Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
Subaru club Romania

Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« on: June 27, 2018, 14:16:13 PM »
Aseara am schimbat becurile de la AC și m-am gândit sa fac un tutorial cu operațiunea, sper sa fie de ajutor, după câte am văzut nu mai este așa ceva pe forum.

Mașina prezenta: Forester XT 2004

Săgeți:
Albastru - șurub/deșurubare
Galben - clips
Alb - mufa
Verde - verificare

Înainte:

 
Becuri folosite:

——————————————



1. Se declipseaza plasticul din jurul schimbătorului (3 clipsuri in partea dinspre spate) trăgând in sus dinspre partea dorsala.
2. Se trage puțin înapoi de plastic, care iese împreuna cu scrumiera.
3. Se deșurubează nuca de la schimbător (sens trigonometric/invers acelor de ceasornic).

4. Se scoate mufa prizei de bricheta prin apăsarea unei urechi de pe o latura și mișcarea ei pana la eliberare și se îndepărtează piesa.



5. Se desfac cele doua șuruburi din partea de jos a panoului pentru AC. Șurubelnița tip Phillips).
6. Se trage puțin de partea de jos a panoului pana aceasta se depărtează de bord.

7. Cu ceva tare, lat și subțire (eu am folosit o șurubelnița normala, probabil ideal ar fi scule speciale pentru îndepărtarea pieselor de plastic (trim)) se face pârghie între bord și partea centrală a Bordului in cele trei laturi superioare ale acesteia pana este eliberat complet panoul.



8. Se desfac cele doua mufe ale panoului de AC  și încă o mufa a butonului de avarii (toate au câte o ureche pe care se apasă pentru a se putea îndepărta mufele).

9. Se îndepărtează complet panoul central, care conține panoul de AC, cup holderul (dacă este in dotare), gurile de aer și butonul de avarii.





10. Se desfac cele 4 șuruburi care țin panoul de AC și se îndepărtează tot modulul.



11. Se deșurubează cele 4 șuruburi cu o șurubelnița cu cap mic și lung, Phillips.
12. Se desfac cele 6 clipsuri.

13. Se desface capacul din spate, cu grija, pentru a avea acces la becuri. Capacul nu se îndepărtează complet din cauza firelor.

 

14. Cu o șurubelnița cu cap lat se rotește de becuri cam 1/4 de tura și se înlocuiesc cu cele noi.

15. Asamblarea este inversul dezasamblării.
16. După ce se pun la loc mufele de la AC și butonul de avarii, se verifica funcționalitatea acestor sisteme, iar apoi se poate continua cu asamblarea.



Becuri vechi vs noi:


—————————————
Final/După:
« Last Edit: June 27, 2018, 15:37:35 PM by Theophilus+Julsey »

Muttley

  • 4939
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #1 on: June 27, 2018, 14:35:55 PM »
Bravo, excelent tutorial! ;)
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #2 on: June 27, 2018, 15:05:15 PM »
Foarte frumos. Multumim! La mai multe!

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #3 on: June 27, 2018, 16:07:04 PM »
Multumesc de aprecieri, ma bucur sa fiu de ajutor și sa contribui și eu cu ceva aici :)

Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #4 on: June 27, 2018, 17:47:59 PM »
Eii, asa da !  Multumim ! Cam asta ma asteapta si pe mine, si poate mai mult.  Acum, trebuie sa-mi soseasca sculele magice:
http://toolhub.ro/tinichigerie-vopsitorie-parbrize/set-de-12-scule-din-plastic.html.
http://toolhub.ro/tinichigerie-vopsitorie-parbrize/dispozitiv-cu-cap-tip-furca-pentru-demontat-cleme-de-plastic.html .
Cand le primesc, voi vedea ce e de capul lor.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #5 on: June 27, 2018, 18:23:22 PM »
Mda, la scule de tipul ăla făceam referire...Sa ne spui și noua cum sunt după ce ajung :)

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #6 on: July 04, 2018, 11:07:46 AM »
 Ai dat 200 ron pe 3 beculete :o ! Felicitari pt tutorial !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #7 on: July 04, 2018, 13:34:58 PM »
Au fost doar 70, sau pe acolo și mai mult a fost transportul, tot mult, dar sper sa țină și multumesc!

Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #8 on: July 05, 2018, 00:22:36 AM »
Pentru indepartarea panoului central am incercat si eu sa folosesc zilele trecute niste scule de plastic, dar fara folos. Ulterior mi'am dat seama ca oricum nu trebuia demontat, dar stiu ca in trecut tot cu surubelnita reusisem, sculele de plastic au totusi varful prea firav... ori n'am eu chiar sculele potrivite setul meu are doar 4 bucati

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #9 on: July 06, 2018, 09:54:05 AM »
Singura problema la șurubelnița e ca poți lasa urme pe materialul moale de pe bord, eu am pus o cârpa peste șurubelnița și tot îs zone unde am tocit materialul, deci as merge pe ceva mai lat, subțire și rigid (adică sa aibă putere pentru pârghie), in ce privește sculele de plastic, nu stiu ce sa zic, după câte am observat e nevoie de forța destule mare pentru a desface clemele de sus...

Re: Schimbare becuri AC (partea centrală a bordului)
« Reply #10 on: July 24, 2018, 17:57:03 PM »
Mda, la scule de tipul ăla făceam referire...Sa ne spui și noua cum sunt după ce ajung :)
@Theophilus+Julsey - Asadar, sculele de plastic au sosit. Sunt dintr-un plastic dur, cum era de asteptat, le-am folosit cu succes si, deocamdata, sunt multumit. Pretul este ridicat, totusi, dar in cazul meu, sculele vor fi lasate in custodie spre utilizare zilnica. Voi urmari si pe termen lung cum vor rezista.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV