Primul circuit auto din Romania
Subaru club Romania

Primul circuit auto din Romania

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Primul circuit auto din Romania
« on: November 10, 2010, 09:39:28 AM »
La Targu Mures vor incepe lucrarile cel mai devreme in 2011 pentru primul circuit auto din Romania. Costurile estimate ajung la 10 milioane de euro, 70% provenind din fonduri europene. Circuitul va masura 3.7km fiind catalogat ca traseu mediu spre rapid.


Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #1 on: November 14, 2010, 21:49:56 PM »
Cica e pe bune...am auzit si eu despre circuitu asta.Sper sa il termine cat mai repede  ;D

celalalt

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #2 on: November 18, 2010, 16:42:32 PM »
ha ha ha...astia nu au fost in stare sa faca macar o autostrada de la revolutie incoace.Ba mai mult au stricat-o si pe aia vache.Voi chiar credeti ca banii astia din fonduri europene se transforma in circuit auto?Sa-mi fie cu iertare dar pana nu se schimba ceva radical in tara asta,nu prea cred ca ne vom bucura de asemenea proiect.
P.S. banii cred ca s-au terminat deja pe proiectare........ ::)

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #3 on: November 18, 2010, 17:50:21 PM »
Daca e privat cred ca se va face... depinde cine finanteaza.
Pacat ca nu au ales o locatie mai apropiata de Bucuresti. Sa fim sinceri, aici este concentrata populatia care si-ar permite in primulk rand o masina entry level de circuit precum si taxele aferente.
Si nu toti avem timp/rabdare sa conducem 400 km pana la Tg Mures in conditiile in care nu exista autostrada.
Pacat....

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #4 on: November 23, 2010, 11:37:36 AM »
Mai nou cei de la 4tuning sustin ca a inceput (cu ajutorul lor) construirea unui circuit auto in Bucuresti pe 34ha si ii roaga pe toti cititorii sa completeze un chestionar. Parerea mea...marketing si niste formulare pe care le pot valorifica.

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #5 on: November 23, 2010, 13:53:48 PM »
Adica a inceput sau fac vreo petite de 2 bani, gen.. noi vrem respect?

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #6 on: November 25, 2010, 20:01:17 PM »
Proiectul circuitului este sustinut de consiliul local Tg. Mures, iar cei care se ocupa de constructia circuitului sunt cei de la Vectra,reprezentata si detinuta de Marcel Butuza(care a castigat licitatia pt constructia circuitului) Stiu acest lucru din surse sigure. :)

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #7 on: November 25, 2010, 20:07:00 PM »
Daca e privat cred ca se va face... depinde cine finanteaza.
Pacat ca nu au ales o locatie mai apropiata de Bucuresti. Sa fim sinceri, aici este concentrata populatia care si-ar permite in primulk rand o masina entry level de circuit precum si taxele aferente.
Si nu toti avem timp/rabdare sa conducem 400 km pana la Tg Mures in conditiile in care nu exista autostrada.
Pacat....

  Dc nu se construieste atunci la Buc. daca tot sunt atat de multi care is permit atat de mult sa faca sportu asta???si nu numai in buc sunt oameni care is permit o masina "entry level de circuit"
« Last Edit: November 25, 2010, 20:41:15 PM by Leone 84 »

type_ra_555

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #8 on: November 26, 2010, 00:51:51 AM »
Daca e privat cred ca se va face... depinde cine finanteaza.
Pacat ca nu au ales o locatie mai apropiata de Bucuresti. Sa fim sinceri, aici este concentrata populatia care si-ar permite in primulk rand o masina entry level de circuit precum si taxele aferente.
Si nu toti avem timp/rabdare sa conducem 400 km pana la Tg Mures in conditiile in care nu exista autostrada.
Pacat....

  Dc nu se construieste atunci la Buc. daca tot sunt atat de multi care is permit atat de mult sa faca sportu asta???si nu numai in buc sunt oameni care is permit o masina "entry level de circuit"

te contrazic eu zic ca in zona ta sunt mai multe masini de cox, si oricum pasiunea nu are frontiere stiu baieti care isi pun masinile pe platforma si merg la sute de km sa se dea. macar sa se faca asa ceva

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #9 on: August 06, 2011, 21:03:47 PM »
Dupa Prejmer Circuit (langa Brasov - http://prejmercircuit.ro/ - karting dar si auto) cu inaugurarea 16-18 septembrie 2011 unde va avea loc a 6-a etapa de Campionat European, King of Europe Drift Series se pare ca pana in 2014 vom avea circuit si de F1 la Tarlungeni, Transilvania Motorland, desi vestea este de cateva luni, se pare ca va fi pusa in aplicare primavara viitoare.
Sa speram ca se tin de cuvant :)

http://stirileprotv.ro/stiri/sport/pana-in-2014-vom-avea-un-circuit-de-formula-1-langa-brasov.html

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Rspuns: '04 Subaru Impreza WRX STI
« Reply #10 on: February 01, 2012, 16:47:57 PM »
Foarte tare, pacat ca la noi nu se poate, nu vrea nimeni sa faca un circuit,sa se inscrie si Romania in randul tarilor europene... Soferi cu potential exista si la noi dar unde sa te antrenezi? Oricum felicitari te-ai descurcat bine zic eu!!!
 
deja sa inceput constructia unui circuit in aproprierea bucurestiului si din ce zic unii ar fi gata in septembrie....

frumoase poze ...  hmmm macar 1 % sa mearga si a mea asa  ::)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

draculasti

Rspuns: '04 Subaru Impreza WRX STI
« Reply #11 on: February 01, 2012, 18:29:09 PM »
...da parca si langa Brasov era vorba ca se face un circuit de curse ,nu? (nu ma refer la locatia de la Prejmer..)..cred ca Paul ar stii mai multe ::)

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Rspuns: '04 Subaru Impreza WRX STI
« Reply #12 on: February 02, 2012, 00:59:58 AM »
Se pare ca pana in 2014 vom avea circuit de F1 la Tarlungeni (langa Bv), Transilvania Motorland, au demarat deja proiectul. Accesul va fi permis si pentru auto, la fel ca la Prejmer.

Rspuns: '04 Subaru Impreza WRX STI
« Reply #13 on: February 02, 2012, 06:42:00 AM »
Nu va suparati pe mine dar eu nu cred asta.
Am tot vazut, auzit de proiecte din astea si nimic pana la urma.

Rspuns: '04 Subaru Impreza WRX STI
« Reply #14 on: February 02, 2012, 08:13:27 AM »
Nici eu nu cred desi am in septembrie la sfarsitul lunii programata etapa nr 8 din campionatul romanesc de motociclism RoSBK la...BUCURESTI ;D ;D
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Rspuns: '04 Subaru Impreza WRX STI
« Reply #15 on: February 02, 2012, 10:22:04 AM »
Nici eu nu cred desi am in septembrie la sfarsitul lunii programata etapa nr 8 din campionatul romanesc de motociclism RoSBK la...BUCURESTI ;D ;D

exact de asta vorbeam eu ...  si cica tiriac ar fi inceput deja sa faca un circuit aici in proximitatea bucurestiului... sa speram ca anu asta o sa punctam si noi ceva la bucuresti.... ;D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #16 on: February 02, 2012, 14:52:20 PM »
Problema este ca...foarte multe sosele ale noastre sunt praf.
O investitie pentru un circuit de curse nu s-ar amortiza foarte repede decat daca am avea multe competitii organizate.
Asa ca, inainte sa intram in randul lumii cu un traseu bun de curse, ar fi o idee sa ne reparam soselele. Dar nu ne lasa regii asfaltului :(

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #17 on: February 02, 2012, 15:06:22 PM »
Se repara..., dar trebuie si la anu` reparate! Daca le face OK, urmatorul an de unde reparatii??  ???
Si nu uita, doar pe hartie tre sa coste mult!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #18 on: February 02, 2012, 20:42:31 PM »
Problema este ca...foarte multe sosele ale noastre sunt praf.
O investitie pentru un circuit de curse nu s-ar amortiza foarte repede decat daca am avea multe competitii organizate.
Asa ca, inainte sa intram in randul lumii cu un traseu bun de curse, ar fi o idee sa ne reparam soselele. Dar nu ne lasa regii asfaltului :(
sincer prefer sa imi duc masina sau motocicleta cu caruta pana la circuit dar sa am un circuit omologat mare .... nu pista de masinute cu telecomanda >:(
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul circuit auto din Romania
« Reply #19 on: June 05, 2012, 22:22:48 PM »
Cica maine incep lucrarile la primul circuit, pe bune de data aceasta. Va fi insa mai aproape de Bucuresti, la Adancata si va avea putin peste 4km lungime cu o linie dreapta de 700m.