09 Forester 2.0 benzina + gpl
Subaru club Romania

09 Forester 2.0 benzina + gpl

andea79

  • *
  • 4007
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #420 on: November 26, 2020, 22:12:46 PM »
chiar sunt curios ce iese :)
eu zic ca pierzi timpi si bani aiurea daar...discuta cu un avocat specializat daca exista asa ceva
in final toate reparatiile au niste termene de garantie ... de ordinul lunilor din cate stiu :)
de asemenea iti pot spune ca am vazut motoare refacute si la AK cu probleme similare sau mai grave daar au mers cat au fost in garantie si evident nu este in toate cazurile vina AK sau SMT pentru ca prelucrarile mecanice sunt facute de terti si clientul intotdeauna trage de costuri in jos deci criteriul  de selectare al tertilor nu este calitatea lucrarilor tot timpul si ... multe

dar have fun ce sa zic :)

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #421 on: November 26, 2020, 22:54:05 PM »
Da, reparatiile au garantie - daca sunt efectuate legal si in parametri.
Daca sunt efectuate fara acte si fara facturi, sunt alte spete. Si daca service-ul respectiv are multe probleme la activ si reclamatii si totusi functioneaza in continuare, este iarasi alta speta. Nu e vorba doar de latura civila, poate fi penala.
Iar legat de SMT - ce au facut ei nu are termen de garantie - au lansat niste oferte dupa ce au instalat intentionat gpl pe masini. Iar apoi, cand a fost clar ca genereaza probleme si dupa ce au fost constienti ca genereaza probleme si stiau de ele - nu au facut nimic. Au retras doar ofertele si atat. Adica au produs pagube si daune in mod constient si au lasat lucrurile asa. 
Au fost suficient de aroganti anterior incat sa constate (am devizul) ca supapele sunt afectate (si aveau dreptate, desi mergeau la "ghici"), spunand ca se stie faptul ca gpl-ul afecteaza. Si cand i-am intrebat de ce au mai instalat gpl pe masina daca face rau si de ce nu au dat jos gpl-ul, s-a facut liniste... Probabil nu stiau / nu si-au dat seama / nu au fost atenti ca masina era cu gpl instalat de ei la vanzarea initiala, de noua...
I-am invitat la discutii discret si civilizat, le-am expus situatia si nu au facut nimic, doar au negat tot, ca si cum nici nu ar fi... Penibil. Nu au fost atenti la detalii, la ce le-am spus, la persoana cu care vorbesc, la nimic.
Cum spuneam, problema si cauzele sunt clare pentru toti cei implicati, dar la fel de clare ar fi si pt autoritati.
O sa vad, nu mai dezbat partea asta, ca nu are rost.
Personal am facut o imensa gafa cand am mers pe incredere si am ignorat inclusiv sfaturile unora dintre voi (ale tale inclusiv) de a face o verificare specifica - test de compresie. Atunci ar fi fost totul clar si nu mai pierdeam inca un an si ceva... Si bani si frustrari... Masina asta nu a mers de fapt corect nicio zi de cand am luat-o.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #422 on: November 27, 2020, 13:34:57 PM »
Lăsând la o parte faptul ca nu trăim într-o lume perfecta unde toți fac ceea ce este corect, moral, etc. Ar trebui sa iti faci o socoteala cat te-ar costa un long block NOU (cred ca este mult mai ieftin decât ce am dat eu doar pe short block), si sa compari cu cat te-ar costa un proces (sau doua) plus stresul si timpul pierdut (astea eu le consider cele mai scumpe).

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #423 on: November 27, 2020, 17:04:51 PM »
E un consum de timp si nervi, dar si situatia este pe masura si a consumat enorm...
Nu imi permit reparatia de acest nivel si nici timpul pierdut, din pacate.
Am exclus si varianta cu motor vechi, nu are rost, nu e ok si nici nu prezinta garantie mai departe.
Voi lasa masina la AK pt a fi reparata corect si complet, iar eu sunt constrans de situatie la o achizitie noua, in leasing... Sa vad ce imi permit, evident ca primul gand este Forester, dar si cel mai scump...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #424 on: November 27, 2020, 20:32:04 PM »
Să fie o lecție învățată și să verifici cu poze tot, oriunde ai merge ai oricâtă încredere ai avea.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #425 on: November 27, 2020, 21:00:03 PM »
A fost o situatie atipica, oamenii ce au recomandat masina au fost si sunt de foarte buna credinta. Nu este vina lor.
Personajele negative sunt altele si clare.
Chiar vreau sa inchid aici subiectul si sper ca alti posesori sa inteleaga din experienta asta: sa fie clar, gpl-ul distruge supapele, iar daca masinile au mai fost anterior si "reparate" de diversi inepti, e o problema ce se masoara in mii de euro, nu in sute, nu in 1000. Pt ca, pe langa supape, diversii inepti distrug si chiulasele si altele in ghiolbaneala lor de reparatie...
Fan Subaru sunt si raman convins. Este o masina all terrain, all road, all fun.
O sa raman si pe forum, indiferent de ce masina va urma, pt tot ce inseamna forumul asta, cu oameni faini, saritori, normali.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2208
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #426 on: November 28, 2020, 10:11:29 AM »
.... eu sunt constrans de situatie la o achizitie noua, in leasing... Sa vad ce imi permit, evident ca primul gand este Forester, dar si cel mai scump...

Nasol moment, dar, gandeste pozitiv: ”orice șut în fund, e un pas înainte !”
Daca te gandesti la achizitia unei masini noi, in leasing, imi permit sa-ti fac doua recomandari (ca unul trecut de multe ori in ultimii ani prin procesul asta):
1. Daca tot ti-a ramas Subaru la suflet, ti-a placut noul Forester cu motorizarea e-Boxer, dar pretul e o problema - uita-te cu atentia si la XV !
Eu am ambele modele si-ti spun cu mana pe inima ca XV-ul este o masina exceptionala !
Daca nu ai nevoie de mai mult spatiu decat ai in SH, XV-ul este o alegere perfecta. Pe langa faptul ca-i mai ieftina cu cca. 5000 Euro decat un Forester similar echipat si cu aceeasi motorizare, este mai usoara, mai economica si mai dinamica.
Foresterul pluseaza la spatiu interior si portbagaj + cateva gadegeturi care nu se regasesc pe XV (dar nimic important).
Studiaza si varianta asta !
2. Referitor la optiunile de leasing - eu am obtinut conditii exceptionale de finantare de la BT Leasing (finantare in lei, cu dobanda extrem de buna si rata fixa) + optiuni bune dintre care sa aleg asiguratorul (cu oferte excelente pentru CASCO si RCA).
Trebuie sa-ti faci bine calculele la achizitia in leasing - nu doar prin prisma valorii ratei si cat ”poti duce” fara stress, dar si in ce priveste diferenta la rata intre masina pe care ti-o doresti si o alta, mai ieftina. O diferenta de pret de 10-20 % poate fi mare la achizitia ”cash”, dar mica (sau suportabila) in cazul in care este impartita pe 5 ani ... De exemplu, in cazul meu, o diferenta in plus de 10% la pretul de achizitie ar fi insemnat o crestere a ratei de ... 180 lei ! Parca nu mai suna atat de rau !

Succes si ... tine-ne la curent !

PS: Acum mi-am amintit ca am vazut la AK o oferta la un model aniversar Forester (40 years) la 37.700 Euro. Din cate stiu, este o echipare similara cu ce am eu (Style - nivelul de echipare 3 din 4) dar are in plus trapa si cateva elemente interesate de design (jantele si grila fata negre mi-au sarit in ochi).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #427 on: November 28, 2020, 11:08:45 AM »
Multumesc, Marr!
Exact asa am gandit si eu.
Si chiar ma gandeam, cu jumatate de convingere si la XV, exact din cauza spatiului :)
Stii ca urmaresc posturile tale pe XV si chiar apreciez calitatile masinii, de care spui si tu - mai usoara, mai sprintena, mai economica decat Forester, avand insa aceeasi garda la sol, acelasi sistem de tractiune.
Chiar am vb sa fac o simulare si pt XV-ul de drivetest.
Da, am calculat si pe Foresterul Sport Edition, de care ziceai, insa este putin conditionat pe finantare, apar conditii pe care nu le pot acomoda.
Daca tot vorbim despre asta, va las si voua detaliile referitor la variante, ca sa vedeti cat de complicata e treaba :)
Calculez si vad ce iese intre: Subaru (Forester sau XV), ca prima optiune, Isuzu D-Max, ca a doua optiune, Kia Sportage ca a treia optiune. Evident total diferite, dar incerc sa combin siguranta, cu confortul, cu spatiul, cu offroadul.
Sigur ca Forester era top, XV-ul insa ar putea fi suficient (ca spatiu, in rest e identic Forester).
Kia este optiunea de compromis in materie de plimbari in afara soselei, insa e foarte ok la siguranta, confort, spatiu. Si dinamica, pe sosea. E chiar mai rapida, mai economica - ma refer la 1.6 benzina, turbo, automata, 4x4.
Well, pe miercuri-joi ar trebui sa stiu ce imi permit si sigur anunt si aici :) 
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2208
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #428 on: November 28, 2020, 11:50:46 AM »
....
Kia este optiunea de compromis in materie de plimbari in afara soselei, insa e foarte ok la siguranta, confort, spatiu. Si dinamica, pe sosea. E chiar mai rapida, mai economica - ma refer la 1.6 benzina, turbo, automata, 4x4.
Well, pe miercuri-joi ar trebui sa stiu ce imi permit si sigur anunt si aici :)

Imi pare rau, dar trebuie sa te contrazic (putin) !
Avem in firma si un Sportage 1.6 tGDI, DCT, 4x4 - al asociatului meu.
Singurele puncte in plus fata de XV le obtine la demaraj - turbina de simte !
In rest, ca si spatiu interior e mai mare doar pe verticala si la portbagaj. Ca si loc efectiv pentru sofer si pasageri, in XV e marginal mai mult loc.
La ”iesiri in afara soselei” sa nu uiti ca la Sportage ai doar 17 cm garda la sol ... putin mai mult decat la o Octavia cu PDG !
Cat despre Sportage  ”mai economic” ... am ras ! Consuma ca sparta !
Daca XV-ul mau ”scoate” in jur de 6 l/100 km la drum intins, Sportage-ul nu coboara sub 8 !
In oras mie-mi ”ia” 9-10 l/100 km, ala nu coboara sub 13 !
Nu mai stiu care-s diferentele de pret in momentul actual (cand am luat eu XV-ul erau cam tot pe acolo), dar trebuie sa stii ca XV-ul din a doua versiune de echipare vine (aproape) complet dotat - inclusiv faruri full LED (Sportage vine cu halogen chiar si pe GT Line) si EyeSight ( sistemul similar de la Kia este optional).

Dar tu stii cel mai bine ce vrei - ca atare, ideal ar fi sa faci din nou un test cu toate modelele avute in vedere ca sa-ti dai seama ce ti se potriveste tie - noi ne dam doar cu parerea !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #429 on: November 28, 2020, 12:51:49 PM »
Da, astea sunt compromisurile majore la Kia - garda la sol si tractiunea 4x4 limitata.
Consumul cred ca depinde si de cum mergi, dar e posibil in Bucuresti, in traficul normal, sa se duca la 13, desigur.
Am luat in calcul una GT Line, cu faruri led. Fara panoramic.
La XV nu am emotii cu spatiul pt pasageri, dar este adevarat ca nici macar nu m-am urcat int-unul, pt a avea o comparatie. Te cred, insa, stiu ca nu exagerezi in detalii.
Singurul impediment ar fi spatiul de bagaje, dar probabil se poate ajusta/adapta.
Oricum, intre Kia si XV mai este Isuzu :) Acolo am spatiu enorm pt bagaje, biciclete, cort etc, dar putin mai mic pt pasageri spate (nu foarte). In rest, economic pt ca ai selector 2 / 4H / 4L, diesel 2L, dar usor galagios dupa 2500-3000 ture, adica pe autostrada, de principiu. Si desigur destul de lung pentru daily car, plus neindicat pt drumuri scurte, de genul magazine de proximitate. Noi stam in afara Bucurestiului, deci in principiu nu e o problema. Insa nu am ales niciodata diesel si nici acum nu sunt super fan...
Fiecare varianta are plusuri si minusuri, evident.
Cum spuneam, decisiva va fi partea financiara, altfel eram deja in plimbare cu noul Forester :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #430 on: November 28, 2020, 17:24:25 PM »
Daca XV si Kia sunt oarecum pe aceeasi categorie, Isuzu e altceva. Cum a zis Marr, cauta si te indreapta spre exact ce iti trebuie. Si acolo vezi ce eforturi inseamna (financiare). Sa iei in considerare si alte costuri imediate achizitionarii (un al doilea set de roti echipate, de exemplu). Intre rotile de 16, 17 si 18 sunt diferente semnificative. La Isuzu, daca te mananca de AT-uri...e ceva. Apoi, poti afla si costurile unor revizii pe care trebuie sa le faci in reprezentanta, cel putin in perioada de leasing / garantie, unde pot fi diferente mari.
Mno, dificil moment. De la AK vei primi toate informatiile necesare sa faci comparatia, dar masina...ia care iti trebuie si iti doresti mai mult. Stii? cand te sui la volan, sa nu fii cu gandul la alta. Ca si in casatorie...

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #431 on: November 28, 2020, 21:34:40 PM »
Da, exact asa e :)
Am luat si iau totul in calcul, evident.
Fiecare optiune are avantaje si minusuri.
Imi plac toate 3 variantele si cu siguranta orice voi alege, ma voi gandi in continuare si la celelalte :))
Auto Kino insa sunt de considerat parteneri, nu doar dealer / service.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #432 on: December 03, 2020, 09:34:25 AM »
Nota pt mine: dupa un Subaru, orice alta masina poate fi oricum, poate fi perfecta, dar nu e Subaru...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2208
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #433 on: December 03, 2020, 11:41:44 AM »
Da, daaa !
Cunoastem !

PS: Am avut si eu o tentativa de .... ”altceva” ! Tot japoneza, super faina masinuta DAR, nu era Subaru. Asa ca, dupa un an, buy-back si ... Subaru !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #434 on: December 14, 2020, 19:05:43 PM »
Am ajuns la final de capitol.
Epopeea a fost lunga si partial se va lungi, dar nu va mai fi despre masina, ci despre altele (vicii ascunse, instalatii neconforme etc), ce nu isi au rostul in acest topic.
In mod clar nu imi doream sa renunt la masina, dar a fost cumva singura optiune rationala, benefica de ambele parti - respectiv masina va fi reparata corect si complet de catre AK, dupa care isi va gasi un nou proprietar, care sigur se va bucura cu adevarat de ea. Bugetul aferent imi depasea disponibilul acum, as fi putut doar sa combin un motor SH, alte necunoscute etc. Nu e genul meu si nici cea mai buna optiune pentru o masina corecta si de incredere. Asa cum sigur va redeveni dupa ingrijirile primite la AK.
Am ales - partial rational, partial emotional - Isuzu D-Max, o masina care mi-a placut maxim la drive test, cum am si povestit pe aici. Era top alaturi de noul Forester.
Ne mai auzim si poate chiar reusim sa facem un traseu de placere prin zona Brasovului ori altele, in format extins. Asta daca se accepta si "intrusi".
Plimbari placute tuturor!
« Last Edit: December 14, 2020, 19:06:40 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #435 on: December 14, 2020, 19:41:36 PM »
Buna alegere! Sa o stapanesti sanatos!

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #436 on: December 14, 2020, 21:25:03 PM »
Multumesc frumos!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #437 on: December 14, 2020, 21:32:57 PM »
Fain animal! Is curios de consumul ala mixt de 7.5. În rest sa o conduci sanatos

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #438 on: December 14, 2020, 22:09:51 PM »
Da, o sa fac un mini-jurnal pe aici, daca prezinta interes.
Multumesc frumos, asemenea!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #439 on: December 15, 2020, 19:16:18 PM »
Ne mai auzim si poate chiar reusim sa facem un traseu de placere prin zona Brasovului ori altele, in format extins. Asta daca se accepta si "intrusi".

D-Max nu este intrus, este de-al casei. Atat Subaru cat si Isuzu au avut actionar comun General Motors.
Cutia manuala cu sase rapoarte mi s-a parut ca se asemana cu manuala de pe Impreza 2.0d.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.