SH diesel MY2009
Subaru club Romania

SH diesel MY2009

SH diesel MY2009
« on: October 09, 2017, 00:09:41 AM »
Salutare tuturor

Am nevoie de sfaturi referitor la inlocuirea unui rulment la una din rotile spate:
1. Daca rulmentul are deja semne de huruit (nu il.auzii eu dar mi-a semnalat echipa din service-ul unde am avut ceva de lucru - eram in trecere pe la ei, nu e din orasul in care locuiesc), cati km mai pot duce pana ajung la service sa il īnlocuiesc? Deja am facut vreo 600km si huruitul chiar nu il depistez in timpul rularii, asa cum am avut "ocazia" mai demult la un vw golf 3 si la un opel vectra.
2. M-am programat la īnlocuire piesa insa nu as mai astepta pana pe 21 oct cand am fost programat la service de marca. Ce optiuni de service alternativ mi-ati putea recomanda pt Bucuresti?

Merci anticipat!

PS: nu ma intrebati daca mai duce motorul, ca in ultimele 4 luni jumate a stat pe dreapta si in sfarsit l-am "resuscitat"  :angel:

marr

  • 2208
Re: SH diesel MY2009
« Reply #1 on: October 09, 2017, 09:28:26 AM »
Cati km estimezi sa faci in astea doua saptamani pana cand este programata inlocuirea ?

Am avut si eu probleme cu un rulment spate (dar la mine huruia de faceam cu capul) si, pana la inlcouire am mai facut cca. 1000 km fara probleme - in afara de cele psihice datorate huruitului ...

Despre recomandari de service in Bucuresti, las colegii de-acolo sa se pronunte.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: SH diesel MY2009
« Reply #2 on: October 09, 2017, 10:48:04 AM »
Am avut aceeasi problema si am facut aprox. 800 km pānă am ajuns să-l schimb
DAR:
nu se poate schimba doar rulmentul - se schimbă tot ansamblul (cred ca-i spune fuzetă - nu am factura lāngă mine) - cost aprox 560 lei
LE
Eu am schimbat-o la un service multimarca
« Last Edit: October 09, 2017, 10:48:52 AM by pmrazvan »

Re: SH diesel MY2009
« Reply #3 on: October 11, 2017, 17:48:28 PM »
Multzam pentru sfaturile primite.
Făcusem deja 600 km si am in plan deplasare cu familia in weekendul următor, asa ca am sapat dupa solutie.
Am montat azi la service multimarca - model aftermarket - sper sa tina destul timp :)

Mai ramane sa schimb un amortizor spate, iar pt asta gasesc doar originale si cu un cost nitel peste bugetul meu....

Re: SH diesel MY2009
« Reply #4 on: October 11, 2017, 18:47:30 PM »
Amortizoarele se schimba in pereche, daca unul e deja dus nici celalalt nu o mai duce mult, plus ca va fi un dezechilibru pe puntea respectiva ca mod de absorbire a socurilor.
Solutii aftermarket exista, ii poti trimite un PM lui Wrangler sa vezi ce ar merge pe modelul tau ;)

Re: SH diesel MY2009
« Reply #5 on: November 01, 2017, 22:10:45 PM »
Mai ramane sa schimb un amortizor spate, iar pt asta gasesc doar originale si cu un cost nitel peste bugetul meu....
Ti-ai gasit pana la urma amortizoare aftermarket ?
Eu am gasit doar in america Monroe sau alte firme (https://www.carid.com/2009-subaru-forester-shocks-struts/?filter=1&field%5B355958%5D%5B%5D=Shocks+and+Struts&field%5B363625%5D%5B%5D=Rear) unde transportul e foarte mult.
Am citit aici pe forum ca la un Forester avea amortizoare spate cu Self Leveling, stie cineva mai multe detali despre amortizoarele Self Leveling de la Subaru ?
« Last Edit: November 01, 2017, 22:49:48 PM by Misi »
--
Subaru Forester SH 2.0D 2009

marr

  • 2208
Re: SH diesel MY2009
« Reply #6 on: November 02, 2017, 08:18:18 AM »
"Din fabrica" Foresterul vine cu amortizoare Self Leveling pe puntea spate.
Sunt foarte mishto, deoarece, indiferent de incarcarea masinii, mentin garda la sol constanta.
Problema e cand se duc .... sunt scumpe ca focu'  - undeva la peste 2000 lei bucata !

Eu am schimbat amortizoarele spate la Forester pe la 130-140k km cu un set de la Pedders ( amortizoare + arcuri).
Da, trebuie schimbate si arcurile daca renunti la amortizoarele SLS standard !
Din cate am inteles, in ultima vreme, s-a stricat treaba cu cei de la Pedders ( nu mai produc arcurile in Australia ci in China, iar calitatea acestora lasa de dorit).
Dupa cum s-a mai spus pe aici - luati legatura cu userul @ Wrangler de pe forum si discutati cu el.
Este cel mai in masura sa va ajute cu rezolvarea problemelor legate de suspensii !

Daca nu vreti / nu puteti, vedeti ce gasiti si in alta parte, dar grija mare sa se potriveasca, sa nu fie diferente de inaltime stanga-dreapta / fata-spate.
Si neaparat luati in calcul ca trebuie inlocuite nu doar amortizoarele in pereche ci si arcurile !

Sau, varianta cea mai simpla si sigura - dar nu cea mai ieftina - luati amortizoare Self Leveling originale Subaru si nu veti avea nicio problema !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020