ECU Subaru Legacy 22611 AM160
Subaru club Romania

ECU Subaru Legacy 22611 AM160

ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« on: July 27, 2016, 16:39:07 PM »
Salut,

Scriu din Constanta.
Sotia si cu mine avem un Legacy 2.0 4AT, cumparat de la Radacini s.r.l. Bucuresti, in 2007. Masina a avut reviziile la timp, kilometri putini, 40 000.
Acum 5 saptamini, apare in bord ER HC... eroare de  comunicare pe LAN (CAN).
Apelam la Exclusiv auto, pe filiera normala, sintem planificati in zi nelucratoare.... apelam pe baza unei "pile" si ramine sa fin contactati in vedere ridicarii masinii, dupa ce trimitem pe e-mail imaginea cu defectiunea semnalizata in bord. Nu a mai revenit nimeni...
Intre timp am aflat cauza, ECU defect, e vorba de codul de part number 22611 AM 160. Am luat contact cu cei de la subarumotors.ro, autonet.ro etc.  Nu pot furniza ECU-ul.... Piesa se gaseste in UAE, Moscova si Almata. Am dat telefoane pe acolo insa, o furnizeaza doar la serviceuri partenere.... intre timp am identificat 2 persoane in Constanta cu ceva cunostinte legate de Subaru... una in concediu alta, a facut o cirpeala care omoara toba catalitica si mentine un consum de 0.54 A, cu contactul taiat.... se pare ca releul de alimentare a sondelor lambda ramine permanent alimentat.
Sint deschis oricarei sugestii ... :'(
« Last Edit: July 28, 2016, 16:34:02 PM by ion.gutu »

moguai

  • 2814
Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #1 on: July 27, 2016, 16:43:16 PM »
suna la autokino brasov :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #2 on: July 27, 2016, 16:53:19 PM »
eu nu inteleg ... ecu a decedat sau nu functioneaza corect din cauza de carpeala tobei catalitice ?

moguai

  • 2814
Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #3 on: July 27, 2016, 16:58:31 PM »
carpeala cred ca i facuta ca sa mearga acum masina :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #4 on: July 27, 2016, 17:00:57 PM »
ECU a avut probleme... s-a intervenit in el.
Daca se sterge eroarea data de clapeta de acceleratie, e OK, nu a modificat consumul, insa termina in citeva ore bateria, fiindca consumul in standbay e de peste 10 ori mai mare (0.54 A). Din verificari, rezulta ca releul de comanda a sondelor lambda, ramine alimentat.
Daca scot siguranta de pe aceasta alimentare, consumul revine in limite normale (0.017A). Daca las siguranta, in 24 de ore se termina bateria, daca o scot si o repun apare in bord avertizorul de defect motor si cruise clipeste.

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #5 on: July 27, 2016, 17:02:37 PM »
carpeala cred ca i facuta ca sa mearga acum masina :)
da, la fel cred si eu, a costat cirpeala cit un ECU nou, si omoara toba catalitica....
ramin deschis la sugestii, caut un ECU  :'(

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #6 on: July 27, 2016, 17:08:59 PM »
stii tu sigur sigur ca s-a umblat in ECU propriu zis ?
de obicei se pun tot felul de rezistente si prostii pe firele care merg catre/dinspre sonda lambda pentru a pacali ECU ca aceasta inca functioneaza ok adica s-ar putea sa nu fie din ECU ci din instalatia artizanala respectiva ...

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #7 on: July 27, 2016, 20:53:07 PM »
suna la autokino brasov :)
le-am trimis mail, astept raspuns.

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #8 on: July 27, 2016, 20:54:34 PM »
stii tu sigur sigur ca s-a umblat in ECU propriu zis ?
de obicei se pun tot felul de rezistente si prostii pe firele care merg catre/dinspre sonda lambda pentru a pacali ECU ca aceasta inca functioneaza ok adica s-ar putea sa nu fie din ECU ci din instalatia artizanala respectiva ...

voi afla, doar daca au intervenit pe placa sau au facut strapari.

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #9 on: July 27, 2016, 20:58:29 PM »
Are cineva date de contact im Grecia, la un dealer de piese Subaru? Intreb, nu dau cu bata  8)

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #10 on: July 27, 2016, 21:26:30 PM »
tu nu stii inca sigur de ce piese ai nevoie dar cauti vanzatori ? :) :)

oricum daca intradevar este ECU (ceea ce personal mi se pare improbabil din ce ai zis pana acum) mai degraba il gasesti second pe ebay/net (are totusi o varsta)

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #11 on: July 28, 2016, 10:12:33 AM »
tu nu stii inca sigur de ce piese ai nevoie dar cauti vanzatori ? :) :)

oricum daca intradevar este ECU (ceea ce personal mi se pare improbabil din ce ai zis pana acum) mai degraba il gasesti second pe ebay/net (are totusi o varsta)
Pe ebay se gasesc ECU-uri ale modelelor vindute in 5eyes ( USA, UK, Canada, New Zeeland, Australia). ECU-urile comanda inclusiv blestemata de emisie de noxe, standardizata specific la normele fiecarei tari, motiv pentru care ebay-ul este nefolositor in cazul de fata.
Sint de acord ca masina e din 2007 si ca plasticul poate imbatrini, insa sint primul proprietar si stiu cum am avut grija de masina si cum am respectat reviziile, asa ca nu pot sa am mentalitatea de posesor de sh, cu turbo pe diesel marca nemteasca, inmatriculata in Bulgaria  8) nu vreau sa ofensez, insa .... sint deja exasperat de ghertzoi cu gingii vinete, in boomere de pe care cade tabla, proptiti in claxon , la semafor, pe culoarea galben, si crede-ma, ca aici, in Constanta sint fara numar, la fel ca si in alte  parti ale tarii. Imi pare rau, nu ascult manele.... nu trag tzepe si nici nu ma consider creator de plus valoare plimbind marfa cu adaos comercial de 300%. Stiu, nimeni nu-i perfect.... nu vreau sa inflamez spirite, sa fiu troll, caut o solutie si ramin deschis la sugestii logice, nu accept sfatosenie goala de continut, fie si de vine din Kolosvár , asta e!
« Last Edit: July 28, 2016, 10:36:05 AM by ion.gutu »

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #12 on: July 28, 2016, 10:38:19 AM »
nu am inteles exact legatura dintre compunerea de mai sus si problema ta tehnica dar inteleg ca esti hotarat si stii exact totul deci ... succes :)

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #13 on: July 28, 2016, 11:07:20 AM »
nu am inteles exact legatura dintre compunerea de mai sus si problema ta tehnica dar inteleg ca esti hotarat si stii exact totul deci ... succes :)
k, repet nu vreau sa fiu troll, caut o solutie, si da, in ECU s-a intervenit, a fost schimbat un triac si o dioda, plus ca au fost refacute doua trasee pe ecb.
"Compunerea" e expreisa exasperarii de a nu putea repara o masina in 6 (sase) saptamini, masina cumparata din Romania, masina la care dupa scoaterea din fabricatie, trebuiau asugurate piese de schimb inca citiva ani. E ceva neclar?!
In plus, caut competenta in aceasta materie. Nu caut un favor, nu caut conlocutori care sa se screama in a fi sarcastici, in spatiul virtual, asta in lipsa unei vieti reale.
Asa ca nu le stiu pe toate, incerc sa rezolv o problema. Citeste si posturile anterioare....

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #14 on: July 28, 2016, 11:51:16 AM »
Si masina mea a fost cumparata de la Radacini Motors si fabricata pentru Arabia Saudita. Cand verific VIN-ul in programul Subaru imi apara ca facand parte din regiunea EU. Consider ca poti cumpara un ECU facut pt UK, Arabia Saudita, Rusia fara probleme.  Daca il gasesti la un pret decent merita sa incerci decat sa mai mergi la nepriceputi. Daca ai codul de pe el poti incerca si la https://partsouq.com/
Tie iti trebuie un ECU identic dpdvd hardware(posibil sa fie identic si cu cele din US si AU), software se poate rezolva.
Legacy 3.0R

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #15 on: July 28, 2016, 12:27:32 PM »
Si masina mea a fost cumparata de la Radacini Motors si fabricata pentru Arabia Saudita. Cand verific VIN-ul in programul Subaru imi apara ca facand parte din regiunea EU. Consider ca poti cumpara un ECU facut pt UK, Arabia Saudita, Rusia fara probleme.  Daca il gasesti la un pret decent merita sa incerci decat sa mai mergi la nepriceputi. Daca ai codul de pe el poti incerca si la https://partsouq.com/
Tie iti trebuie un ECU identic dpdvd hardware(posibil sa fie identic si cu cele din US si AU), software se poate rezolva.
'
Multumesc frumos.  :)
Intre timp, draga Cosmin, am primit raspuns din Grecia, de la serviceul de reprezentanta Subaru, www.subaruservice.gr , se poate comanda la ei, cu livrare in Romania. Am trimis un mail si in UAE , pe siteul trimis de tine. Voi vedea unde gasesc pretul si conditiile de livrare cele mai bune. Componenta la pret pentru service este sub 500 USD, depinde acum de adaosul lor comercial si taxele de expeditie.
Cu bine,

ion gutu.

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #16 on: July 28, 2016, 13:20:20 PM »
Pe partsouq ala apare cu stoc zero, dar oricum la +800$

OT: @ucosmin: tu ai cumparat de pe site'ul ala? Ca eram curios de costuri

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #17 on: July 28, 2016, 13:42:05 PM »
Eu personal nu, dar am cativa prieteni care au cumparat si nu au fost probleme. Merita cumparate piesele mici gen senzori O2, debitmetre, senzori axe cu came,etc. Procesul de cumparare este foarte transparent.
Legacy 3.0R

Răspuns: ECU Subaru Legacy 22611 AM160
« Reply #18 on: July 28, 2016, 16:32:01 PM »
Pe partsouq ala apare cu stoc zero, dar oricum la +800$

OT: @ucosmin: tu ai cumparat de pe site'ul ala? Ca eram curios de costuri

Daca l-ar fi avut pe stoc, ar fi fost cu expeditie DHL 923 USD. Am vorbit azi cu ei.