Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
Subaru club Romania

Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)

Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« on: October 20, 2010, 23:31:14 PM »
De unde sa incep? E greu de spus...

Masina cumparata in 2006. Chiar multumit de ea... Luata de la SMT... Multumit si de service, desi unii spun ca nu e cea mai fericita alegere. De ce Forester? Poate pentru ca sa nu dorm in cada... sau pe presh la usa...

In 2008 a primit un upgrade de la Prodrive cu care am mers pana in primavara cestui an, cand un eveniment neplacut m-a facut sa o trimit la Bucuresti pe platforma. Ca omul corect, m-am dus la SMT sa imi dea un deviz de reparatie si era sa mor de ras cand l-am vazut... Cred ca era vorba de fapt de plans... Asa ca ...

Am decis sa primeasca niste componente "interesante". Nu stiu de unde sa incep... Totusi, o sa incep de jos in sus:

1. Suspensie Bilstein B14 - suspensie de STI
2. evacuare Greddy
3. Downpipe custom made, croshetat de Mihail (doamne ce stie umbla cu focu')

La motor e ceva mai complicat. Totul e pe specificatii de EJ257. Bloc alezat la 100.
1. Turbina STI stoc
2. Intercooler STI stoc
3. BOV HKS
4. Pistoane DP - raport compresie 8.9 (mai pierde de la garnituri chiuloasa de 1.5)
5. Biele DP - 130.5 mm
6. Segmenti JE
7. Cuzineti, bolturi chiuloasa, pompa ulei, garnitura chiuloasa etc. - Cosworth
8. Arbore cotit STI 2009
9. Ambreiaj ACT - deja a inceput sa se inmoaie (ambreiajul stoc a rezistat 3000km)
10. Pompa benzina Walbro

Cea mai importanta etapa a fost soft-ul manufacturat de OKAN. Stie omul sa se joace cu motoarele. Inclusiv downpipe-ul a fost croshetat la indicatiile lui. E foarte interesant sa iti faca cineva softul dupa mofturile tale. (ma refer la reprize, turatii etc etc)

Sunt convins ca mai sunt si altele pe care probabil le-am scapat din vedere, dar pe masura ce imi aduc aminte de ele, le pun pe aici. Oricum, tare multe maruntzishuri au intrat in mashina.

Una peste alta, dupa mai bine de 6000 km chiar sunt fericit cu ea (mai putin cu pilitura de fier pe care am gasit-o in diferentialul spate). E foarte interesant de mers cu cotetzu' asta care nu are nimic interesant la suprafata.

Ce voi face in continuare? Probabil ca nimic... Dar ramane de vazut...
« Last Edit: October 21, 2010, 00:30:42 AM by catalin »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #1 on: October 21, 2010, 00:04:18 AM »
Interesanta transformare. Sa o stapanesti sanatos si sa o conduci cu placere maxima! Poze?:D
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #2 on: October 21, 2010, 00:32:27 AM »
Poze? Pe exterior nu are absolut nimic modificat.

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #3 on: October 21, 2010, 01:02:54 AM »
Bine ai venit Catalin sa ai grija de ea.
Te asteptam la intalniri.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #4 on: October 21, 2010, 01:24:57 AM »
true sleeper  ;)
p.s  investeste in niste frane  ;D urgent  8)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #5 on: October 21, 2010, 09:10:36 AM »
Frane ??? Da cine a zis ca trebuie sa se si opreasca...  ;). Vin si ele la rand... Momentan schimbam diferentialul spate... La cat a glisat saracutza, ma mir ca a tinut si pana acum.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #6 on: October 21, 2010, 09:56:26 AM »
Bine ai venit! Eu le-am spus tuturor ca am pus ochii pe masina ta la intalnirea de Vineri ;D Imi pare rau ca nu am fost prin preajma cand ai venit si cand ai plecat sa aud putin bestia. Baga niste frane de STi si e gata ;)


celalalt

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #7 on: October 21, 2010, 12:27:00 PM »
schimba dif-ul spate ca nu e de bine.Si incearca sa identifici si cauza reala....Dar sunt sigur ca te pricepi.Masina arata foarte misto.
Succesuri

George

  • 757
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #8 on: October 21, 2010, 14:48:37 PM »
superb. si niste poze ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #9 on: December 29, 2010, 11:40:13 AM »
Niste detalii despre suspensie ne dai? Am inteles ca ai suspensia de STi. Se potriveste fara modificari majore?

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #10 on: December 30, 2010, 13:53:21 PM »
Suspensia este un Bilstein B16 complet reglabila de STI model 2006. O pui fara nici un fel de modificari. Ideal este sa schimbi si flansele din capul amortizorului. Eu nu am facut acest lucru si va trebui sra il fac la primavara.

Nu am comentarii la adresa suspensiei. Poate fi foarte confortabila sau foarte rigida. Singura problema este ca nu poti ridica masina foarte ,ult si veo avea un forester foarte jos. Dar te obisnuiesti cu ea.
In rest, masina merge ca pe shine.

Am luat suspensia de la Niculaie (racing nick) . 1800 EUR

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #11 on: December 30, 2010, 13:57:40 PM »
Ca si noutate, am inlocuit diferentialul spate (cel vechi ajunsese deja un sac de piulitze) acum vreo luna si deja pot sa ma joc cu ea cum vreau. Trebuie sa ii multumesc lui Tom pentru ca mi-a gasit diferentialul in Anglia la un pret civilizat.

type_ra_555

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #12 on: December 30, 2010, 17:09:02 PM »
mda. buna investitie. tare treaba cu dormitul in cada, cred ca pe multi dintre noi ne paste lucrul asta. si daca nu e modificata exterior, nu merita sa fie pozata? detaliaza putin cu softul cum e setat sa iti traga in trepte? suspensia bilstein b16 pss9 am avut si eu pe golf, dar sincer nu am fost chiar exaltat de functionalitatea ei, poate la o masina mai grea e mai comprimata

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #13 on: December 10, 2011, 23:21:57 PM »
Vad ca nu s-a mai scris de mult pe aici ... am inteles ca motorul a cedat de cateva ori, acum care mai e situatia ei?
Intreb pentru ca am fost sunt la un moment dat de cineva care a luat masina si dorea sa ii repuna softul de serie din motive lesne de inteles.

gabit

  • 172
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #14 on: December 23, 2011, 14:06:33 PM »
masina e la mine de ceva timp. are alt motor si momentan merge foarte bine.



ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #15 on: December 24, 2011, 09:55:26 AM »
Foarte frumos arata masina...jantele semenea. (am eu ceva cu masinile negre, nu stiu dc n-o vopsesc si pe-a mea :D )
Subaru Impreza WRX 2001

Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #16 on: December 26, 2011, 17:42:35 PM »
Avand motorul ej25, alta turbina si soft adaptat parerea mea este ca trebuie avut grija cu ea.

gabit

  • 172
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #17 on: December 26, 2011, 19:13:13 PM »
din pacate stiu toate povestile cu ej25. asta insa nu m-a descurajat sa iau masina.am avut si ej20 si dupa ce am dat-o noul proprietar a spart motorul dupa 7000 km.stiu si povestile despre transmisia in 5 trepte de subaru deasemenea. in 87000 km si sute de plecari la blana  transmisia mea de wrx in 5 era bibelou.cred ca tine si de noroc cu masinile astea.ce fac tot timpul si stiu ca este foarte important e sa racesc si sa incalzesc motorul la fiecare utilizare si sa am grija la ulei(sunt sfaturile tale de acum vreo 6 ani). in rest sunt mort dupa masina,am luat-o pt o utilizare zilnica am cu ea 8000 km si inca nu tuseste nimic. vom vedea.. nu ma abtin sa dau in ea dar nici nu merge in regim de coasta 24/7 cum mergeam cu wrx-ul. insa spre deosebire de ej20  motorul asta are un cuplu mult mai prezent si culmea e ca si consumul extraurban e mai mic.
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION

rzw75

  • *
  • 1669
  • ex
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #18 on: December 27, 2011, 09:57:40 AM »
si culmea e ca si consumul extraurban e mai mic.

scuze de offtopic, dar cam ce consum extra-urban ai la FXT?
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

gabit

  • 172
Răspuns: Forester 2.5XT (sau cel putin asa a fost candva)
« Reply #19 on: December 27, 2011, 20:26:23 PM »
10-12 depinde de cine e in masina :)
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION