Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

dmp

  • *
  • 195
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1320 on: March 03, 2021, 20:24:15 PM »
 :laugh: :laugh: :laugh:
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1321 on: March 04, 2021, 17:54:34 PM »
In întâmpinarea sfârșitului de săptămână am spălat mașina.
Pe modelul vremii, cineva să-mi spună și mie de ce merge mașina mai bine după ce o speli...

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1322 on: March 04, 2021, 19:01:03 PM »
Pt ca este mai aerodinamica :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1323 on: March 04, 2021, 19:02:20 PM »
Si ceva mai usoara. Eu am dat azi jos din aripi vreun kg de pamant ce'l capatasem la recentele iesirile de pe asfalt

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1324 on: March 04, 2021, 20:35:53 PM »
In întâmpinarea sfârșitului de săptămână am spălat mașina.
Pe modelul vremii, cineva să-mi spună și mie de ce merge mașina mai bine după ce o speli...

Asta, dark matter si ce vor femeile sunt marile mistere ale universului.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1325 on: March 04, 2021, 21:28:30 PM »
Asta, dark matter si ce vor femeile sunt marile mistere ale universului.

Aia cu dark matter probabil va primi un raspuns, in cele din urma  ::)

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1326 on: March 10, 2021, 20:07:29 PM »
intreb ... poate stie cineva...
in contextul brexit-ului, cum se mai procedeaza in cazul achizitiei unor produse de pe ebay UK ?
pe “traking history”, apare “released from customs” de vreo doua zile !?
forester 2.0x forester 2.5xt

Arturito

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #1327 on: March 10, 2021, 23:00:14 PM »
Un calugar budist calca un melc in gradina cu salata. Altul vine si ii spune. Vai , nu trebuia aa omori un siflet nevinovat. Primul raspunde: daca nu il omoram , melcul ar fi mancat salata si fratii nostri nu ar mai fi avut ce manca. Deci , dilema. Merg ei impreuna la Dalai Lama sa caute dreptate. Primul spune de ce a omorat melcul , Dalai Lama spune ca are dreptate. Al doilea spune de ce nu trebuia sa omoare melcul , Dalai Lama ii da dreptate. Vine si al treilea calugar. Dalai Lama dar nu se poate sa aiba amandoi dreptate. Dalai Lama raspunde. - Si tu ai dreptate !
Morala ? Portocala era in adidas...

andea79

  • *
  • 4007
Re: Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #1328 on: March 10, 2021, 23:09:08 PM »
si Dalai Lama s-a vaccinat cu AstraZeneca

Arturito

Re: Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #1329 on: March 10, 2021, 23:20:06 PM »
Pana la urma ce scor s-a terminat Astra-Zeneca ?

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1330 on: March 11, 2021, 13:26:15 PM »
S'au calificat

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1331 on: April 08, 2021, 20:37:27 PM »
Dupa ceva timp de daily use al minunatelor sisteme de genul lane assist si, mai ales, lane keeping assist, pot sa zic ca mi se par mai mult rele sau periculoase, decat utile. Cel putin in Ro...
Pt ca marcaje praf, gropi si alte capcane, pe care uneori nu le poti evita corect pt ca intervine lanekeepingassitu' si iti trage de volan inspre groapa/caine/orice vrei tu sa eviti etc
Asadar, sa nu radeti de cate unu' care semnalizeaza brusc cand evita o groapa sau ceva - inseamna ca are lane keeping assit si altfel e mai greu :))
Glumesc putin, dar nu prea. Daca nu te prinzi repede cat rau pot sa faca astea in anumite conditii, poate fi riscant. E bine sa stii ca trebuie sa tii de volan mai bine decat in cazul masinilor fara aceste sisteme.
In fine, avantaje si dezavantaje.


ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Arturito

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1332 on: April 08, 2021, 20:41:42 PM »
Aha , d aia dau bmw urile semnal ? ;D

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1333 on: April 08, 2021, 21:46:15 PM »
Aha , d aia dau bmw urile semnal ? ;D
doar alea noi :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Arturito

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1334 on: April 08, 2021, 22:47:14 PM »
Credeam ca se subintelege...

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1335 on: April 09, 2021, 00:10:52 AM »
Dupa ceva timp de daily use al minunatelor sisteme de genul lane assist si, mai ales, lane keeping assist, pot sa zic ca mi se par mai mult rele sau periculoase, decat utile. Cel putin in Ro...
Pt ca marcaje praf, gropi si alte capcane, pe care uneori nu le poti evita corect pt ca intervine lanekeepingassitu' si iti trage de volan inspre groapa/caine/orice vrei tu sa eviti etc
Asadar, sa nu radeti de cate unu' care semnalizeaza brusc cand evita o groapa sau ceva - inseamna ca are lane keeping assit si altfel e mai greu :))
Glumesc putin, dar nu prea. Daca nu te prinzi repede cat rau pot sa faca astea in anumite conditii, poate fi riscant. E bine sa stii ca trebuie sa tii de volan mai bine decat in cazul masinilor fara aceste sisteme.
In fine, avantaje si dezavantaje.
Am auzit și eu, de la alții din jurul meu, cu mașini noi, de chestia asta cu obstacolele...e bine și cu SG-ul...lane keep assist manual și dacă nu îți iese, merge și pe lângă drumurile marcate O0

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1336 on: April 09, 2021, 00:26:33 AM »
Eu am incercat Lane assist'ul de la VAG, dupa Ploiesti, spre Bv si pe langa Floresti, unde e parapetul despartitor, fiind pe banda a doua, cand drumul facea dreapta, masina parea sa spuna ca inca e loc pana'n parapet si continua sa mearga drept ... am dezactivat Lane assist'ul si nu am mai avut curiozitati de genu'

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1337 on: April 09, 2021, 09:54:37 AM »
Eu am incercat Lane assist'ul de la VAG, dupa Ploiesti, spre Bv si pe langa Floresti, unde e parapetul despartitor, fiind pe banda a doua, cand drumul facea dreapta, masina parea sa spuna ca inca e loc pana'n parapet si continua sa mearga drept ... am dezactivat Lane assist'ul si nu am mai avut curiozitati de genu'

Daca te plictisesti de ea, presupun ca mai e in garantie. Repeta figura, filmand, apoi le ceri sa schimbe masina dupa ce se sifoneaza pe stanga  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

marr

  • 2208
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1338 on: April 09, 2021, 10:28:25 AM »
La Subaru NU face din astea !
Bine, la XV este implicit OFF (si nici din curiozitate nu l-am trecut pe ON).
La Forester este implicit ON, dar, probabil, ”simte” cand ai mainile pe volan si nu trage de el de nebun. Nu am fost niciodata curios (sau inconstient ) sa iau, in mers, mainile de pe volan ...
O alta bila alba pentru Subaru: Eye-sight-ul vede perfect marcajele - chiar daca-s binisor sterse; daca tu poti percepe ca pe acolo a fost candva un marcaj, il ”vede” si el si-ti atrage atentia cand incaleci marcajul fara sa semnalizezi.

Dar, overall, sunt niste functii in 99% din cazuri enervante. Dar, se poate ca in 0,1 % din situatii, sa-ti salveze pielea (sau tabla, dupa caz) intr-o fractiune de secunda de neatentie.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1339 on: April 09, 2021, 11:01:42 AM »
Sunt doua functii distincte - lane assist care intervine usor pe volan, mai mult vibreaza si iti misca usor in directia corecta.
Si mai este, doar la unele masini/dotari etc - Lane Keeping Assist-ul care e mult mai forte in interventie, iti ia serios de volan si trebuie sa tii bine de el. Acest asistent practic mentine mult mai clar banda.
Se poate dezactiva dar tot intervine simtitor lane assistul.
Oricum, imediat ce esti constient de sisteme, in princpiu nu e problema pt ca poti interveni in corectarea lor atunci cand este, uneori, cazul.
Daca aveam si noi drumuri curate si standardizate ca in multe alte tari din Europa reala, era altceva. Probabil se cheama ca noi pilotam masini, nu doar le conducem :)
« Last Edit: April 09, 2021, 13:53:45 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.