2009 Forester 2.0 benzina&gpl
Subaru club Romania

2009 Forester 2.0 benzina&gpl

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1140 on: December 20, 2019, 09:08:36 AM »
Poti posta poza de la profil aici, sa se vada fromos?  ;D

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1141 on: December 20, 2019, 09:22:33 AM »
Era si la cateva pagini mai sus  :D




ps. am schimbat ieri, sub instructaj, cureaua de alternator, pentru ca dimineata la rece fluiera ceva si ma gandeam ca de aici e. Azi dimineata nu a mai fluierat, deci inclin sa cred ca am nimerit-o.
« Last Edit: December 20, 2019, 09:24:08 AM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1142 on: December 20, 2019, 09:31:38 AM »
Ah... am omis-o.
Nu e grija mea sa iti ridic in slavi masina, dar incep sa imi schimb parerea despre grila asta vopsita in negru. Chiar ii sade bine. Iar albul zapezii parca si mai bine o evidentiaza. Stie fotografu' cu culorile. :)

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1143 on: December 20, 2019, 09:37:09 AM »
Ah... am omis-o.
Nu e grija mea sa iti ridic in slavi masina, dar incep sa imi schimb parerea despre grila asta vopsita in negru. Chiar ii sade bine. Iar albul zapezii parca si mai bine o evidentiaza. Stie fotografu' cu culorile. :)
Mie imi place tare mult cum ii sta cu grila neagra. Impreuna cu jantele, cauciucurile si lift-ul au schimbat cu totul imaginea masinii, mai mare dragul. Imi place atat de mult incat nu-mi mai las sotia sa o conduca, i-am dat outback-ul si asta o pastrez pentru mine. N-a parut prea deranjata :D


pps.

Am improvizat ieri niste prinderi pentru traversele de recuperare. Am avut noroc ca s-au aliniat cat de cat gaurile lor cu barele mele, a trebut sa mut doar bara spate cu 1 cm. Stau destul de bine. Ar mai trebui un antifurt ceva, desi nu stiu daca mai are rost.







Forester XT SJ 2018

kjz

  • 107
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1144 on: December 20, 2019, 09:57:35 AM »
Daca ti-ar fi mai lung unul dintre suruburile astea ai putea sa dai o gaura si sa pui un lacat mic.




Le-ai trecut prin bare sau e sistemul ala pe sina?
'14 FXT

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1145 on: December 20, 2019, 10:01:16 AM »
Incearca si un portbagaj metalic intrucat este mai spatios si mai sigur. Nu este estetic insa daca discutam despre eficienta pot spune ca imi acomodeaza roata de rezerva, o canistra de 20 l, lopata, tarnacopul, cricul si uneori chiar vanatul. 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1146 on: December 20, 2019, 10:09:54 AM »
Daca ti-ar fi mai lung unul dintre suruburile astea ai putea sa dai o gaura si sa pui un lacat mic.




Le-ai trecut prin bare sau e sistemul ala pe sina?
Da, ori cu surub mai lung si gaura, ori ceva antifurt prins intre inelele din fata. Sincer nu prea imi vine sa ma chinui, odata pentru ca inelele sunt prinse foarte camuflat si fara sa se urce cineva pe sus, nu isi da seama cum sunt prinse. Pe de alta parte prefer sa imi fie cat mai la indemana in caz de nevoie.

Surubul e asa ceva, vine la fix pe sine :)


Incearca si un portbagaj metalic intrucat este mai spatios si mai sigur. Nu este estetic insa daca discutam despre eficienta pot spune ca imi acomodeaza roata de rezerva, o canistra de 20 l, lopata, tarnacopul, cricul si uneori chiar vanatul. 
Nu stiu ce portbagaj metalic zici, dar in curand o sa pun cutia thule, in principal pentru a transporta schiurile, dar o sa pun pe-acolo si diverse utilitare, gen lopata. Ar incapea usor si traversele, dar prefer sa le tin separat, din motive pur estetice :D
Forester XT SJ 2018

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1147 on: December 20, 2019, 10:23:12 AM »
La asa ceva ma refeream, daca vrei sa cumperi unul de-a gata.




Noi am gasit un producator intern care a customizat cosuri metalice pentru Jimny, Pajero, G si LR. Daca te intereseaza te trimit la acel atelier si iti comanzi un portbagaj cu prinderi speciale pentru fiecare element pe care vrei sa il depozitezi in siguranta pe plafon. Structura portbagajului este dintr-un aliaj de aluminiu.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1148 on: December 20, 2019, 10:27:12 AM »
Ahaa ... suna foarte interesant, ma gandeam sa imi iau asa ceva. Problema la astea e ca nu merge prins cortul peste ele, si deci ar trebui sa-l dau jos la primavara. Asta daca nu exista ceva solutie incat sa mearga impreuna, desi greu de crezut.
Forester XT SJ 2018

marr

  • 2211
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1149 on: December 20, 2019, 13:31:17 PM »
Pai, din cate inteleg, oamenii aia fac lucruri custom.
Ca atare, daca-i custom .... poate-l customizeaza si pentru cort !  8)
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1150 on: December 20, 2019, 14:03:24 PM »
Se poate ceva de genul asta, dar se incarca rau plafonul si cred ca si depasesc limita de greutate lejer. Raman la varianta simpla, asta e :)

Forester XT SJ 2018

Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1151 on: December 20, 2019, 15:06:12 PM »
nu fluiera la viteza prinderea aia?

atata timp cat este loc in portbagaj sau pe bancheta spate/podea spate eu nu as urca nimic pe acoperis.pentru ce sa ridic inutil centrul de greutate?(lucru care poate face diferenta in situatii dificile neprevazute)asta este si unul din avantajele acestei marci, centrul de greutate jos.
E week-end warrior not overlanding .Pentru overlanding adevarat ne uitam la alte marci/modele mai mari si mai potrivite pentru asa ceva.....
it looks cool but not that usefull.....

Apropo: roata de rezerva full size ai?

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1152 on: December 20, 2019, 15:37:17 PM »
Dragos, au 5kg, lasi si tu omu in pace sa si le pune unde vrea?  :P  Nu fluiera, nu :)

Apropo: roata de rezerva full size ai?
Si unde s-o mai pun? :D In portbagaj stau cateii, deasupra chestiile alea plus schiuri si mai stiu eu ce ... i-o dau in brate Alinei? :D
Forester XT SJ 2018

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1153 on: December 20, 2019, 15:54:00 PM »
Traversele trebuie sa stea in afara masinii la oricine. Astia cu masinile mari si le monteaza pe laterale, eu n-am chef sa dau gauri in tabla :D Ideea e ca daca vor fi folosite, se vor umple de noroi si alte cele si nu cred ca-ti mai vine sa le bagi in portbagaj. Le si speli usor la spalatorie asa, nu trebuie sa-ti mai bati capul cu ele... all good.
Forester XT SJ 2018

Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1154 on: December 20, 2019, 16:26:39 PM »
Dragos, au 5kg, lasi si tu omu in pace sa si le pune unde vrea?  :P  Nu fluiera, nu :)
Si unde s-o mai pun? :D In portbagaj stau cateii, deasupra chestiile alea plus schiuri si mai stiu eu ce ... i-o dau in brate Alinei? :D

Eu sustin ceea ce faci, i like it!Asa incepe si SeHasul sa arate a masina ;D ;D

nu ziceam de trax-uri.....ma refeream la portbagaj deasupra umplut cu toate cele......Configuratia nu este tot timpul la fel.Nu ai cateii/schiuri/etc de fiecare data cu tine.

Ar fi bine sa gasesti o solutie pentru roata de rezerva......tu si Alina mai  plecati "singurei"...... pentru atunci sa aveti rezerva ;).
Cand esti in "phone range" are cine sa te scoata daca e nevoie si esti plecat doar cu o masina.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1155 on: December 20, 2019, 16:30:56 PM »
nu fluiera la viteza prinderea aia?

Poate la vitezele voastre caci masinile mele prind 90 Km/h pe asfalt doar in cadere libera  ;D

atata timp cat este loc in portbagaj sau pe bancheta spate/podea spate eu nu as urca nimic pe acoperis.pentru ce sa ridic inutil centrul de greutate?(lucru care poate face diferenta in situatii dificile neprevazute)asta este si unul din avantajele acestei marci, centrul de greutate jos.

De acord insa noi caram chestii voluminoase si grele doar pana la punctele de start iar in traseu ne deplasam doar cu strictul necesar pentru recuperare.

Acesta este si motivul pentru care cochetez cu ideea unui nou Forester - pe acesta il voi umple cu canistre, paturi, imbracaminte, mancare, apa etc. si va avea parte doar de macadam. Pentru noroaie raman celelalte masini.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1156 on: December 20, 2019, 16:48:46 PM »
Eu sustin ceea ce faci, i like it!Asa incepe si SeHasul sa arate a masina ;D ;D

nu ziceam de trax-uri.....ma refeream la portbagaj deasupra umplut cu toate cele......Configuratia nu este tot timpul la fel.Nu ai cateii/schiuri/etc de fiecare data cu tine.

Ar fi bine sa gasesti o solutie pentru roata de rezerva......tu si Alina mai  plecati "singurei"...... pentru atunci sa aveti rezerva ;).
Cand esti in "phone range" are cine sa te scoata daca e nevoie si esti plecat doar cu o masina.
Portbagajul il pun acum pentru schiuri, plecam la parinti de craciun si n-am chef sa le bag in masina. Am si suport dedicat dar din experienta anilor trecuti, daca merg mai mult de 50km cu ele sus, pe langa ca fac ditamai galagia, sunt si stresate de vant, consuma si masina in draci si cel mai nasol, ruginesc instant ... de-aia am zis ca oricand plec la drum cu ele, le bag in cutie. Altfel, o dau jos, nu ma car cu ea degeaba la plimbari de weekend :D

Pentru roata de rezerva, ar trebui in primul rand roata  :)) Cea pe care o am nu mai corespunde ca si diametru si nu cred ca ar fi intelept sa o folosesc asa. Asta de fapt a fost si unul din motivele pentru care am ales cauciucurile astea, sa reduc din sansele unei taieturi pe varf de munte. Ar trebui sa gasesc o solutie ce-i drept pentru la vara ... dar nu vad nicicum ceva prea ok. Deasupra o sa am cort, portbagajul e mai mereu plin, pe bancheta din spate nu as pune ... ar ramane doar o varianta pe cuiul de remorcare. Am vazut ceva, dar scumpicel ... sa vad.

Poate la vitezele voastre caci masinile mele prind 90 Km/h pe asfalt doar in cadere libera  ;D

De acord insa noi caram chestii voluminoase si grele doar pana la punctele de start iar in traseu ne deplasam doar cu strictul necesar pentru recuperare.

Acesta este si motivul pentru care cochetez cu ideea unui nou Forester - pe acesta il voi umple cu canistre, paturi, imbracaminte, mancare, apa etc. si va avea parte doar de macadam. Pentru noroaie raman celelalte masini.
Am testat azi la 140 de curiozitate, nu fluiera si nici nu face urat :D 

Asta vara cand meream cu cortul, aveam portbagajul plin ochi, plus bancheta din spate. Anul viitor trebuie sa vad cum mai optimizez din astea si sa luam doar strictul necesar :D
Forester XT SJ 2018

Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1157 on: December 20, 2019, 18:36:38 PM »
Am testat azi la 140 de curiozitate, nu fluiera si nici nu face urat :D 
Prinde SeHasul 140? Ti-a facut Andea soft?  >:D >:D >:D ;D ;D ;D

Asta vara cand meream cu cortul, aveam portbagajul plin ochi, plus bancheta din spate. Anul viitor trebuie sa vad cum mai optimizez din astea si sa luam doar strictul necesar :D

Cam asa ar trebui facut.Eventual gasite/folosite lucruri cu multipurpose.Asa eviti sa cari asa multe lucruri cu tine.

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1158 on: December 20, 2019, 18:42:29 PM »
Prinde SeHasul 140? Ti-a facut Andea soft?  >:D >:D >:D ;D ;D ;D
Ha ha haaaaa. Cred ca prinde si 200 daca bate favorabil vantu :P :P :P

Cam asa ar trebui facut.Eventual gasite/folosite lucruri cu multipurpose.Asa eviti sa cari asa multe lucruri cu tine.
Sau impartim intre membri turei, fiecare ia cate ceva, in felul asta suntem si pregatiti si mergem si light fiecare :D
Forester XT SJ 2018

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #1159 on: December 21, 2019, 19:54:45 PM »
Azi urcare spre lacul vulturilor dinspre Crasna. Speram să dau de zăpadă, dar de unde :(





Forester XT SJ 2018