Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1860 on: February 07, 2023, 00:07:44 AM »
Am fost aproape decis sa iau jantele astea din UK, insa m'am cam razgandit.
Nu stiu cum vor sta pe Forester. Ar cam necesita refurbish.
Inainte sa le dau cancel definitiv, mi'am zis sa intreb si aici, daca nu vrea cineva asa ceva..
So, Wedssport SA90 17, 5x100, 7.5j ET45 aduse in Bucuresti undeva la 610-620euro.



MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1861 on: February 07, 2023, 07:42:23 AM »
Keep walking.

Din anii de rascolit forumuri, nu am vazut masina argintie sa arate bine cu jante de alta culoare decat argintiu sau gunmetal.
Exceptie fiind masinile lasate pe burta cu jante foarte mari sau offroad cu janta mica si anvelopa mare sa iti atraga atentia modelul de crampoane mai tare decat janta.

Daca esti dispus sa mai bagi 250 euro in revopsire, atunci da.
« Last Edit: February 07, 2023, 07:43:18 AM by MihaiFlorescu »

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1862 on: February 08, 2023, 15:02:09 PM »
Salut, are cineva idee unde se mufeaza cablajul de la carlig ? Forester sg 2004.
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

andivoicu

  • 56
  • Exit the comfort zone!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1863 on: February 08, 2023, 16:30:05 PM »
Salut, are cineva idee unde se mufeaza cablajul de la carlig ? Forester sg 2004.
In portbagaj, ridici panoul care este deasupra rotii de rezerva, in coltul din dreapta jos catre lampa stop spate. Acolo e mufa
Forester SG 2.0X, 2007

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1864 on: February 08, 2023, 19:33:15 PM »
Mulțumesc!
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1865 on: February 09, 2023, 15:38:57 PM »
A schimbat cineva pompa de benzina la forester sg 2004? Trebuie dat neaparat rezervorul jos?
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1866 on: February 09, 2023, 21:05:59 PM »
Nu trebuie sa dai rezervor jos. Ai capac de vizitare in unde se termina sezutul spate. Trebuie rabatat spatarul si il vezi. Pe dreapta parca.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1867 on: February 09, 2023, 21:23:57 PM »
Mulțumesc,  chiar acum ma uitam la un film pe youtube  despre asta .
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1868 on: February 14, 2023, 08:00:46 AM »
Cunoaste cineva masina? E si pe aici? Care e povestea cu trei motoare sparte/stricate?

https://fb.watch/iGPIA8SVpI/

clickbait :))

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1869 on: February 14, 2023, 09:00:52 AM »
am pus eu personal cu manutzele mele un motor de subaru sa se vada frumos in multe cadre acolo in clipu' cu benveuri
&t=298s
si nimeni nu l-a observat :(

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1870 on: February 14, 2023, 10:27:58 AM »
Te referi la minunatia care se vede peste umarul lu' Andrei? :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1871 on: February 14, 2023, 10:32:12 AM »
yep :)

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1872 on: February 14, 2023, 12:33:41 PM »
nice touch!
vad ca e in plan ceva video despre Audi, dupa care Subaru :)
dar poate inversati prioritatile :)
« Last Edit: February 14, 2023, 12:34:18 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1873 on: February 14, 2023, 12:48:23 PM »
habar nu am, nu ma intereseaza, eu doar bag strambe :)

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1874 on: February 14, 2023, 14:28:33 PM »
vad ca e in plan ceva video bla bla
habar nu am, nu ma intereseaza, eu doar bag strambe

=)))))))))))))))))))))))))))
WRX SW 2002

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1875 on: February 14, 2023, 15:26:28 PM »
cand ai timp de pierdut...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1876 on: February 14, 2023, 20:44:35 PM »
Erau poze cu boxer la v10 ăla care se strica la 70000km? :)))
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1877 on: March 10, 2023, 09:39:26 AM »

Salutare tuturor, bine v-am gasit si multumesc de acceptare pe forum iar daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze anticipat


Am cateva intrebari, daca ma puteti ajuta, dar mai intai sa va explic situatia mea: vreau sa schimb masina din posesie - o am deja de 9 ani. Masina actuala o am sh, motorina, si nu am avut nici o problema cu ea, dar masina pe care urmeaza sa o iau parca as vrea sa fie benzina, SUV sau macar un crossover mai mare, garda mare la sol si 4x4 daca se poate – am 2m inaltime, 110kg si vreau si eu sa ma urc in masina nu sa ma cobor :) – masina actuala este un passat si este prea jos, chiar daca tin scaunul maxim ridicat.

Mentionez ca suntem 2 adulti si 2 copii – in masina actuala in portbagaj, bag 2 trotinete si bicicletele copiilor (una cu roti de 24 inchi) fara sa le scot vreo roata, de aceea ma uitam la ceva cu portbagaj asemanator macar, dar am ajuns la concluzia ca pot lua bare transversale pentru bicilete si ar trebui sa nu mai plecam cu sifonierul dupa noi in concediu. De asemenea, masina care va urma sa o iau va fi folosita predominant in oras – cam 90% si unul sau maxim 2 concedii pe an.
Ca sa va faceti o idee cam ce as dori este: an minim 2018/2019, max. 100k km., max. 2.0 cc, automata, SCAUNE CONFORTABILE (astea de la passat sunt sport si m-au rupt de 9 ani), pilot automat adaptiv, senzori de parcare fata/spate, camera marsarier, hill hold, lumini automate, siguranta (ESP, ABS, etc.)

Buuuunnnnn, problema este asa: ma tot uit de vreo 2 luni la piata de masini noi si sh iar ceva nou pana in maxim 25k euro este duster, restul sar de 30k si aici intervine logica: de ce sa dau 25k euro pe un duster nou cand pot lua ceva mai bun (nu spun ca duster-ul nu este bun) sh la banii astia?

Eu imi facusem o lista cu masini la care sa ma uit, in functie de ce doream de la ele: Hyundai Tucson, Kia Sportage, Honda CR-V, Mitsubishi Outlander, Skoda Kodiaq, Dacia Duster/Jogger, Toyota RAV-4, Volkswagen Tiguan (Allspace)/Sharan/Touran, Subaru Forester/Outback.

Dar, asa cum se intampla de obicei, am dat peste Subaru XV si am ramas cu gura cascata, mai ales ca cel de 1.6, nou, varianta Trend este aproximativ 27k euro – de ce as da 25k euro pe Duster?
Dar, tot timpul exista un dar, ar mai trebui ceva dotari la cel trend si cel mai scump este aproximativ 32k euro.Diferenta nu mi se pare mare, dar eu nu am banii astia, ceea ce ma duce din nou la sh-uri.

Aici intervine si prima intrebare: tinand cont de cele mentionate anterior, va intreb: XV-ul este de ajuns la marimea portbagajului  pentru o familie de 4 mambri? Daca da, XV-ul de 1.6 (are portbagajul mai mare dar mai putini CP) sau XV-ul de 2.0 (are mai multi CP dar portbagajul mai mic). XV sau Forester?

Pentru masini sh stiti niste surse mai sigure? … parcuri auto din Germania sau in alta parte – daca iau sh, parca as vrea sa iau de la o firma sau ceva asemanator car garanteaza si km si eventual dau si 12 luni garantie, nu de la persoana fizica … cine stie peste ce samsar dau si eu nu prea ma pricep sa ma uit la o masina sh (cea pe care o am acum am luat-o de la o persoana de incredere) si nu as vrea sa bat drumul pana in Germania de nu stiu cate ori pana gasesc ceva calumea. Aveti idee daca dealer-ii de la noi accepta si buy-back?

Alta intrebare ar fi: cum sunt la intretinere, piese, consum, etc. … aproximativ? Eu stau in Galati si nu am in jur nici un dealer sau service autorizat, dar nici nu prea m-am interesat momentan. M-am uitat pe net si pe youtube, am citit pareri si forum-uri, dar as vrea sa va intreb pe voi, cei care aveti deja marca asta si sunteti avizati sa va dati cu parerea, nu vreun neica-nimeni care isi da cu parerea pe oriunde ca stie el.

Deja innebunesc la cate chestii ma gandesc, dar de cand am dat peste XV deja celelalte masini dispar incet incet din capul meu, iar forester mi-a facut tot timpul cu ochiul dar mi s-a parut o masina mai exotica.

Vreau sa va multumesc ca v-ati rupt din timpul vostru sa cititi ce am scris si, eventual, v-ati mai rupt din timp sa imi si raspundeti.
Drumuri bune!

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1878 on: March 10, 2023, 09:54:03 AM »
Salutare, despre XV o sa raspunda sigur colegul Marr, ca se pricepe :)
Clar Forester inseamna mai mult portbagaj si ceva mai mult spatiu la picioare pe locurile din spate si chiar putin mai mult pe lateral.
Un Forester SH cu istoric si garantie este posibil sa gasesti la un dealer, iar eu recomand Auto Kino, din Brasov. De ce ei? Pt ca sunt foarte deschisi, disponibili si cauta mereu solutii pt clienti. Si in plus, pt ca sunt si dealer/showroom 2 in 1: la ei gasesti si Kia, au cam toate modelele expuse, pe langa Subaru (luni am fost ultima oara si aveau XV in showroom, iar Forester de drive test). Pt oricare din cele doua marci poti gasi masini de drive test care se vand mai ieftin, dar si masini de buyback de la clientii care au cumparat modelele noi si au lasat modelele anterioare la buyback.
In general se aplica regula asta si la alte marci, masini de drive test vandute mai ieftin, cu km putini. Sau masini ale clientilor de buyback.
Duster e o masina buna in general, iar acum arata si foarte bine. SIngura problema pe care o vad eu la ele este lipsa sigurantei in caz de ceva... Au cu greu 3 stele la siguranta si mi se pare ultra meschin sa le vinzi ca masini de familie... In loc de gadgets ar fi putut sa adauge macar o stea in plus la siguranta.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MyKe

  • 210
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1879 on: March 10, 2023, 09:59:37 AM »
Singurul lucru updatat la Duster e prețul. Pe dedesubt a rămas la fel ca atunci când echiparea de top costa 15 mii de euro, ca atare nici nu merită mai mult.

XV s-ar putea să fie cam mic pentru tine. E totuși o caroserie de Impreza. Testează-l înainte.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic