Relu Subarelu' - Forester 2.0
Subaru club Romania

Relu Subarelu' - Forester 2.0

Relu Subarelu' - Forester 2.0
« on: March 23, 2018, 21:46:53 PM »
Bine v-am gasit!
Sa fac o mini-introducere despre mine. Ma numesc Stefan si una bucata mare pasionat de masini & it.
Cum am ajuns la Subaru? Pozele de cand eram mic, cu Impreza STI, pe desktop, mers-ul la "raliuri".
De ce Forester? Cred ca acum 6 ani, un prieten de familie si-a luat un Forester 2.0XT, pe care mi l-a dat sa-l mut in curte. Primul lucru pe care l-am facut? Mi-a murit motorul. Masina m-a "omorat" din prima, prin felul cum arata si cum suna motorasul.

Din decembrie anul trecut m-am apucat sa caut un Forester, lui tata ii suradea ideea (si el la fel de pasionat ca mine). Am gasit unul, 77k km, in Bucuresti, 2.0XT, dar cand ne hotarasem s-a vandut :(. Dupa alte cautari, gasisem un 2.0X din 2005, verde, am sunat, s-a dat si asta. Tot cautand am dat de Relu. Un Forester, din 2003, cu 190k km. Am fugit la ea, masina ne-a surprins placut si-am luat-o.
Chiar daca e aspirata, 125cp, am luat-o ca arata prea bine si mergea perfect.

Ca orice masina destul de veche, mai sunt cateva de facut. O sa urmeze cat de curand:
-distributia
-intermediara (ca finala o am deja)
-protectie anti-coroziva pe sub masina (Chelade & ceara)

Imi place la nebunie cum merge, mai ales acum pe zapada. Efectiv nu am ce sa ii fac sa nu mearga :)).
Totodata, azi, mi-a cazut o fasie de gheata cand am pus frana (desi curatasem zapada) fix pe stergatoarele care mergeau... acum nu se mai misca. Motorul merge ca se aude. Cred ca s-a desfacut tija. Ideea e ca vreau sa desfac, dar nu as vrea sa rup niste plastice, sfaturi?








Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Relu Subarelu' - Forester 2.0
« Reply #1 on: March 24, 2018, 07:46:18 AM »
Sa te primim cum se cuvine urandu-ti mii de kilometri cu bucurii pe care te rugam sa ni le impartasesti pe forum si nu numai!

Modelul ales de tine arata chiar foarte bine iar lipsa de cai putere pe care o aduci in discutie nu cred ca va impacta scopul intrinsec pentru care a fost gandit un Forester - acela de a te duce sa descoperi natura sau locul unde se intoarce omul pentru a-si lua energia de care are nevoie pentru o viata traita corect.

Nu stiu sa fac aprecieri tehnice cu privire la ceea ce trebuie intreprins la masina ta insa am certitudinea ca pentru fiecare intrebare vei gasi raspunsul rapid si corect pe care ti-l va formula comunitatea ori unitatile service dedicate Subaru.

Imi place la nebunie cum merge, mai ales acum pe zapada. Efectiv nu am ce sa ii fac sa nu mearga :)).
...nu zice de doua ori ca nu stii ce sa ii faci caci hop iti vor veni propuneri de modificari, adaugiri, schigiuiri s.a.m.d.  ;D

Cu alte cuvinte voiam sa iti recomand a tine masina cat mai aproape de tehnologiile folosite de catre fabricant iar in cazul in care te si pricepi la mecanica sunt sigur ca vei lua deciziile corecte de upgrade dar fara a afecta, depreciativ vorbind, scopul masinii.
Succes!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Relu Subarelu' - Forester 2.0
« Reply #2 on: March 24, 2018, 16:12:23 PM »
Sa te primim cum se cuvine urandu-ti mii de kilometri cu bucurii pe care te rugam sa ni le impartasesti pe forum si nu numai!

Modelul ales de tine arata chiar foarte bine iar lipsa de cai putere pe care o aduci in discutie nu cred ca va impacta scopul intrinsec pentru care a fost gandit un Forester - acela de a te duce sa descoperi natura sau locul unde se intoarce omul pentru a-si lua energia de care are nevoie pentru o viata traita corect.

Nu stiu sa fac aprecieri tehnice cu privire la ceea ce trebuie intreprins la masina ta insa am certitudinea ca pentru fiecare intrebare vei gasi raspunsul rapid si corect pe care ti-l va formula comunitatea ori unitatile service dedicate Subaru.

Imi place la nebunie cum merge, mai ales acum pe zapada. Efectiv nu am ce sa ii fac sa nu mearga :)).
...nu zice de doua ori ca nu stii ce sa ii faci caci hop iti vor veni propuneri de modificari, adaugiri, schigiuiri s.a.m.d.  ;D

Cu alte cuvinte voiam sa iti recomand a tine masina cat mai aproape de tehnologiile folosite de catre fabricant iar in cazul in care te si pricepi la mecanica sunt sigur ca vei lua deciziile corecte de upgrade dar fara a afecta, depreciativ vorbind, scopul masinii.
Succes!
Multumesc frumos!
Da, ai spus totul exact cum gandim si noi.
Fostul propietar a pastrat-o originala, singura modificare utila si pe care nu o dau jos, este camera pe spate (in oglinda).

Cum spunea si prietenul meu, luati-o ca oricum voua va place sa mesteriti. Si asta asa e, avem in lucru inca 3 masini (Dacia 1300).

Revenind, am reusit sa rezolv problema cu stergatoarele, o sa caut un ansamblu nou sau cel putin mai bun ca asta (are o tija sudata) si un motoras nou.
Voi de unde va luati piesele? De exemplu: kit-ul de distributie, plastice noi? Pot sa fie site-uri si din afara.
Mersi frumos.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Relu Subarelu' - Forester 2.0
« Reply #3 on: March 26, 2018, 11:40:39 AM »
pe plan local gasesti piese la pret bun la alpadrino,ro si epiesa.ro in  afara ebay,com,  partsouq.com
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: Relu Subarelu' - Forester 2.0
« Reply #4 on: May 17, 2018, 00:04:22 AM »
Hello,
Revin, unde as putea gasi pe cineva sa faca o cheie de SG? (Am doar una, din pacate)
Totodata, ma tenteaza sa iau niste perii exterioare pentru geamuri (imi par cam uzate pe interior), idei de unde as putea gasi?
Multumesc.