Ajutor conectare ceas ¨cubby box¨Legacy 2005
Subaru club Romania

Ajutor conectare ceas ¨cubby box¨Legacy 2005

Ajutor conectare ceas ¨cubby box¨Legacy 2005
« on: September 17, 2016, 02:20:00 AM »
Va salut! Avand in vedere ca nu folosesc navigatia masinii(Legacy), am scos-o, am cumparat un alt kit consola( aeratoare+ceas+cutie depozitare) pentru a monta in locul cutiei dintre aeratoare centrale un player aftermarket. O sa fac si un mic tutorial dupa ce termin. Dar m-am lovit de problema conectarii ceasului. Codul OEM al acestuia este 85201AG260.Are o mufa cu 10 pini dar cu doar 6 cabluri(mov,galben,negru+linie galbena, verde +linie neagra, galben+linie rosie si albastru+linie mov). Am conectat firele acestuia la firele masinii de culori corespunzatoare si functioneaza doar ceasul in partea dreapta(putand sa-l si reglez) iar in partea centrala scrie eroare(Err). Dar din ce am vazut pe net, ceasul ar trebui sa afiseze si temperatura exterioara, consum.Cele doua mufe ale masinii(de la navigatie) sunt cu 16 si respectiv 20 pini. Atasez si poze la ceas si mufe. Aveti idee cum as putea face conectarile corecte ptr a functiona normal?
CEAS
 
Mufa conectare ceas

Mufele masinii 16 si 20 pini


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rãspuns: Ajutor conectare ceas ¨cubby box¨Legacy 2005
« Reply #1 on: September 17, 2016, 08:40:20 AM »
Este foarte posibil ca acel afisaj sa fie de modelul facelift 2007-2009, iar tu vad ca ai 2005.

Din cate stiu la modelul tau mai este un buton de "Dim" pentru a reduce luminozitatea afisajului.

Intr-o prima faza cauta la vanzare acel ceas mai vechi si roaga vanzatorul sa-ti dea poza cu mufa. Poate e mai simplu asa.

Sau iei manualele tehnice ale ambelor modele si cauti schemele electrice.

Rãspuns: Ajutor conectare ceas ¨cubby box¨Legacy 2005
« Reply #2 on: September 17, 2016, 12:39:34 PM »
Dar care sa fie diferenta intre cele doua modele in afara de acel buton dimmer? Am vazut pe un forum la cineva cu aceeasi problema(dar nu stiu ce model de ceas era) ca firele s-ar conecta  la o mufa verde cu 22 pini aflata undeva in spatele bordului,in dreptul soferului si nu la cele de la navigatie. Despre ce mufa ar fi vorba( cea care conecteaza ceasurile din bord) ??

Asta e ceea ce am gasit. Cu engleza mea de balta, asta am inteles. :-[
http://legacygt.com/forums/showthread.php/cubby-clock-install-nav-car-204287.html?t=204287
« Last Edit: September 17, 2016, 13:01:12 PM by adytza05 »