FORESTER DIESEL
Subaru club Romania

FORESTER DIESEL

FORESTER DIESEL
« on: October 11, 2010, 16:29:14 PM »
Salut! De foarte mult timp tot incerc sa gasesc un forum Subaru si in sfarsit am reusit. Sunt foarte fericitul posesor al unui Subaru Forester Boxer Diesel 2009 achizitionat in aceasta vara de la un var. Masina mi-a placut de prima data cand am vazut-o si de atunci visez sa-mi iau si eu una. Acest vis s-a indeplinit odata cu hotararea varului de a o vinde. O recomand cu foarte mare palcere tuturor, merge impecabil, este foarte silentioasa si fuge arhisuficient.
Sper ca pe viitor sa pot sa ajung si eu la intalnirile Subaru, daca sunt primit  :P.
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #1 on: October 11, 2010, 16:59:41 PM »
Salut! Esti binevenit la intalniri. Urmatoarea va fi chiar sambata aceasta, in parcare la IKEA impreuna cu cei de la club mitsu.
Vrem poze cu masina. Nu ne suparam daca e murdara, ca asa ii sta bine :P

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #2 on: October 11, 2010, 17:06:30 PM »
Bine ai venit! Vineri seara e prima intalnire, nu sambata. Te asteptam la aroganta cu cei de la mitsu. Sa te bucuri de masinuta!

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #3 on: October 11, 2010, 17:57:40 PM »
Multumesc pentru primire :P
Nu sunt foarte convins ca o sa reusesc sa ajung vinerea aceasta pentru ca am aflat prea in scurt de ea. La viitoarea insa o sa fac tot posibilul sa vin.
Pun poze mai pe seara cu masina, insa nu am unele recente ci mai vechi, de cand a varului meu. Acum are in plus geamuri fumurii si sper si alte mici modificari in curand.
Distractie placuta vineri, in caz ca nu o sa ajung. :)
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #4 on: October 11, 2010, 20:47:53 PM »
Bine ai venit Silviu sa ai grija de ea si sa te bucuri de ea.

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #5 on: October 11, 2010, 21:24:58 PM »
Am si eu nevoie de putin ajutor... Cum se adauga imagini aici, in text?
Multumesc, tar0M.
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #6 on: October 11, 2010, 21:53:26 PM »
Tutorialul: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,111.0.html

Se afla in sectiunea feedback. Sunt detaliati pasii in scris si este si un filmulet in josul paginii.

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #7 on: October 11, 2010, 22:04:35 PM »


« Last Edit: October 11, 2010, 22:28:26 PM by MihaiFlorescu »
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #8 on: October 11, 2010, 22:07:44 PM »
Aaaaaaaaasa... Am reusit... Intre timp vad ca mi-a si raspuns Mihai Florescu. Multumesc pentru ajutor, gasisem pana la urma acest filmulet, din intamplare...

Am gasit intre timp cateva poze facute la prima tura cu masina dupa ce am luat-o. Pozele sunt facute in orasul Pucioasa, Dambovita, o zona foarte frumoasa pentru plimbari prin "natura". Masina arata cam la fel si acum, doar ca are geamuri fumurii.







« Last Edit: October 11, 2010, 23:04:01 PM by Silviu Nistor »
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #9 on: October 11, 2010, 22:10:23 PM »
Si o poza facuta in secventa de start... :P


« Last Edit: October 11, 2010, 23:04:19 PM by Silviu Nistor »
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #10 on: October 11, 2010, 22:12:34 PM »
Ma gandesc foarte serios, mai ales ca se anunta o iarna foarte urata, sa-mi cumpar un set de anvelope de iarna. Varul meu le-a folosit iarna trecuta pe cele de vara si mi-a zis ca nu a avut probleme si ca nu se merita investitia, dar parca nu as risca. Bani de unele noi nu am oricum, ele costand undeva la 2000 ron. Ma gandeam sa-mi iau unele second hand. Are cineva de vanzare unele in stare buna (215/65/16) sau stie cineva un magazin bun in Bucuresti unde as putea gasi?
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #11 on: October 11, 2010, 23:40:00 PM »
Cauciucurile de vara nu se compara cu cele de iarna deloc, chiar daca ai AWD. Poate ca reusesti sa pleci de pe loc sau sa te misti usor prin oras, dar distanta de franare este mult mai mare si masina este mult mai greu de controlat pe viraje.

Vezi ca la autosoft mai au anvelope putin uzate. Ai grija sa fie acelasi model si sa aiba acelasi grad de uzura toate 4. Sincer, nu le recomand, dar stiu prieteni care s-au folosit de asa ceva si nu au avut probleme.

Poate gasesti niste anvelope reesapate ceva mai ieftine sau unele no-name. Orice anvelopa de iarna este mai buna decat cea de vara.

George

  • 757
Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #12 on: October 12, 2010, 09:52:51 AM »
neaparat anvelope de iarna . o sa-ti povestesc la o intalnire cum m-am chinuit sa scot din zapada de 5 cm un range rover cu sti ul.

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #13 on: October 12, 2010, 10:40:58 AM »
Merci Mihai. O sa ma duc sa vad ce au in stock.
George, te-ai chinuit sau ai si reusit? Interesanta poveste daca l-ai scos.
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #14 on: October 12, 2010, 20:32:16 PM »
Categoric anvelope de iarna, esti greu si inertia te duce sanie cu anvelopele de vara. Un loc unde gasesti mai ieftine si ok este langa METRO militari dar, nu mai stiu exact cum se numeste. Este un cauciuc enorm in fata fabricii.
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #15 on: October 13, 2010, 11:04:17 AM »
Merci 2xGhe. O sa trec si pe acolo sa vad ce au si la ce preturi. In principiu sunt dispus sa dau undeva la 4-8 mil pe toate 4. La banii astia nu prea am ce sa iau mai bun decat second hand... Am gasit deja o firma care are cauciucuri bune pe stock, dar este din Arad si parca nu am incredere sa le cumpar prin internet fara sa vad cu ochii mei ce uzura au, daca au galme, cand sunt fabricate etc....
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #16 on: October 13, 2010, 17:52:54 PM »
Sursele mele mi-au oferit 215/65 R16 de iarna

Nexen winter SUV la 409 ron buc/tva inclus
Dunlop grandtrek SJ6 la 509 ron buc/tva inclus

:( din pacate e dimensiune ceva mai rara si preturile sunt destul de mari

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #17 on: October 13, 2010, 21:30:20 PM »
Prea scumpe pentru bugetul meu... :P
Am gasit noi in jurul a 4 mil/buc. Bridgestone, dunlop, goodyear... Dar oricum nu se incadreaza nici astea in bugetul meu. Cum am zis sunt dispus sa dau intre 4 si 8 mil pe toate 4, si la pretul asta nu gasesc decat second hand, din pacate...
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)

George

  • 757
Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #18 on: October 14, 2010, 07:38:39 AM »
doar m-am chinuit , nu am reusit sa-l misc de acolo. trebuia bruscat sa iasa si nu aveam loc destul pt manevra.

Răspuns: FORESTER DIESEL
« Reply #19 on: October 14, 2010, 10:17:38 AM »
ar fi fost frumos si totodata rusinos pentru el sa fi reusit sa-l scoti. :)
Subaru Forester Boxer Diesel 2009 :X:)