Comparatie / informatii schimbare kit distributie Concesionar vs. Aftermarket
Subaru club Romania

Comparatie / informatii schimbare kit distributie Concesionar vs. Aftermarket

Va salut! Pe scurt: Subaru Legacy, 2.0 manual, 165CP, 2005( cand am prezentat masina am scris 2007 dar am fost si eu indus in eroare: in certificat e scris 2007-prima inmatriculare dar conform VIN in Subaru Fast a fost fabricata in 2005). In fine...Dupa 203.000 km,azi, am schimbat distributia( cu piese aftermarket cumparate on line) Precizez ca toate preturile date sunt din Spania. Acum trei zile, concesionarul Subaru Barcelona mi-a calculat pretul: kit complet distributie(garantie 105.000km)+pompa apa+termostat+2curele(accesorii+alternator)+antigel+mana lucru=1.200 euro  :o :o( Anul trecut imi spusese 600 euro cu totul)   :o
Preturile pieselor aftermarket :
- Kit distributie+pompa apa SKF(3iesiri) cod kit complet :VKMC98115-2 =285 euro;( Garantie kit 90.000km)
- Garnitura pompa apa OEM Subaru (cod 21114AA051)=7euro(ebay-transport inclus). Cea din kit era simpla dar cea originala are un canal de jur imprejur.
- Termostat Gates =15 euro;
-Curele Gates( ac +alternator) =20 euro;
-Antigel Motul Inugel rosu G12 =16 euro;
- manopera concesionar Toyota=140 euro .
                TOTAL Aftermarket= 483 euro. Zic eu, cam mare diferenta de bani ptr. 15.000 km in plus cu ¨SUBARU OEM¨ ;D ;D

Si acum cateva informatii in legatura cu piesele schimbate- OEM SUBARU-( distributia trecuta-105.000km- facuta in concesionarul Subaru-Barcelona)
-curea distributie OEM SUBARU- marca UNITTA cu urmatoarele coduri : 13028AA240(281YU29-SUBARU  HNBR(9-52  224...233).
     UNITTA = denumirea GATES pentru piata Asiatica / HNBR=high grade rruber for superior heat and contamination resistance
-curele(ac +alternator) marca MITSUBOSHI JAPAN(5PK874+4PK845);
-pompa apa(3iesiri)-marca YAMADA JAPAN;
-1 rulment( marca NSK JAPAN)+1 rulment(marca KOYO JAPAN)+1 rulment dintat(NSK JAPAN)+1 rulment mic (marca NTN JAPAN)+ rulment tensionare(marca NTN JAPAN).
   Acestea au fost acele cateva informatii pe care am vrut sa vi le transmit, poate ajuta pe cineva vreodata  :)  :)
« Last Edit: August 30, 2016, 21:33:49 PM by adytza05 »


Diferenta intre garnitura pompa apa oem vs aftermarket :
http://i.imgur.com/VdSt5Hf.jpg

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
sau... poti cumpara tot kitul oem de pe ebay si il montezi la ei .. daca vrei garantia.. si ajungi tot pe la 400E
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae