Subaru Forester 2007
Subaru club Romania

Subaru Forester 2007

Subaru Forester 2007
« on: September 17, 2017, 23:32:05 PM »
Salut!

La insistentele lui Mihai, imi voi face debutul pe acest forum cu al meu subaru forester SG 2007 ( in talon apare inmatricularea in ianuarie 2008 ). Masina a fost luata de noua de la SMT, ea fiind mai intai condusa de catre tatal meu si apoi oferita "cadou" la 18 ani.
Subi are 156k km, motor de 2.0 benzina si o culoare albastra putin mai putin perlata ca s-a matuit cu timpul.
Ca si modificari extra fata de fabrica, are arcurile si suspensiile schimbate in configurarea heavy-duty de la Cosmin ( nu cunosc user name-urile, asa ca voi folosi numele reale. Sper sa nu se supere nimeni ), respectiv Bilstein si Kayaba.

Ambreiajul urmeaza sa fie schimbat acum ( placa de presiune, rulment, furca, sigurantele, uleiul din cutia de viteze si din diferential ), el avand pe la 100k km schimbata doar placa de presiune si uleiul. Dupa aceasta mica modificare, posibil sa dea si Mihai o tura, care este mult mai priceput la detaliile tehnice decat sunt eu si sa faca un review mai detaliat decat o pot face eu.

Masina a avut plafonul revopsit anul trecut deoarece a cazut o caramida pe ea care a gaurit tabla ( dupa cum a zis si Mihai, macar de cadea pe trapa ca era mai usor de remediat problema ). Pierderea de culoare s-a facut la nivelul stalpilor, chiar insesizabila. Prin rezolvarea acestui inconvenient, s-a indreptat si tabla de la nivelul stalpilor de rezistenta care a fost indoita de o grindina foarte puternica ( tot atunci mi-a fost crapat si parbrizul care, evident, a fost si el schimbat ).
Undeva prin 2010 a crapat un CD in unitatea de stocare de 6 cd-uri ( din motive care pana si in ziua de astazi imi sunt straine ), iar piesa, in garantie, a fost inlocuita de smt in aproximativ 7 luni ( este o intreaga discutie pe acest subiect si o pot detalia intr un topic separat, daca chiar este cineva interesat ).
Bara din fata, in stanga, a fost crapata, masina alunecand pe zapada si atingand un gard. Dupa o perioada de timp a fost desfacuta, topita, lipita si revopsita.
Alte modificari masina nu a mai suferit, ea fiind in principiu o masina care mai mult a stat decat a mers. Stiu ca nu este indicat, dar la momentul respectiv nu se putea altfel. Din aceasta cauza, cand a inceput sa mearga, i-au fost schimbate cauciucurile care se crapasera si discurile de frana care se ovalizasera.
O alta mica modificare a fost schimbarea instalatiei de freon. AC.ul nu mai mergea de ceva vreme. Initial s-a pus freon fosforescent pentru depistarea scurgerilor, dar cand s-a constatat ca existau pierderi pe toata instalatia, a fost schimbata.
Tot ce inseamna pedaliere si covorase de cauciuc au fost luate de la SMT, chiar anul acesta ( am luat ultimul set de covorase de cauciuc. Asta ca sa stiti pe cine injurati ). Optional, i-am mai achizitionat un set de jante cu roti Kleber pt iarna, fiind destul de enervant sa schimb mereu rotile cu jantele.

Referitor la ITP ( am vazut un thread deschis relativ recent ), l-am facut la service-ul jaguar-land rover de pe calea mosilor ( am inteles ca a fost si centru de constatari daune Omniasig ). S-a testat sistemul de franare, cel de lumini, geometria rotilor si noxele. Ca un sfat din partea mecanicului, mi s-a recomandat ca la urmatorul test sa pun benzina 98 in loc de 95 pentru a evita orice fel de problema pe acest subiect. Nu am facut niciodata aceasta " manevra ".

Cam atat ar fi de zis. Am fost la 3 intalniri Subaru, odata chiar cu forestieru si de 2 ori undercover. Cunosc cateva persoane, iar pe restul bine v-am gasit! :) 

P.S. Contul este din 2012, dar aceasta este prima mea postare.
« Last Edit: September 17, 2017, 23:50:05 PM by Simache09 »

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #1 on: September 18, 2017, 00:01:55 AM »
Bine'ai venit si pe forum, oficial!
Te asteptam si cu ceva poze, gasesti pe forum info despre cum se pot posta. Albastru e una din culorile care dau cel mai bine pe Forester.
Suspensia ai inlocuit'o pe ambele punti sau doar pe spate?
Cat despre caramida cazuta pe tabla, ca si pret s'ar putea sa fi fost varianta ieftina, sticla ptr trapa e in jur de 1000 euro

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #2 on: September 18, 2017, 00:17:25 AM »
Multumesc!
Voi incerca sa revin in cel mai scurt timp cu poze.
Referitor la intrebare, suspensia a fost schimbata atat pe puntea fata cat si pe spate.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #3 on: September 18, 2017, 08:40:39 AM »
Bravo!  ;)
Asta e?  ;D ;D

« Last Edit: February 12, 2019, 11:21:41 AM by MihaiFlorescu »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #4 on: September 18, 2017, 09:33:01 AM »
Asta e! :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #5 on: September 18, 2017, 09:49:09 AM »
Pai se putea sa nu ai si topic? Macar asa sa stie lumea oficial :)

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #6 on: September 18, 2017, 11:30:40 AM »
Welcome!
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme in continuare!
In alta ordine de idei, POZE, POZEE!
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #7 on: September 18, 2017, 13:29:29 PM »
Intotdeauna am admirat culoarea albastra asociata cu modelul Forester insa sotia a fost cea care a avut ultimul cuvant la absolut toate masinile noastre... ;D

Mi-ar fi placut ca la implinirea varstei de 18 ani sa-mi fi oferit tata un Forester insa am primit un stilou (si sunt foarte recunoscator!) asa ca pentru masina a trebuit sa muncesc  ;)

Si nu in ultimul rand, bine ai venit pe forum, exploatare fara evenimente si sa nu te sfiesti a te infatisa la reuniunile membrilor!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #8 on: September 18, 2017, 13:41:38 PM »
A fost la Baneasa saptamana trecuta, dar a aparut mai tarziu si a tarat si prietena dupa el. Noroc ca l-a sunat Cosmin, ca eu am uitat sa-l iau din parcare pe distinsul vecin :D

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #9 on: September 18, 2017, 17:15:22 PM »
1.
2.
3.
4.
5.

6.
7.


1. aici se poate observa, cat de cat, inaltimea cu noua configuratie de arcuri si suspensii.
2. dupa instalare, arcurile au fost date cu un spray cauciucat pentru a le proteja de eventualele pietre care pot ricosa si zgaria
3. aici este cu jantele si rotile de iarna. inca nu avea noua configuratie, dar era curata si am zis ca merge un moment artistic
4. cam asa arata masina in vara.  Mentionez faptul ca masina nu a carat, ci doar s-a lasat sub propria greutate. Oricum, devenise deranjanta pozitia de drum. Ma simteam mereu ca un buticar.
5. asta este configuratia actuala, cu o poza proaspat iesita din service.
6. motorul nu a fost spalat niciodata. Ocazional, il mai sterg de praf cu o maturica. Niciodata nu am folosit furtunul. Am vazut mai multe videouri pe yt, dar mereu am avut niste retineri.
7. o poza din timpul operatiei de schimbare a inaltimii.


« Last Edit: July 12, 2018, 15:22:26 PM by MihaiFlorescu »

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #10 on: September 18, 2017, 19:40:45 PM »
Pentru partea cu motorul, arunca o privire aici. Am folosit servetele umede si ulterior un dressing de cauciuc/plastic de la Finish Kare.
La tine, lipsind capacul central, se vede mai mult murdaria :)

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #11 on: September 18, 2017, 23:41:54 PM »
Mișto, īmi place īnălțată!
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #12 on: September 19, 2017, 09:16:58 AM »
1. Odata inaltata caroseria nu vei avea probleme la tinuta de drum? Ma gandesc la negocierea curbelor periculoase. Totodata ma gandesc si la faptul ca pe un teren accidentat esti avantajat din plin.
2. Nici eu nu sunt de parere ca un motor de Forester trebuie sa fie "farmacie" intrucat nu mergem cu ele la concursuri de frumusete iar apa si solventii pot genera procese de oxidare (asa mi-au explicat mai multi ingineri de service).
3. Datorita culorii caroseriei masina are distinctie aparte si o apreciez maxim.

Multe bucurii la bordul foresterului!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #13 on: September 19, 2017, 09:59:30 AM »
@andrei0241 multumesc pt pont
@andrei80 multumesc
@heliotropus
1. Pozitia si tinuta de drum sunt schimbate, dar poti ataca curbele cu o mai mare siguranta. Chiar este o reala imbunatatire fata de standard.
2. De aceeasi parere sunt si eu. Il sterg de praf dupa ce s-a racit putin cat sa se curete usor.
3. Multumesc frumos

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #14 on: September 19, 2017, 10:09:54 AM »
@Heli: Nu am mers cu masina lui Bogdan, dar am fost cu a lui Wrangler, care are tot configuratia asta. Initial si eu am crezut ca este mai "periculoasa". In realitate are o zona de confort care absoarbe mai bine micile imperfectiuni, apoi se aseaza pe suspensie si sta acolo. Intr-un fel este ca vechile sportive japoneze care permit ruliu, dar sunt perfect controlabile. Cum este Mazda MX5.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #15 on: January 29, 2018, 13:45:04 PM »
Am avut ocazia de a conduce prin oras masina. Ca o comparatie directa intre Outback-ul meu si Foresterul lui Bogdan, pot spune ca Foresterul este mai confortabil. Absoarbe mai bine micile denivelari. Outback-ul este mai dur si topaie putin.
In acelasi timp, nici la manevre de urgenta nu mi s-a parut ca masina sufera din cauza inaltimii. Se comporta ca o masina normala si in curbe.

Masina merge foarte bine. Am ramas placut impresionat. Ea se simte ca noua la +160.000km. Bravo!
« Last Edit: February 12, 2019, 11:26:30 AM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #16 on: June 27, 2020, 00:09:47 AM »




Noroc cu mine...  Că mai postez cāte ceva pe topicul asta al tău...
Nu īți mai urez nimic... Deja am văzut cāt de mult te bucuri de el.

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #17 on: June 27, 2020, 21:50:14 PM »
Iti multumesc frumos, ma bucur si eu ca ai raspuns propunerii si le-am schimbat in sub 24 ore.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Subaru Forester 2007
« Reply #18 on: June 27, 2020, 21:52:15 PM »
Florescu nu lasa nici un Subaru sa arate necorespunzator.  Felicitari pentru rabdare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Subaru Forester 2007
« Reply #19 on: June 28, 2020, 08:40:43 AM »
frumos volan. detalii despre operatiune...
forester 2.0x forester 2.5xt