Sincronizare agende telefonice
Subaru club Romania

Sincronizare agende telefonice

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Sincronizare agende telefonice
« on: September 07, 2016, 17:01:14 PM »
Precizez ca in agenda telefonului (cu Android OS) aveam salvate numere sub forma 0040 7xx xx xx xx.
Cand contactul Ion Popescu initia un apel catre mine pe afisajul masinii aparea doar numarul 0040 7xx xx xx xx fara ca numele si prenumele initiatorului sa fie afisate.
Mentionez ca daca apelam din meniul masinii contactul Ion Popescu se facea legatura insa pe display era afisat doar numarul de telefon, fara identitatea persoanei.

Aceasta anomalie se poate remedia descarcand aplicatia NUMBER FIXER din Play Store si apoi comandati inhibarea prefixului 0040 (este valabil pentru orice cod de tara salvat sub forma 00x0 sau +x0).

Aplicatia stie sa inhibe doar prefixul fara a-l sterge din agenda telefonului si in final Subaru afiseaza atat numele si prenumele cat si numarul apelantului.
« Last Edit: September 08, 2016, 10:19:10 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

marr

  • 2211
Răspuns: Sincronizare agende telefonice
« Reply #1 on: October 17, 2016, 17:59:01 PM »
Sa traiesti maestre !
Tocmai ce-am semnalat pe Jurnalul XV-ului problema asta !
Am modificat cateva numere de telefon formate recent si ma duc sa verific in masina daca acu' "le vede" !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2211
Răspuns: Sincronizare agende telefonice
« Reply #2 on: May 11, 2017, 18:04:23 PM »
Hai sa dezgropam mortii !!!
Ca un adevarat inginer, am refuzat cu obstinatie sa citesc manualul masinii !
Asa ca, babeste, m-am tot jucat cu telefonul si agenda masinii.
Concluzia: Telefonul este mai destept decat masina !
Dupa ce am remarcat faptul ca, unele contacte mi le afiseaza, alternativ si (aparent) aleatoriu, cand ca si "nume" cand ca si numar de telefon, am gasit si explicatia !
Am mai scris pe aici - da' am uitat pe unde ( batranetea, ce sa-i faci ...) - ca, daca in agenda telefonului am introdus un numar sub forma 0744 xxx xxx, daca telefonul are activata optiunea de identificare automata a prefixului international ( asistenta apelare este denumirea in cazul iPhone), atunci cand apelezi un numar din agenda telefonului, acesta va fi format ca: +40 744 xxx xxx.
Iar masina nu-l recunoaste !
Idem,  daca te suna cineva cu acea optiune activata si tu ai salvat numarul ca si 0722 yyy yyy, cand primeste un apel de la +40 722 yyy yyy, masina nu stie cine-i ala !
Intr-o prima faza, am dezactivat aceasta optiune si am zis - GATA, am rezolvat !
Dar, nu a fost asa -  vezi explicatia de mai sus !
Daca sunam cautand contactul in agenda, era OK.
Daca sunam utilizand ultimul apel primit ( in istoicul apelurilor apare numele apelantului, dar numarul de telefon este de forma +40 722 in loc de 0722 .) pauza !
Asa ca, solutia "inginereasca" adoptata a fost ca, pentru contactele vechi si utilizate frecvent, sa salvez in telefon numarele in ambele variante, atat cu prefixul international cat si fara acesta !

PS: Contactele recent salvate in telefon, in urma unui apel primit, NU au aceasta problema !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Sincronizare agende telefonice
« Reply #3 on: May 11, 2017, 22:19:40 PM »
Promit ca maine sa dau in lucru situatia descrisa de tine si pana luni sa vin cu o solutie pentru iPhone.

Pentru OS Android nu am identificat nicio problema de dublare a numerelor din agenda, sincronizare sau anomalii de prefix.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!