Forester SG 2.0X
Subaru club Romania

Forester SG 2.0X

BOXER

• *
  • 1961
  • +
Re: Forester SG 2.0X
« Reply #20 on: March 08, 2019, 23:17:50 PM »
Este varianta inalta a Imprezei 2.0 pe care ai avut-o. Foresterul aspirat m-a ajutat sa inteleg de ce ti-au placut ultimele doua motoare boxer pe care le-ai avut.
Interiorul spartan este potrivit pentru mine. Cateodata mi se pare prea pretentios si asta.

Ca masina de toata ziua pot spune ca imi place mai mult decat XT-ul automat.

Suspensia actuala nu este pe standardele mele. A fost o solutie multumitoare la momentul respectiv dar nu si acum.
XT-ul este mai stabil decat aspiratul, in ciuda faptului care are garda la sol mai inalta.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
Forester 2.5XT

Subaru Da, Lego Nu.

BOXER

• *
  • 1961
  • +
« Reply #21 on: July 19, 2019, 10:49:33 AM »
Intre timp aspiratul a mai adunat kilometri si a mai facut cateva revizii normale (standard Mihai&Co.).
Tinuta de drum a fost imbunatatita dar inca mai sunt upgrade-uri de facut.
Consumul si puterea sunt legate de calitatea benzinei. Si aspiratul este pretentios la calitatea carburantului.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
Forester 2.5XT

Subaru Da, Lego Nu.

BOXER

• *
  • 1961
  • +
« Reply #22 on: July 23, 2019, 01:20:08 AM »
O noua deplasare in tara cu aspiratul, 500km combinati, autostrada si drumuri nationale, comportament foarte OK cu benzina favorita de la Petrom.

Am urmat un sfat al un coleg de forum si am eliberat masina si portbagajul de lucruri inutile adunate in ultimul timp: scule in dublu exemplar, triunghiuri reflectorizante, chingi, etc.
S-au adunat la un prim calcul patruzeci de kilograme care erau plimbate degeaba.
Autosugestie sau nu, eliminarea balastului s-a simtit la capitolul manevrabilitate.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
Forester 2.5XT

Subaru Da, Lego Nu.

BOXER

• *
  • 1961
  • +
« Reply #23 on: May 23, 2020, 15:09:46 PM »
Se pare ca am aflat cum a fost construit Stonehenge-ul.  Cu un Subaru Forester !

« Last Edit: May 23, 2020, 15:11:57 PM by BOXER »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
Forester 2.5XT

Subaru Da, Lego Nu.