Aer fals la accelerare
Subaru club Romania

Aer fals la accelerare

Aer fals la accelerare
« on: November 03, 2016, 01:53:50 AM »
Problema este următoarea la un legacy 2.0 , 2005 : doar cand e la relanti, cand accelerez, in primele două secunde sa zicem are zgomotul acela cum ca ar trage aer fals pe undeva. Imediat dupa acele aproximativ două secunde, accelerează normal. Daca accelerez in reprize, fara sa o las sa revina la relanti, nu are nici o problema. Am incercat sa-mi dau seama cam de unde ar veni zgomotul si pare a se auzi undeva intre filtrul de aer si motor. Din ce am citit pe forum, ar fi fișe sau furtune de vacuum. Daca ar fi asa, unde se afla astea. Nu știu daca are legatura dar ar trebui sa schimb bujiile si de curand am schimbat distribuția si nu cred ca inainte a facut așa. Ce ar trebui sa verific? O sa fac maine si un filmulet cu zgomotul. Mulțumesc!

Răspuns: Aer fals la accelerare
« Reply #1 on: November 03, 2016, 16:00:14 PM »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Aer fals la accelerare
« Reply #2 on: November 03, 2016, 17:23:40 PM »
Imposibil de spus prin video. Uite aici gasesti scheme: http://opposedforces.com/parts/legacy/en_b13/

puiu

  • 786
Răspuns: Aer fals la accelerare
« Reply #3 on: November 04, 2016, 11:36:51 AM »
Mai degraba un rulment de rola decat aer fals daca fluieratul e problema. Daca e baraitul ala atunci vreun colier slab/filtru de aer montat aiurea.
« Last Edit: November 04, 2016, 11:38:30 AM by puiu »

Răspuns: Aer fals la accelerare
« Reply #4 on: November 04, 2016, 23:50:32 PM »
Înregistrarea cu telefonul induce în eroare întradevăr.Relanti-ul e normal cu toate că pare anormal din înregistrare. Zgomotul la accelerare e un fel de bârâială urmată de șuierat de aer.  Ce am încercat azi: am scos partea de plastic pe unde intră aerul(se vede încercuită în poză)
 
 și am astupat cu mâna gaura pătrată de la cutia filtrului. Se accelerează mai greu neintrând aer, dar nu mai face nici un zgomot nelalocul lui. O să demontez toată cutia filtrului și o să verific. Când am ascultat de sub mașină, zgomotul părea că se aude de undeva de la radiator dar nimic anormal la furtune/coliere. O să mai verific oricum.
« Last Edit: November 05, 2016, 00:23:49 AM by adytza05 »