Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #320 on: April 15, 2019, 10:45:50 AM »
Candva, masina avea profesorul, inginerul, doctorul. Si atat.
Dar cand o masina de afara e 100e sau mai putin, iar inmatricularea nu implica nicio taxa, orice analfabet iese la plimbare.
WRX SW 2002

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #321 on: April 15, 2019, 10:55:42 AM »
Nici asta nu are vreo legatura. Nu poti sa dai vina pe oi ca ciobanul e prost. Du-te in Grecia sa vezi cazane. Si parca totusi sunt ceva mai civilizati. Nu ca nu ar avea si ei vacile lor. Civilizatia se face cu biciul. Pai nemtii si alte specii de d-astia civilizati crezi ca asa s-au nascut ? Plus ca sa vii sa spui ca e taran ca e sarac nu e tocmai onest. Adica daca bembeuuuuu e scump , inseamna ca gata , e civilizat ?Sau taxele reprezinta nivelul de cultura ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #322 on: April 15, 2019, 11:01:29 AM »
Da, daca ne uitam la vecinii nostri, o sa vedem ce inseamna civilizatie, normalitate. Din Ungaria incolo...
Si s-au civilizat pt ca se aplica legea pentru toti, automat, sigur si garantat.
O comiti, stii ca vine amenda. Si e destul cat sa nu mai vrei.
Permise pe spaga, itp-uri pe spaga - astea doua sunt sursa aproape absoluta a problemelor din trafic.
Pe langa lipsa aplicarii unitare si generale a legii.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #323 on: April 15, 2019, 11:02:46 AM »
Iar noi ajungem, din cand in cand, sa nu mai rabdam, ne lasa nervii si tot...
Si apoi ne izolam de probleme, ca altfel crapam. TImp in care permise pt analfabeti si itp-uri pt rable se vor da in continuare...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #324 on: April 15, 2019, 11:03:59 AM »
Orice bun care la inceput nu e accesibil pentru mase intr-un final va ajunge sa fie avut de cat mai multi oameni.
Cati aveau smartphone acum 10 ani? Doar aia care erau mai instariti. Instariti, nu neaparat culti.
Dar omul ravneste la ce are si celalalt(pentru status, fala, zi-i cum vrei, dar si pentru nevoie), si va ajunge si el sa aiba. Second hand, marca mai ieftina, nu conteaza.
Intotdeauna va fi asa, la absolut orice.

@dan_b, trag speranta ca in timp devin mai seriori si la nivelul RAR-ului, ITP-ului, etc. Cel putin asta a fost impresia mea cand am dus masina la RAR acum 2 luni.

Problema asta cu 'ce de-a prosti am in jur' e una care a existat de la inceputul omenirii, si asa va ramane intotdeauna.

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #325 on: April 15, 2019, 11:10:03 AM »
la RAR mai au bun simt / teama / limite.
la dughenele care fac itp, insa, nu. acolo trec in continuare masini ce n-ar trebui sa mai existe de mult - vezi pe strada.
sau vezi microbuzele care transporta calatori...
sau...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #326 on: April 15, 2019, 11:23:12 AM »
Plus ca sa vii sa spui ca e taran needucat ca e sarac nu e tocmai onest. Adica daca bembeuuuuu e scump , inseamna ca gata , e civilizat ?

De acord, punct valid, exista si o groaza de exceptii.
Deci e de vina invatamantul romanesc? Taraf TV si AnetaStars? Si ca masina de 100e fara taxe la inmatriculare, unul sarac dar cu discernamant n-ar cumpara-o si ar ramane cu autobuzul?
Se poate.
WRX SW 2002

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #327 on: April 15, 2019, 11:29:30 AM »
clar televiziunile de manele si circ ieftin au vina lor si rolul lor in prostirea populatiei predispuse la prosteala.
d-asta exista repere gresite si copiii din anumite medii au impresia ca aia sunt valori.
iar statul roman e o gluma proasta - nu avem asistenta sociala, nu avem scoli adecvate, nu avem spitale pe care sa te poti baza, nu avem drumuri, nimic... si asta se vede si ne-am obisnuit, probabil...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #328 on: April 15, 2019, 11:51:25 AM »
Urmaresc jurnalul de excursii pentru imaginile frumoase pe care le descoperi si pentru masini.
Ar trebui mentinut curat.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Muttley

  • 4923
Re: Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #329 on: April 15, 2019, 11:53:53 AM »
De regula, barajele nu se pozeaza si filmeaza, maaaaai ales cu drona. E de ajuns sa arunce unu' un Molotov in palnia aia de prea plin si sa moara cateva sute/mii in aval.
Ca nu erau semne si garduri, aia e, paragina romaneasca.
WRX SW 2002

kkennyy

  • 1763
Re: Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #330 on: April 15, 2019, 11:57:26 AM »
Urmaresc jurnalul de excursii pentru imaginile frumoase pe care le descoperi si pentru masini.
Ar trebui mentinut curat.
De acord, rog un moderator sa mute discutiile despre filmat baraje pe un topic dedicat sau la gramada de discutii libere :)

Astea cu de regula ar cam trebui sa ne dezobisnuim, daca vrea rusu sa trimita o bomba are coordonatele gps si imagini probabil la fel de bune din satelitul propriu ... deci s-o lasam balta :D
« Last Edit: April 15, 2019, 12:21:50 PM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

marr

  • 2208
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #331 on: April 15, 2019, 12:33:22 PM »
Apropo de trafic ...
Mai, chiar nimeni nu mai lucreaza in tara asta !!??
Toti se plimba cu masinile prin oras ???
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #332 on: April 15, 2019, 13:03:19 PM »
Ieri am vrut sa ma duc la ikea. Dupa 20 minute in parcare mi-am facut curaj sa mai petrec 20 minute ca sa ies din parcare. La ikea nu am mai ajuns.

Faza cu 100 euro masina e valida nu dpdv al faptului ca esti sarac. Pai toata copilaria am asteptat sa fac 18 ani sa-mi iau permis. Tata avea la capul patului faimoasa carte cu Dacia 1310. Cum functioneaza si cum se repara. Din cand in cand o mai recitea. Erai obligat sa intretii masina la niste standarde. Eu ma uitam la poze si incepusem sa citesc in ideea ca o sa am nevoie la permis. Nu a mai fost cazul.
Un cazan la 100 euro e luat si purtat ca papucii de unica folosinta de la hotel. Proprietarul nu mai e interesat de siguranta, de norme, de reguli. O ia ca e ieftina si isi rezolva problema. Asta tine de educatie, de cum se obtine permisul, de cum se verifica masinile.

Eu sincer m-am bucurat ca la ITP au inceput sa iti faca poze la parbriz, sa iti verifice pe bune franele si articulatiile, blocurile optice. Cu motor, noxe etc. e discutabil, dar macar ce tine de siguranta rutiera sa fie ok.
« Last Edit: April 15, 2019, 13:04:06 PM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #333 on: April 15, 2019, 13:34:24 PM »
Cred ca am mai scris asta. Mai repet. Ca sa ma fac inteles de ce consider in continuare ca nu oaia e de vina ca e ciobanul prost.
Se vehiculeaza expresia "schimbarea pleaca de la noi "
O consider total complet gresita. De ce ?
Facem un exercitiu de  "imagine " si constatam ca pe o strada trec zilnic 100 de fumatori. Din astia 100 , 40 nu arunca pe jos , ca schimbarea pleaca de la ei. Intrebarea este , faceti diferenta intre 60 si 100 de chistoace de pe jos ?
Pai daca legea ar spune altceva si s-ar fi si aplicat , treaba ar sta altfel. Si anume , la prima abatere , 1000 de lei amenda si o p*** in *** . La a doau , 2000 de lei si doua ***e in *** . Pai romanul va evita sa mai arunce chistocul de teama **lii nu de amenda. Ca bani are romanul , da-l in sarakie ca e JMecher..
« Last Edit: April 15, 2019, 13:35:03 PM by make the forum greatagain »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #334 on: April 15, 2019, 13:43:47 PM »
Foarte frumoase peisajele și îmi place cum ai surprins frumusețile țării. Eu zic ca prea mult ne facem frici singuri...dacă era atât de interzis, trebuia sa fie semne, garduri barieri și mai ales careva care sa se sesizeze și sa va trimită la plimbare. Deci eu apreciez imaginile surprinse și cred ca dacă ai edita puțin și Adaugă nișe texte ai putea face niște reclame superbe pentru turism sau doar așa de a lauda cu ceva bun si frumos si țara noastră...poate niște reclame cu Subaru, ca nu am văzut așa ceva pe la noi si ceea ce faceți voi ar trebui promovat cu marca îndrăgita de noi toți :) spor in continuare si cât mai mult aer curat 8)

kkennyy

  • 1763
Re: Re: 2009 Forester 2.0 benzina&gpl
« Reply #335 on: April 15, 2019, 13:55:15 PM »
Au filmat cei de la Top Gear vidraru, episod vazut de milioane de oameni, iti dai seama ca nu imi fac nicio problema pentru zecile mele de vizualizari :D. Oricum nu cred ca este cineva care chiar crede ca ce am facut e gresit ... e doar un topic de discutie, oarecum normal in cazul acestui tip de activitate :)

Cu textele ai dreptate, ma gandeam si eu sa pun niste descrieri mici, dar mi-a cam fost lene. O sa mai incerc. Reclame nu pun in afara de hashtag-urile de rigoare pe youtube si instagram (unde sunt deja ceva fani subaru care ma urmaresc), e un canal de hobby si prefer sa fie apreciat/cautat de catre cei care fac si ei sau sunt interesati de acelasi lucru.

spor in continuare si cât mai mult aer curat 8)
Sa fie pentru toata lumea ;)
Forester XT SJ 2018

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #336 on: April 15, 2019, 13:56:41 PM »
Da, asa e. Fara amenzi si pedepse directe, generale si universal valabile, nu o sa fie nicio schimbare. Deci nu o sa fie...  Gen bani plus munca de curatenie, spre exemplu...
Putem sa dam noi exemple de buna practica sau purtare cate vrem, in cel mai bun caz suntem observati si luati de fraieri... Asta e ingrijorator.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #337 on: April 15, 2019, 14:19:58 PM »
Imortalitatea sistemului PCR distruge oricare sistem normat pozitiv in România.
Când oamenii vor înțelege și vor înceta sa facă trafic de influența pentru foloase materiale, din acel moment ne mai trebuie doua generații ca sa dispară definitiv. PSD încurajează fățiș sistemul PCR și implicit sabotează orice forma de organizare normala.Exista cei corecți și cei descurcăreți in paralel. Când se întâlnesc iese cu scântei.
Germania de est atinsa de boala asta a făcut progrese aducând profesioniști pe aceleași posturi din Germania de vest și totusi in est se mai găsesc bătrâni nostalgici.
E o boala promovată de organizări absolutiste(sau de ocupație uneori) care își facilitează accesul rapid la resurse. Cand se sare calul, se ia bocancul in gura, ca sa se facă mai cu perdea și nu e pentru toți muritorii.
Sa vina Heliotropus sa ne spună cu exemple.:)

LE: se poate șterge de către admin.
« Last Edit: April 15, 2019, 14:37:24 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #338 on: April 15, 2019, 14:35:24 PM »
Fara politica totusi.

Sese

  • 468
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #339 on: April 15, 2019, 14:39:27 PM »
Da, asa e. Fara amenzi si pedepse directe, generale si universal valabile, nu o sa fie nicio schimbare. Deci nu o sa fie...  Gen bani plus munca de curatenie, spre exemplu...
Putem sa dam noi exemple de buna practica sau purtare cate vrem, in cel mai bun caz suntem observati si luati de fraieri... Asta e ingrijorator.


Germania isi imblanzeste si astazi cetatenii in felul asta. De la amenzi modice, de 10 euro, pentru parcare fara ecuson, la inchisoare pentru Uli Höness, pentru delapidare.

Imigrantii veniti din sisteme perfectibile, ca al nostru, au nevoie de foarte putin timp sa se conformeze.
Ba mai mult, am vazut ca la romani, circula foarte bine legendele astea legate de amenzi, astfel incat, odata ajunsi acolo, sunt deja invatati cu prescriptiile zonei. Pun centura si nu vorbesc la telefon de-ti vine sa spui ca au 40 de ani de sedere acolo!