Flush ulei motor. Da sau nu?
Subaru club Romania

Flush ulei motor. Da sau nu?

Muttley

  • 4940
Flush ulei motor. Da sau nu?
« on: August 22, 2016, 13:12:51 PM »

Cam asta... Deci cred ca azi-maine fac si schimb de ulei si am o intrebare: Credeti ca e necesar sa folosesc un engine flush sa dau uleiul vechi jos si sa se curete putin pe interior apoi sa pun un eco-clean 5x30?

Necesar o fi, periculos e sigur. Tu alegi.
« Last Edit: August 26, 2016, 09:28:58 AM by MihaiFlorescu »
WRX SW 2002

Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #1 on: August 22, 2016, 13:19:01 PM »
Necesar o fi, periculos e sigur. Tu alegi.

intreb pentru ca nu stiu. de ce ar fi periculos? cum sa aleg daca nu stiu ? :)

Muttley

  • 4940
Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #2 on: August 22, 2016, 13:25:42 PM »
Scuze. Pai daca acel solvent (asta e pana la urma) dizloca depuneri suficient de mari, capabile sa obtureze canalizatii de ungere, compromiti motorul.
Am avut dilema ta si am preferat sa nu.
WRX SW 2002

Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #3 on: August 22, 2016, 13:38:14 PM »
Scuze. Pai daca acel solvent (asta e pana la urma) dizloca depuneri suficient de mari, capabile sa obtureze canalizatii de ungere, compromiti motorul.
Am avut dilema ta si am preferat sa nu.

Inteles! Are sens ce zici. Ce nu inteleg, daca e solvent nu inseamna ca dizolva chestii si apoi curg?!

Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #4 on: August 25, 2016, 20:47:31 PM »
Scuze. Pai daca acel solvent (asta e pana la urma) dizloca depuneri suficient de mari, capabile sa obtureze canalizatii de ungere, compromiti motorul.
Am avut dilema ta si am preferat sa nu.

Inteles! Are sens ce zici. Ce nu inteleg, daca e solvent nu inseamna ca dizolva chestii si apoi curg?!

S'ar putea sa nu le dizolve imediat, timp in care sa ramai cu vreun orificiu de ungere infundat. Mai ales daca nu stii cum a fost intretinut motorul pana la tine, exista risc.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #5 on: August 25, 2016, 21:36:01 PM »
Putem face topic separat pe subiectul acesta.
Eu am pus de 2 ori flusher in WRX si o data in Corsa.

In WRX am pus cand am schimbat uleiul prima data si apoi cand am mai facut schimbari la alta marca de ulei, alt tip, alta vascozitate.

La Corsa am facut pentru ca asa se recoamanda, dat fiind uleiul GM folosit in perioada garantiei care creeaza sludge.

La nici unele nu am avut probleme si nici nu pot spune ca am simtit ceva in plus fata de cum se simt masinile dupa un schimb de ulei.

Ambele au deja cativa ani si niste schimburi de ulei la activ de atunci si nu sunt probleme.

WRX-ul are acum 206.000 km si Corsa in jur de 65.000
« Last Edit: August 25, 2016, 21:37:38 PM by MihaiFlorescu »

puiu

  • 786
Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #6 on: August 26, 2016, 06:46:09 AM »
Daca motorul care primeste tratament cu flush are km multi poti avea surpriza sa inceapa sa curga simeringurile obosite. Am patit la o masina cu peste 200.000 km si prost intretinuta. Pe busonul de umplere cu ulei era o stalactita de ulei ingrosat. Dupa flush + ulei nou + cativa km buni de mers in oras in ture mari + inca un ulei nou motorul era foarte curat dar in cateva luni a cerut distributie noua (imbibata cea veche de ulei) si simeringuri axe came si arbore cotit.
Merge si in ziua de azi fara probleme.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #7 on: August 26, 2016, 09:27:43 AM »
Pai per total eu zic ca te-a scapat de probleme si mai mari. Da, a trebuit sa schimbi simeringuri, dar nu ai schimbat piese in motor.
Buna remarca. Bine de stiut.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #8 on: August 26, 2016, 09:31:43 AM »
Am mutat comentariile intr-un topic nou. Putem incepe dezbaterea.

Cum spuneam, nu sunt neaparat pro, dar nici contra. Am folosit doar flush-er de la Motul. Singura diferenta vizibila a fost ca uleiul scos din motor parca era ceva mai fluid. Probabil acesta este efectul dat de flusher si de aici riscurile unor ungeri defectuase.

Răspuns: Flush ulei motor. Da sau nu?
« Reply #9 on: August 26, 2016, 10:18:12 AM »
Eu unul nu as face niciodata un astfel de tratament motorului, mai ales daca e trecut de prima tinerete. Indiferent de producatorul acestor produse, ele, produsele, desprind depunerile de ulei (nu dizolva!). Odata desprinse acestea pot bloca canalele de ungere....dezastru pt motor. Un cunoscut a efectuat un astfel de tratament pe un motor(benzina aspirat) din grupul VAG, motor cu aprox 300.000km si in urma acestui tratament motorul mergea neregulat, avea lipsa putere....pana la urma a fost schimbat motorul. Inainte de tratament motorul mergea normal....dar propietarul s-a bucurat ca un copil cand a vazut ce mizerie a scos "engine flush-ul". Bucuria a tinut fix 30 de min, dupa aceea s-a instalat panica.

Legacy 3.0R