09 Forester 2.0 benzina + gpl
Subaru club Romania

09 Forester 2.0 benzina + gpl

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #400 on: October 17, 2020, 12:34:14 PM »
E al dracu de interesanta increngatura cu gpl pus de dealer pe Subaru.
Si nu doar interesanta, mai are si alte aspecte.
Va urma.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Arturito

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #401 on: October 17, 2020, 13:13:29 PM »
Asa facea Dan Diaconescu inainte de publicitate :))))
Zi ceva sa stie tătă lumea...
« Last Edit: October 17, 2020, 21:51:01 PM by Arturito »

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #402 on: October 17, 2020, 17:33:08 PM »
Povestea incepe prin 2010-2011, cand au zis ei ca o sa dea bine la vanzari, daca ofera chipurile un pachet cu beneficii, economie la consum - gpl vialle, super oferta, super solutie, culmea si scumpa...
Dupa care s-a descoperit ca nu e deloc asa de economic, dupa ce strica lucruri pe la motoare, spre exemplu supape... Implicit nu era nici sigur, pt ca mai strica si alte lucruri pe la masini, care tin de siguranta... de astea nu a vorbit nimeni pe forumuri, din cate am vazut, desi poate fi o problema importanta. 
Dupa care au zis ca daca nu recunosc nimic oficial, nu exista. Desi au fost destul de naivi ca sa vorbeasca "neoficial" (in perceptia lor doar) despre efectele daunatoare incontestabile, insa fara sa faca nimic pt a repara ce au stricat...
Ma intreb ce or sti actionarii din "afara" de ingeniozitatea celor de pe aici... Si de cum isi rezolva ei problemele... Si cate probleme le-ar putea crea de fapt...
Dar, ce stim noi...

 



ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #403 on: October 17, 2020, 23:26:34 PM »
Aiurea ca și in gazul asta GPL se dovedește cu probleme. La ce latura de siguranta te referi?
Succes in continuare la investigare și rezolvare!

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #404 on: October 17, 2020, 23:37:51 PM »
Nu vreau sa dezvolt mai mult acum, stiu ei foarte bine.
Si stiu si "altii". Asta e important si de tinut cont.
Reparatia se va face. Instalatia gpl va fi demontata.
Totul este documentat.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

andea79

  • *
  • 4007
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #405 on: October 18, 2020, 01:14:32 AM »
tu chiar crezi ca vei obtine si 5 bani de la smt ? iti consumi timpul si energia si mai stiu eu ce degeaba ...

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #406 on: October 18, 2020, 15:38:44 PM »
Nu este vorba despre asta.
Au gafat si au incercat arogante.
"Mai stiu eu ce" nu e degeaba.
Probabil stiu si ei deja.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #407 on: November 03, 2020, 15:21:25 PM »
Pe 16 nov intra masina la reparat.
O sa revin cu concluzii avizate si certificate, ulterior.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #408 on: November 16, 2020, 17:38:45 PM »
Azi am lasat masina la Auto Kino, incepe oficial "distractia".
O sa revin aici cu concluziile spre final de saptamana cel mai probabil, dupa ce o sa stim exact ce este de reparat etc.

A fost o experienta foarte placuta, super ok oamenii. Super ok.
Am stabilit pasii pentru partea de service, iar separat m-am bucurat efectiv de 3 plimbari de drive test :)
Am testat noul Forester e-boxer si va las o parere subiectiva, dar sincera: masina mi s-a parut excelenta! Si cred ca m-am trezit repetand asta de vreo cateva ori in timpul plimbarii. Am tot citit parerile despre cvt vs manual, dar acum am putut sa compar live. Parerea mea este ca cvt chiar este super ok si pentru offroad - cel putin pe ce am testat azi, pt ca a fost ceva drum de macadam cu inclinatie de vreo 30 grade si cu pietris, bolovani, set complet :) A urcat fara X Mode activat, frumos, calculat, fara ezitari. Iar la coborare m-am jucat si cu Hill Descent, care a fost foarte bine calibrat, adica exact cum as fi folosit si eu frana... Si aici am avut comparatie, pe exact aceleasi drumuri - sosea, serpentine si macadam, cu noul Isuzu D Max. Foarte tare masina, mai ales pe teren, evident fara nicio emotie la pantele de macadam, dar nu a egalat Foresterul la descent control, in schimb... Acolo am pierdut increderea in sistemul masinii si am folosit frana :) Singurele minusuri pe care le-as gasi la Isuzu D Max ar fi zgomotul de "tractoras" ce se resimte dupa 2500 rpm si locurile din spate, care au spatare la 90 grade. In rest, superb.
Si am mai testat si Kia Sportage, 1.6 benzina, turbo, 4x4, care avand roti de 19" era mult prea rigida pentru cel mai usor macadam plan :) In rest, foarte ok pe sosea, suficient sprint pentru depasiri, stabila pe viraje, dar usor zgomotoasa.

Am facut si un top personal: Forester (pentru tractiune, spatiu, confort, vizibilitate in trafic, materiale interior, portbagaj); Isuzu (pentru capacitatile offroad, confort interior sofer si pasager - mai putin pasageri spate -, materiale interior si evident spatiu bagaje pt iesiri de weekend sau vacante - arunci in bena tot ce ai de luat si pleci :D); Kia Sportage (confort, sprint pe sosea, ok pe curbe, dotari complete, pretabila pt offroad usor).
Iar ca masina de schimb m-am delectat cu Noul Ceed de 1.0, benzina, turbo. Efectiv o jucarie de masina, mult mai sprintena decat mi-as fi imaginat vreodata, destul de confortabila, dupa ce iti gasesti pozitia la condus, super economica (consumul AK - Sud Bucuresti a fost de 6,1 cu tot cu autostrada 130-140 si Colentina, Pantelimon, TItan). Destul de stabila pe viraje, la vitezele absolut legale, spatiu suficient pt 4 pasageri si niste bagaje, nu stiu cum s-ar comporta insa in varianta ocupata :)
Eu m-am destrabalat singur azi, dar a fost o zi superba, cu toate ca luni si ceata dimineata si stresuri cu reparatii viitoare si necunoscute.
M-am simtit ca in vacanta la AK, cu tot pachetul de acolo - oameni, masini, drive test etc.
Daca aveti intrebari extra despre masinile testate, va raspund cu placere.

Drumuri bune!
« Last Edit: November 16, 2020, 19:41:49 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #409 on: November 26, 2020, 10:48:36 AM »
Au venit si concluziile.
Asa cum imi era teama, chiulasele nu se mai pot rectifica. Din cauza ca la reparatia anterioara au fost rectificate cu picioarele, agresiv, prost. Motiv pentru care masina avea probleme de functionare (relanti si altele) inca de cand am luat-o, pt ca nu a fost corect reparata.
S-a incercat planarea lor, dar sunt compromise.
Chiulase noi costa exorbitant, iar cu restul de piese ajung la valoarea unui alt SH... deci exclus.
Singura varianta cat de cat ok ar fi sa gasim un motor sh, dar aia inseamna alte necunoscute...
Sunt doi vinovati majori pentru situatia asta: smt, care au instalat gpl pe masina, iar cand a fost clar ce pagube aduce motorului, nu au facut recall, nu au facut nimic; si separat, incompetentii care au reparat masina anterior, cand au schimbat supapele distruse de gpl-ul montat de smt. Reparatie proasta, inculta, rezultate pe masura.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #410 on: November 26, 2020, 10:58:38 AM »
Caută motor. Parcă văzusem o impreza hawk de Anglia la dezmembrat. Sari pe OLX și Facebook market și Publi24. Nu știu dacă mai există lajumate..

Din păcate asta am pățit și eu la Brașov cu Outback-ul. In final tot clientul plătește.
« Last Edit: November 26, 2020, 10:59:18 AM by MihaiFlorescu »

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #411 on: November 26, 2020, 10:59:31 AM »
O poveste cu un final foarte trist.  :( Dupa asa o experienta nu stiu cat de fan marca poti ramane. :(

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #412 on: November 26, 2020, 11:20:05 AM »
Momentan nu stiu ce sa fac, astept niste variante, niste raspunsuri, eventual solutii.
Am rugat si AK sa caute motor, pt ca ei au mai multa expertiza.
Motor second inseamna alte necunoscute, nu stii ce probleme mai are si ala dupa ce il desfaci pt verificare, alte manopere etc.
Este o situatie extrem de urata, dar o sa vad pas cu pas.
Fan Subaru nu am de ce sa nu fiu... Nu e vina marcii pt ca un dealer a facut o mizerie, pe care mai apoi a ingorat-o. Si nici pentru faptul ca diversi incapabili au dreptul sa detina service-uri in Ro si ca fac reparatii neavizate si uneori neautorizate...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

kkennyy

  • 1763
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #413 on: November 26, 2020, 11:33:25 AM »
Nasol moment, sper sa gasesti o solutie, desi motoarele benzinare nu sunt chiar pe toate rafturile ...
Forester XT SJ 2018

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #414 on: November 26, 2020, 11:49:31 AM »
La o prima cautare am gasit ceva la 3700 lei, motor ej204, deci fix asta.
Ma gandesc ca daca la testul de compresie iese ok, inseamna ca e in parametri. Si mai pui distributia noua si aia e...
Dar nu ma pricep. Daca ar fi asa, as ramane in bugetul initial cumva, cu totul.
Moral era ca aia care au stricat masina, sa o repare, pe cheltuiala lor. Dar fiind prieteni la mijloc, e mai delicat sa faci ce ar trebui...
« Last Edit: November 26, 2020, 14:53:23 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #415 on: November 26, 2020, 12:52:30 PM »
Stiam un motor ej204 de pe un sg de Italia. E adus fara masina. In jur de 150 k parca.E in Piatra  Neamt. Nu stiu daca o mai fi. Daca vrei da-mi pm si iti dau nr de contact.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #416 on: November 26, 2020, 14:50:26 PM »
@dan_b vezi ca EJ20 au fost mai multe iar tie iti trebuie unul complet, adica si chiulase, unde de fapt sunt diferentele majore. Iti trebuie EJ204 cum zice Mariansro.
« Last Edit: November 26, 2020, 17:26:25 PM by MihaiFlorescu »

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #417 on: November 26, 2020, 14:51:41 PM »
Mersi frumos, revin daca e cazul, inca ma gandesc si astept si discutiile cu AK.
Maine ar trebui sa am clare variantele si in functie de asta decid mai departe.
Teoretic nu e asa de speriat costul unui motor sh, chiar se incadreaza in bugetul total alocat reparatiei asteia, pt ca scutesti multe altele.
Dar problema e sa gasesti un motor bun, fara probleme pe supape sau segmenti etc. Evident fara istoric gpl.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #418 on: November 26, 2020, 14:52:56 PM »
Da, Mihai, 204 voiam sa scriu, dar am tastat aiurea, probabil.
Mersi.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #419 on: November 26, 2020, 19:30:36 PM »
Cred ca o sa imi fac timp si o sa dau in judecata cele doua entitati - subaru motors trading si fostul proprietar impreuna cu service-ul unde a distrus masina.
De retinut - gpl-ul distruge motoare. Incompetenta diversilor asa-zisi mecanici sau asa-zise service-uri distrug motoare.
Problema actualei masini si cauzele aferente sunt clare si scrise.
Mai trebuie doar adresate autoritatilor competente.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.