Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
Subaru club Romania

Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester

Bert

Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« on: March 18, 2018, 16:06:22 PM »
  Va salut,

  Ma numesc Robert si sunt din Bucuresti! Dupa cum am scris si in titlu, mi-ar placea sa-mi cumpar un Outback sau Forester second-hand. Bugetul ar fi de maxim 7000euro, dar asta dupa ce imi voi vinde masina actuala.  Va rog, daca aveti timpul necesar si amabilitatea in a ma sfatui, sa aleg dintre cele doua modele. Tin sa precizez, ca sunt interesat doar de motorizarile pe benzina. Voi merge cu masina in oras, dar foarte mult si prin excursii, unde voi folosi masina si pe post de "casa". In principiu, am nevoie de o masina fiabila si incapatoare, dar si confortabila la drumuri de peste 2000-3000km. Intre timp am tras un ochi pe olx si am gasit:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-outback-3-0-h6-4wd-4x4-boxer-245cp-cutie-automata-gpl-IDaxvuN.html

dar cu motorul cam mare, totusi. Insa, interiorul e foarte fain.

al doilea exemplar:

https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Grmy8.html#contact_form#xtor=SEC-81

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sfaturile voastre!

O zi buna!
« Last Edit: March 20, 2018, 04:04:33 AM by Bert »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #1 on: March 18, 2018, 16:39:58 PM »
Salut, te poti uita si pe forum la sectiunea vanzari, poti gasi masini cu iatoric verificabil si cu proprietari de incredere (de ex: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,2769.0.html)
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #2 on: March 18, 2018, 16:48:14 PM »
Salut Musiu,

Multumesc pentru raspuns! Stiu masina, am vazut-o pe olx, dar este peste bugetul meu.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #3 on: March 18, 2018, 17:02:24 PM »
Masinile ieftine vor depasi cu siguranta bugetul alocat pentru ca vei avea de investit in ele cel putin 50% din suma platita initial.
Citeste cu atentie forumul si vei observa ca tema s-a dezbatut.
La Subaru nu prea exista masini ieftine. Cei care investesc constant bani in ele nu le vand la pret mic.

Majoritatea anunturilor de pe internet sunt cu masini folosite de toti banii si vandute la momentul in care reparatiile sunt prea mari.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #4 on: March 18, 2018, 17:23:50 PM »
Am inteles! Cu siguranta se vor gasi masini in bugetul meu. Cel putin pe mobile.de, se gasesc masini cu un singur proprietar si cu carnet de service complet, pana in 7000e. Nu este graba oricum, pentru ca eu, dupa cum am spus mai sus, inca nu mi-am vandut masina! Sunt inca in dubii, Outback sau Forester? Din ce am citit, Outback pare mai fiabil si putin mai ieftin de intretinut! Voi ce imi recomandati?

Multumesc!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #5 on: March 18, 2018, 17:31:47 PM »
In bugetul tau vei gasi doar un aspirat care sa fie in stare sa te duca pe drumurile lungi din afara localitatii. Si chiar si un aspirat, in suma asta trebuie cautat cu atentie.

Outback: Mai mult spatiu pentru pasagerii din spate, portbagaj o idee mai intins, plafon mai coborat ce iti da pozita la volan ca intr-o berlina dar garda la sol de SUV, motorul de 2.5 este foarte bine programat sa livreze cuplu de jos ceea ce il face sa semene cu un diesel de 1.6 si 110cp, aerodinamic, sasiul mai lung si mai confortabil peste denivelari. Poate sa fie complicat daca nu ai loc de parcare, fiind o masina lunga.

Forester: Motoare mai mici cu taxe mai mici si consum ceva mai bun de carburant, motoarele sunt genul care se tureaza si obtii puterea la ture inalte, considerabil mai bun in offroad ca outback-ul fiind mai scurt si in fata si in spate, spatiu pentru cap mai mare decat la outback si pozitia in scaun de SUV dar in spate ai mai putin spatiu la picioare, in portbagaj incap obiecte mai inalte decat in outback, piesele sunt o idee mai ieftine decat la outback fiind practic platoforma de impreza si mult mai popular ca outback, oglinzile uriase precum si forma putin aerodinamica duc la zgomot ceva mai mare in interior decat la outback, interiorul ceva mai spartan si nu neaparat mai rezistent.

Sper sa iei o decizie inteleapta. Cumpara masina cu istoric cunoscut sau de la un prieten. Bugetul acesta este suficient sa cumperi un subaru, dar foarte usor poate sa te duca la peste 10.000 daca nu a fost intretinut.

Sa nu interpretezi gresit daca o masina a avut parte de multe reparatii. Sunt masini vechi si vei vedea prin forum la posesorii care au grija de masini ca mai toti au facut revizie pe la frane, eventual suspensii, pivoti si altele. Din punctul meu de vedere, o masina cu reparatii este una la care vei avea mai putine de reparat tu. Dar sunt si putin subiectiv.
« Last Edit: March 18, 2018, 17:40:25 PM by MihaiFlorescu »

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #6 on: March 18, 2018, 17:52:15 PM »
Multumesc, Mihai Florescu pentru raspuns!

Nu ma asteptam ca motorul de pe Outback de 2.5 sa fie asa de puturos! Daca tu il asemeni cu 1.6D 110cp, inseamna ca in depasiri trebuie "fortat", nu gluma! :-) Oricum sunt interesat de un motor de 2.5 la ambele modele, mi se pare cel mai ok! Recunosc ca imi place mai mult Outback decat Forester, ca design cel putin este excelent, iar la interior, mai ales varianta cu piele bej, pare o masina din clasa premium, mult mai rafinat! Intr-adevar, cred ca este mult mai potent Forester-ul in Offroad, dar nu cred ca voi incerca vreodata mai mult decat Soft. Merci inca odata pentru raspuns, si succes la vanzare cu masina ta.

« Last Edit: March 20, 2018, 03:11:36 AM by Bert »

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #7 on: March 18, 2018, 17:57:33 PM »
Inteleg perfect ce spui, MihaiFlorescu, referitor la reparatii! Si eu am o masina din 2008, care a trecut prin diferite etapte, de la frane, amortizoare, kit de accesorii etc.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #8 on: March 18, 2018, 18:00:06 PM »
Nu e puturos outback-ul de 2.5 dar nici racheta. Am vrut sa spun altceva. Adica trage de jos ca un diesel mic. Foresterul aspirat trebuie turat mai mult.

2.5 la Forester gasesti turbo si acolo chiar sunt costuri de masina premium.

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #9 on: March 18, 2018, 18:10:07 PM »
Hehe! Cui nu i-ar placea 2.5Turbo!  :P 

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #10 on: March 18, 2018, 19:17:29 PM »
Nu e puturos outback-ul de 2.5 dar nici racheta. Am vrut sa spun altceva. Adica trage de jos ca un diesel mic.
...

Exact, doar jos exista acea comparatie (desi fortata zic eu, am mers zilele trecute putin cu un 1.6 PSA si as zice ca e mai lenes chiar si jos), insa mai sus in ture nu mai exista comparatie.
De exemplu, mie mi s-a parut similar la performante cu un Audi Allroad din 2002,  2.5TDI remapat la 220 de cai.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #11 on: March 18, 2018, 19:37:14 PM »
Pai Allroad'ul are vreo 300kg in plus. Si aia 220CP erau pe dyno sau din pix?

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #12 on: March 18, 2018, 19:39:31 PM »
Bine de stiut! Merci Forester!
« Last Edit: March 20, 2018, 04:22:29 AM by Bert »

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #13 on: March 18, 2018, 19:49:37 PM »
@andrei0241 foarte fain xt-ul tau! >:D

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #14 on: March 19, 2018, 00:00:31 AM »
Mersi de apreciere  ;)

Care e bugetul tau? Ia in considerare ca doar o revizie completa (distributie + filtre si lichide + sistem franare) si o pereche de amortizoare spate iti vor salta lejer inca 1500 euro

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #15 on: March 19, 2018, 01:30:02 AM »
Cam 7000e.  O revizie completa cu siguranta voi face! Celelalte pot veni treptat, doar unde va fi necesar! :-)

UXE

  • 1731
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #16 on: March 19, 2018, 08:23:41 AM »
Haideti sa nu il mai speriem pe om asa din prima.     :)  .    In intretinerea masinii bagi bani treptat, iar reviziile nu sunt chiar asa de scumpe exceptand cele mari care se fac o data la cativa ani sau daca iti pica neprevazut vreo piesa mai  scumpa.


Bert, important e sa stii cum vrei sa exploatezi masina.  Fiabila e masina pe care o intretii cat mai bine.  Eu pot sa spun ca la foresterul meu pe care l-am cumparat in mai 2015 si am mers de atunci cam 60k  de km din care cam o treime am mers pe drumuri forestiere,  nu am schimbat decat niste bucse si 2 senzori de reglare de nivel  (cantarul de la faruri). In rest au fost doar consumabile uzuale.


Cel mai bine e sa te intalnesti cu cate un posesor si sa afli cat mai multe despre masina: probleme, consum, confort, performante, costuri. SI dupa ce stii toate astea te decizi.

Bafta :)


« Last Edit: March 19, 2018, 08:24:47 AM by UXE »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #17 on: March 19, 2018, 10:35:35 AM »
WRX-ul l-am luat cu toti banii jos si apoi am bagat pe parcursul celor 5-6 ani peste 5k euro, cand si cat am reusit sa mai strang pentru urmatoarea piesa. Am ramas cu proasta senzatie ca mereu urmeaza sa se strice ceva si ca nu mai apuc sa o duc la stadiul la care imi doream, alergand mereu dupa perfectiune. In plus, stateam mereu cu frica in san sa nu patesc ceva pe drum si nu aveam curajul sa ies cu ea din tara.

Outback-ul l-am luat cu bani pusi deoparte pentru reparatii imediate si cu posibilitatea de a depasi bugetul. Am bagat peste 5k in primul an rezolvand toate problemele tehnice. Senzatia de implinire este mult mai mare si am mers ~20k km timp in care a mai vazut/cerut doar schimb de filtre si ulei. Ma pot baza pe masina la drumuri lungi, ies linistit din tara etc.

Consider ca varianta Outback a fost castigatoare. Evident, sumele pot fi mai mici sau mai mari. Nu e regula sa bagi cat mine, dar e regula ca Subaru bun la 5.000 nu prea exista.
« Last Edit: March 19, 2018, 10:37:10 AM by MihaiFlorescu »

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #18 on: March 20, 2018, 00:31:10 AM »
UXE iti multumesc pentru raspuns! Ma bucur tare sa aud si lucruri bune!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #19 on: March 20, 2018, 00:59:06 AM »
Daca vrei sa se intample lucruri bune ar trebui sa fii pregatit pentru cele rele.

Cand cumperi un AWD fara istorie ar fi prudent sa ai un buget de 5000 pentru reparatii ulterioare si eventuale surprize.
Verificarea de rampa la achizitie nu iti spune prea multe, poate doar probleme evidente.
Trebuie sa parcurgi cateva mii de km pentru a observa eventualele probleme ale masinii si cele datorate servisarii dupa ureche.

Cele afirmate de mine se bazeaza pe experienta adunata in service, pe multe autorisme de la marca noastra.
SUV-urile europene second-hand vin cu costuri mai mari de reparatie dar acolo se lucreaza mult cu piese din dezmembrari...
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.