Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #380 on: April 17, 2019, 21:13:57 PM »
Apropo de discutia cu km verificati pe Rarom. Nu era vorba de outback-ul de la mine. Si se pare ca multi care incearca acum sa-si verifice masinile, chiar si cei care le au de noi au parte de surprize cu km aiurea bagati.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #381 on: April 17, 2019, 21:28:44 PM »
Dap. Confirm. La a meu aspirat pierduse 50k prin 2012. Apoi i a recuperat brusc.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

joker

  • 187
  • Ai n-ai mingea, dai la poartă!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #382 on: April 17, 2019, 22:31:25 PM »
Cineva pe forumul vw spunea, ptr inmatricularea unei masini noi,

Am ajuns la DRPCIV... cu temele facute:

    saptamana trecuta am mers la un birou de acte auto si, cu 23 de lei, am obtinut cererea si fisa de inmatriculare (precompletate) si... toate copiile necesare.
    am mers apoi la primarie si in 5 minute am scapat.
    in aceeasi zi am facut programare online... primul loc liber era azi.

Azi... in 7 minute eram gata :D

Acum... sa vina numerele ;) 


Asta se intampla in Bucuresti, nusht daca e diferit in functie de sectoare, insa ...

La faza cu programarea online în aceeași zi sigur mănâncă borș.

Dar în fine, poate diferă de la sector la sector însă mi-e greu să cred că cineva a stat și a calculat câte DITL-uri sau ANAF-uri să distribuie per locuitori/sector încât să te duci ca la aprozar și să ceri și tu o hârtie.

Sau nu știu...s-o fi întâmplat și asta.
Subaru Forester SF 2l aspirat -1999

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #383 on: April 17, 2019, 23:01:36 PM »
De unde reiese c'a gasit ptr aceeasi zi?
Zice "saptamana trecuta am fost [...] in aceeasi zi am facut programare, primul loc liber era azi" ("azi" fiind luni, 15.03.2019, daca conteaza)

joker

  • 187
  • Ai n-ai mingea, dai la poartă!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #384 on: April 17, 2019, 23:46:34 PM »
De unde reiese c'a gasit ptr aceeasi zi?
Zice "saptamana trecuta am fost [...] in aceeasi zi am facut programare, primul loc liber era azi" ("azi" fiind luni, 15.03.2019, daca conteaza)

Ceva nu se leagă, în fine.
Programare online - bănuiesc că a făcut la înmatriculări - DRPCIV (la ANAF sau DITL nu există sau poate nu știu eu), și e greu sau eu nu am văzut să prinzi în aceeași zi, cu toate că narațiunea începe cu "Am ajuns la DRPCIV...".

Asta cu 15.03... nu am văzut-o.
Dar să revin: poate l-am avut eu pe mercur retrograd...
Subaru Forester SF 2l aspirat -1999

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #385 on: April 18, 2019, 00:09:37 AM »
15.03 nu reiesea din citatul pus de mine, am precizat eu ca sa nu se creada ca vorbesc de vreo chestie de 2-3 ani
"Am ajuns", in limba romana, acopera atat timpul prezent, cat si trecutul, nu zice "am ajuns azi"...

Oricum, programarea online i'a dat loc in cateva zile, dar umblatul/asteptatul la ghisee/cozi a durat la nivel de minute

In Constanta, anul trecut, tot la masina noua, m'am programat online (programare facuta miercuri ptr luni, ceva de genu'), am asteptat doar 5 min in plus fata de ora stabilita (si desi n'aveam un act, mi'a acceptat dosarul si am revenit pana la terminarea programului cu actul respectiv), iar la ridicarea numerelor a mers fara programare, dar si fara coada

joker

  • 187
  • Ai n-ai mingea, dai la poartă!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #386 on: April 18, 2019, 00:34:18 AM »
Daca  scriam eu tot ce ati scris voi mai sus,  v-ati fi suparat pe mine si mi-ati fi dat  ban   ptr.  flame.   Dar asa e  bine si corect ,    :o



Răspuns: Subaru Tribeca 2006
« Reply #22 on: March 01, 2012, 15:39:15 PM »

Adi-Canada

Stai linistit , nu e o caracteristica`  pur romaneasca`.  Sa vezi pe aici ce nulitati sant pe sosele !!     Ca sa`  iti dau doar o idee  -  cam 50%  din soferii canadezi nu folosesc semnalizatorul ! Este o auto-ghicitoare continua`  sa` afli in ce directie  o va lua cel  din fata ta !   

KET

Răspuns: Subaru Tribeca 2006
« Reply #23 on: March 01, 2012, 16:35:27 PM »

Cred, probabil sunt peste tot d-astia. Dar eu tare m-as fi bucurat ca asta de m-a lovit pe mine sa nu semnalizeze, dar sa stie sa faca o parcare...

Adi-Canada

Răspuns: Subaru Tribeca 2006
« Reply #24 on: March 01, 2012, 16:50:32 PM »

Avem si de-aia care nu stiu sa parcheze !  Eu am doua`  zgarieturi urate pe bara din fata` ,  si cateva mai mici pe laterale.  C`est la vie

Salut Adi-Canada, no offense, ești destul de vechi pe forum și sunt sigur că ai ajutat mulți membri cu experientele tale.

Referitor la civilizație:
E greu să schimbi o țară care a stat sub comunism zeci de ani, dar poate noi vrem precum copii: vreau jucăria AIA, ACUM. Ei na, mai așteaptă. Durează. Tre să ne mai macinăm.
In altă ordine de idei, nu cred că ajută ura și sila asta față de țară: ce țară de ***** avem, e de doi lei, suntem vai de capu' nostru, ultimu' loc la nuștiuce. Asta-i treaba, sunt mult mai multe lucruri frumoase de făcut: copii, cățel, purcel, prieteni, plimbare, etc. Toată lumea vrea o țară ca afară. Probabil dacă s-ar face autostrăzi pe Lună sunt mulți care vor vrea să se mute pe Lună, pana mea, infrastructură, lucuri de muncă și câini cu colaci în coadă.
Am stat și eu un an și jumătate în Nuremberg (vestita și faimoasa jermania), salariu ok, totul ok, dar nu m-a atras. Asta e, nu e pentru mine, am mult mai multe de făcut aici și sunt ok cu asta chiar dacă am scris mai sus de instituțiile statului, doar nu inmatriculez mașini în fiecare zi. O să se schimbe lucrurile și la noi.

Mă uit în jur și văd că am numai experți în politică, drept constitutional, drept civil,  experți în sociologie și mișcarea maselor și tot felul de păreriști.

Deci eu mâine îmi pun cafeaua în termos și ies cu câinele în parc și o să continui să le spun unora că le-a căzut chistocul.

PS: poate nu e locul unde trebuia să scriu asta.
PS2: a câștigat Liverpool.
PS3: vezi număr de înmatriculare Suedia.
« Last Edit: April 18, 2019, 00:42:45 AM by joker »
Subaru Forester SF 2l aspirat -1999

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #387 on: April 18, 2019, 10:51:35 AM »
Revin putin la ideea discutata mai demult legat de tehnologizarea autoturismelor. Ca sa mai explic inca o data de ce mi se pare a porc sa inlocuiesti factorul uman cat mai mult la volan. Constat pe zi ce trece ca aparitia tehnologiei e defapt un inlocuitor al capacitatilor umane de a mai calcula sau de a fi atenti. In unele cazuri e clar ca iti usureaza munca , dar alta e cand face in locul tau pentru tunu esti capabil. De ce zic asta ? Productia de mobila la mine e destul de tehnologizata. Pana si simpla taiere a palului este robotizata. Plecand de la probleam lipsei de forta de munca , am optat pentru masinarii. Dar constat cu stupoare ca si in acest fel tot nu iese mereu treaba bine.
Spre ex. circularul afiseaza ce piesa urmeaza sa fie taiata. Ex. introduceti piesa 597 x 2800. Apoi iti arata ca taie 377mm , ceea ce inseamna ca vei avea o piesa 377x597 . Si omul , care ar trebui doar sa fie atent , pune eticheta de  541x597 pe ea. Eh , acelasi lucru cred ca se aplica si cand e vorba de condus.

L.E. Cred ca rasa uman involueaza in baza tehnologiei. Cu pasi mari. Si cred ca sunteti de acord cu mine. Sunt oameni din ce in ce mai batuti in cap si mi-e teama ca se ia....
« Last Edit: April 18, 2019, 10:53:30 AM by make the forum greatagain »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

marr

  • 2208
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #388 on: April 18, 2019, 11:21:08 AM »
E oarecum ca-n proverbul ala: ”Drumul spre iad e pavat cu intentii bune !”
Parerea mea e ca problema nu-i la tehnologie ci la om !

Si robotii din sectiile de productie, si pachetele software (CAD/CAM, simulare si calcul specializat, etc) cat si tehnologiile din domeniul auto au fost gandite si dezvoltate sa asiste si sa ajute omul.
Problema e ca omul incepe sa lase totul pe seama tehnologiei.

Ne intalnim des cu probleme de genul asta ( la cealalta firma unde care oferim software CAD/CAM pentru industrie - cu precadere pentru prelucrari mecanice). Nu o data ni s-a intamplat sa avem clienti care angajeaza pe un post de inginer filologi, economisti & stuff. Ca doar au cumparat un soft ”specializat” si face ala treaba !
Nu realizeaza ca daca omul nu stie ce inseamna un regim de aschiere, o viteza de avans sau diferenta dintre o freza si un cutit de strung, de capul lui, softul nu poate face mare lucru !
PS: Bine, asta nu inseamna ca nu am vazut si absolventi de inginerie care nu stiau lucrurile astea ! Sau, mai rau, nu stiau ”citi” un banal desen tehnic ...
Si asa, ne intoarcem din nou la educatie !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

joker

  • 187
  • Ai n-ai mingea, dai la poartă!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #389 on: April 18, 2019, 11:34:43 AM »

Subaru Forester SF 2l aspirat -1999

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #390 on: April 18, 2019, 12:00:16 PM »
Cei care angajeaza filologi pe post de inginer o fac tot de disperare. Ca nu gasesti ingineri sau sunt mai bata ca filologii. Oricum , tehnologia ajuta daca are ce. Daca nu , inaspreste neputinta.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

marr

  • 2208
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #391 on: April 18, 2019, 12:05:58 PM »
... tehnologia ajuta daca are ce. Daca nu , inaspreste neputinta.

DIXIT !!!
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #392 on: April 18, 2019, 14:06:03 PM »
Ranjesc de 10 min.
Celui care a hotarat chestia asta i-as lua ciucalata.

...incearca sa-i oferi ciucalata nu sa i-o iei!  ;D >:D :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #393 on: April 18, 2019, 14:17:43 PM »
Nearticulat, ticalosule!  >:(
WRX SW 2002

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #394 on: April 18, 2019, 16:20:28 PM »
Forester XT SJ 2018

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #395 on: April 18, 2019, 16:31:20 PM »
Desi nu ma astept sa mearga, ai incercat sa bagi seria in tool-ul ala de cautare? Cred totusi ca merge doar pe serii de America.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #396 on: April 18, 2019, 16:31:46 PM »
Am incercat eu cu VIN-ul, fara succes.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #397 on: April 18, 2019, 16:33:36 PM »
Revin putin la ideea discutata mai demult legat de tehnologizarea autoturismelor.

L.E. Cred ca rasa uman involueaza in baza tehnologiei. Cu pasi mari. Si cred ca sunteti de acord cu mine. Sunt oameni din ce in ce mai batuti in cap si mi-e teama ca se ia....

Văd ca nu va place in Cloud. Din păcate omenirea s-a înscris pe drumul asta de acum 2000ani. Doar nu credeați ca o sa ne oprim la bai si wc-uri? Tehnologia nu e gratis.
Din punctul meu de vedere parcursul  istoriei umane este despre o “selecție naturală” a tiparului comportamental “complet” in cadrul creat.
Cadrul se schimba, comportamentul se adaptează sau nu. Tehnologia îți oferă cadrul următor. Când se supăra omuletii se aranjează de un război.
Cum e la chinezi cu Ratingul pa persoana fizica? Într-acolo mergem.
Google își schimba numele in umbrela și îți oferă profilul comportamental ca sa mergi sa te angajezi. Fb îți da Ratingul social. Spotify îți spune ce muzica îți place and so on.
Omul nou e in Cloud.:) Cui nu ii place sa se mute.

PS: De unde comand mobila ? Nu văd website-ul.:)

Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #398 on: April 18, 2019, 17:16:30 PM »
Stie cineva ce e cu asta si daca se aplica si pe la noi?

https://www.subaru.com/vehicle-recalls/airbags.html?fbclid=IwAR3l6e3WZZDd5ejIlxmVYLaxnlDQ4XwPAp2hg_243QJ7uO0dWzNrbp7WPMo
Pare ca inca se updateaza baza de date cu serii de recall.
Ei spun acolo ca daca anul si modelul apar, inseamna ca face obiectul recall-ului.
Iar 2009 si Forester apar.
Dupa seria VIN nu apare, dar tot ei spun ca e in continuu update de serii.
Cred ca e oportuna o discutie la Autokino direct si astfel aflam daca se poate rezolva si fara sa asteptam dupa call-ul lor.
Kenny, dai o fuga? :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #399 on: April 18, 2019, 17:26:16 PM »
Eu sambata la 8 jumate dimineata voi fi la ei, daca nu se afla mai devreme.