeaua de vinerea trecuta a participat si colegul Razvan1968 prilej cu care am aflat ca si-a setat XT-ul SG dupa chipul si asemanarea sa, mai precis impecabil. Detalii iti va putea da el daca ii vei cere.

In ceea ce priveste starea de coroziune a caroseriei iti propunem, adica sotia mea si cu mine, sa faci rost de smirghel si te ajutam sa indepartezi petele de rugina. Ajungem la Cluj pe 5 august asa ca fii pregatit! :D
SUCCES!  
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!