Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
Subaru club Romania

Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti


andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #1 on: August 16, 2016, 20:02:48 PM »
da, citisem si eu despre acest motor cu rata de compresie variabila -> chiar pare super interesanta ideea :)
mai lipseste o turbina cu geometrie variabila pentru motor benzina (cum au de ceva timp cei de la porsche), sistem pe axele cu came care sa varieze atat punctul de deschidere/inchidere cat si durata si eventual si o capacitate cilindrica variabila :)

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #2 on: August 16, 2016, 20:33:42 PM »
Pentru inchidere/deschiderea variabila a supapelor incercau cei de la Koeniggsegg ceva acum vreo 2-3 ani, dar nu s'a mai auzit nimic.
La motoare navale se practica de mult asta, actionare hidraulica

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #3 on: August 16, 2016, 21:04:52 PM »
Aveau Alfa Romeo sau Ducati ceva axe cu came controlate complet electronic. Asta acum 1-2 ani. Nu stiu cum merg.

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #4 on: August 16, 2016, 21:52:14 PM »
Sigur?
Goagal zice doar de Kgggg aia, dar si alea in stadiu de "uite ce putem noi", nu e nimic ce poate fi cumparat deocamdata

Aici e un articol despre un motor de test, cu actuare pneumatica. Ca fiabilitate, insa, axul cu came e de neinlocuit totusi, din experienta

Muttley

  • 4923
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #5 on: August 16, 2016, 22:10:31 PM »
VCR (variable compression ratio) exista de mult timp, parca Fiat avea ceva.
VCT (variable cam timing) cu actionare mixta, hidraulica si mecanica exista, Ficat, aici stiu sigur.
Full VCT, fara arbori cu came, urmeaza, e inevitabil. Pariez pe actionare electromagnetica. O vad ca pe o ultima tentativa de resuscitare a motorului cu ardere interna.
WRX SW 2002

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #6 on: August 16, 2016, 23:03:06 PM »
Pentru o eficienta maxima putere/consum ar trebui multi senzori, probabil nici nu e rentabil in domeniul auto.
Solutiile astea probabil vor fi disponibile, intr'un tarziu, insa doar pe modele la care noi doar am visa, daca vor ajunge decente preturile si mai performante (autonomie/ timp redus incarcare) electricele, majoritatea producatorilor se vor axa pe asa ceva, nu e fineturi ptr motoare cu ardere interna

puiu

  • 786
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #7 on: August 17, 2016, 06:20:32 AM »
Decat briz-brizuri si complicatii maxime prin motoare mai degraba hibride de genul i8.
Parerea mea.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #8 on: August 17, 2016, 09:22:29 AM »
Vrei sa zici ca i8 nu este o "complicatie" ? :D

Sistemul de control electronic al supapelor este clar viitorul. Senzorii sunt asa de ieftin de produs in zilele noastre si electronica se seteaza de niste informaticieni priceputi. Per total castigurile sunt mari pe langa proiectarea unor axe cu came, linie de productie etc.
Senzorii de comanda si gata.

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #9 on: August 17, 2016, 09:56:15 AM »
Senzorii sunt asa de ieftin de produs in zilele noastre si electronica se seteaza de niste informaticieni priceputi.

Îmi permiți să pufnesc în râs? Am pufnit. Merci.

Nu mai știu cine spunea pe aici că mașinile nu mai sunt gândite de ingineri ci de contabili. Și shareholderi. Complet de acord.

Iar când minunații ăia de shareholderi se adună la un Aspen, fac o baie fierbinte într-un ciubăr, sunt masați de niște domnițe apetisante, văd că viața e frumos și decid ca informaticienii să fie din India, că-s salariile mici și ăia oricum se cacă pe plajă, n-au cheltuieli prea mari cu întreținerea, ia să vedem cum bubuie senzorii și softu' de ne mirăm că rămân cotețele în drum la 30.000 de km.

N-au toți câte un mântuitor gen Elon, care să le arate calea. Majoritatea sunt Murdoci și Steinmetzi.

Rant over, mă scuzați de întrerupere.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #10 on: August 17, 2016, 10:07:50 AM »
Nu stiu cat de mult ai tu experienta cu acesti indieni dar intamplator eu am in subordine o echipa de cacaciosi pe plaja cum le spui tu si oamenii chiar stiu sa faca treaba. Da, am vazut si oameni care isi faceau nevoile la gard in buricul orasului, dar daca dau o tura prin Bucuresti in zona Garii de Nord o sa am o imagine similara.

Si ca sa raman la subiect, nu am auzit de Subaru sa fie in legatura cu India. Din cate tin minte inginerii sunt in Japonia.

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #11 on: August 17, 2016, 10:11:31 AM »
Problema e calitatea senzorilor. Si ce se intampla daca cedeaza unul care comanda o supapa.
Cu axul cu came e simplu, in afara de vreo catastrofa in motor, supapele se vor inchide/deschide continuu. Daca se foote vreun senzor sau actionarea supapelor, risti sa ramai cu o supapa inchisa (poti alege tu care din ele :P) si atunci ... rebuild.
Personal nu vad mai devreme de 10 ani vreo schimbare in directia camless engine

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #12 on: August 17, 2016, 10:23:50 AM »
Nu vorbeam strict de Subaru, ci de trendul general de a reduce costurile cu orice preț.

Am experiență îndelungată și cu India și cu indieni din US și din păcate echipa ta e excepția de la regulă, cel puțin pentru mine. Vorbesc strict de competențele profesionale, nu de plajă sau gard, care era o glumă.


Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #13 on: August 17, 2016, 10:39:42 AM »
Decat briz-brizuri si complicatii maxime prin motoare mai degraba hibride de genul i8.
Parerea mea.

Ia in calcul si Outlander-ul PHEV.
Eu l-am avut in test timp de doua saptamani si consider ca aceasta este evolutia pe care mi-as dori-o intrucat se imbina cu stilul meu de condus si nevoile curente de transport (mai putin drumuri accidentate intrucat bateriile sunt dispuse sub masina si pot fi afectate).

Prin drumurile mele am auzit si de ceva proiecte cu tehnologie plug-in hybrid la Subaru insa nu am obtinut detalii, inca.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #14 on: August 17, 2016, 15:11:01 PM »
Din pacate Outlander-ul are autonomia de doar 50 km ( electric mode ). Daca ar creste macar pe la 100 km ar fi o buna solutie pt oras.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Un nou tip de motor pe benzina de la Infiniti
« Reply #15 on: August 17, 2016, 19:11:32 PM »
100 km ptr oras si daca stai la casa, altfel e fix pix hibridul cu incarcare
Sa vedem, citisem zilele trecute de 900 statii de incarcare in viitorul apropiat