Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Re: Tănculețul meu
« Reply #700 on: March 10, 2024, 20:45:23 PM »
Am avut eu CrossClimate la inceputuri ...erau noi, am mers 2 veri si o iarna , si in urmatoarea vara erau numai bune de aruncat la 6mm - pierdeau aderenta pe urcare spre Predeal. Le-am vandut pe 400 lei toate 4, ca sa nu ma chinui sa le arunc. Eu nu as recomanda . Poate pe alta masina/alt diametru/alta talpa ..or fi ok.

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Tănculețul meu
« Reply #701 on: March 10, 2024, 21:10:52 PM »
Și eu am avut cross climate 2 pe forester diesel. Slabe. Le-am dat de pomană după 1 sezon.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Tănculețul meu
« Reply #702 on: March 10, 2024, 22:17:42 PM »
Eu am cross climate din 2021, slabe anvelope, daca intru mai tare in curbe simt cum pierd aderenta, am impresia ca masina se duce in lateral, am aproximativ 24.000 km cu ele. La toamna le schimb, sigur nu vor mai fi aceleasi anvelope, o sa iau altceva tot all season. Cu anvelopele cu care a venit din fabrica nu aveam aceeasi senzatie.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #703 on: March 10, 2024, 22:33:19 PM »
Eu pana acum sunt multumit de Dunlop Sport All Season. Am facut iarna cu ele dar inca nu am ajuns pana la temperaturi de 20+ sa vad cum e si pe caldura.

NicNic

  • 161
Re: Tănculețul meu
« Reply #704 on: March 10, 2024, 22:49:39 PM »
Si eu am fost fan anvelope dedicate pe sezon.
Dar am constatat ca AT-urile all-season sunt numai potrivite pentru a face orice fel de drumuri.
Poate singurul minus ar fi in zapada grea, pe coclauri. Dar acolo, fara lanturi, nicio anvelopa nu se descurca destul.

DIntre marcile de AT-uri, imi plac General Grabber AT3, Yokohama G015 si ContiCrossContact LX2. Cam in ordinea asta.
Acum depinde si de dimensiunea ce o cauti, ca nu stiu daca se gasesc exact ce ai avea nevoie.

Primele doua le folosesc deja, iar despre ContiCrossCOntact am auzit doar ca ar fi bune, plus ca sunt de la o marca recunoascuta.
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Re: Tănculețul meu
« Reply #705 on: March 11, 2024, 16:17:42 PM »
Eu nu omor masina mai deloc. Rar sa apara ceva si sa am nevoie de tot ce pot face anvelopele. Da si atunci, daca nu pot...
Am mers  prin nameti cu golfuri II, dacii papuc, logan, toate parturile. Si n-am mai ramas inzapezit. Acum cert e ca nici n-ai unde.
D-aia zic. Io dau 700 pe o bucata, da sa stiu sigur ca face toti banii si ca ma tine macar 5 ani. Altfel 3-400 ron si gata. La ce stabilitate si tractiune are asta, mai merg astea de la Mihai inca 10 ani.

Mihai, decat timp ai dunlop? Ca-s momentan ok e una. Da sa fie la fel si dupa 4-5 ani.


Bonus poza. Aici e de usa de la SH? Sau merge reparata?


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #706 on: March 11, 2024, 18:40:34 PM »
Am de putin timp anvelopele. Le-am montat in toamna si nu am mers foarte mult. Am facut cateva drumuri in afara orasului pe uscat in mare parte, ce zapada a fost in Bucuresti 3 zile si ploi/ud, asfalt rece...

Nu ma astept sa tina 4-5 ani. Poate 2-3. Ce castigi pe o parte, pierzi pe partea durata de exploatare. Pe audi am goodyear 4 seasons. Cand am luat masina erau in stare excelenta, multa carne, fara crapaturi etc. (acum 1 an). Dupa ~12.000 km cele de pe fata sunt aproape tocite la limita, crampoane rupte, tocite urat de tot. Le voi schimba dar inca nu stiu daca sa iau tot all season sau sa merg pe doua seturi. Pana acum am zis ca iarna merg cu Subaru in afara orasului, dar nici sa pun anvelope de vara si sa merg 12 luni cu ele nu imi vine...


Usa eu zic sa intrebi la un tinichigiu. Din dezmembrari sigur nu gasesti culoarea fix fix la fel.

Re: Tănculețul meu
« Reply #707 on: March 12, 2024, 17:06:45 PM »
Da te astepti ca alea de iarna de la tine sa mai mearga lejer inca una? Ca merg. Cauciucul e inca in stare buna si nici n-a ajuns la martor.
Alea de vara chiar mi-e frica sa mai merg cu ele. E imbatranit rau cauciucul. D-aia am si comandat astea all season. Plus ca inca ma mai pot folosi de curte.

Am comandat Dunlop 215/55 R17 Sport All Season 98W XL.
Doamne ajuta!

Jantele de iarna le vand cu tot cu anvelope. Sau fara... Cum vrea omul. Sariti!!!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #708 on: March 12, 2024, 21:03:34 PM »
Suntem in 2024. Tu parca ai luat masina in 2018. Eu le aveam deja de 1 an sau mai mult.. nu mai tin minte. Au trecut multi ani peste ele, deci e normal. Eu zic ca au tinut excelent.

Re: Tănculețul meu
« Reply #709 on: March 21, 2024, 09:41:00 AM »
Tinand cont ca revin definitiv in Bucuresti si ca vor urma o gramada de drumuri prin minunata noastra capitala, ma bate gandul rau de tot sa-i schimb cutia cu una automata.
Acum, ce inseamna asta? E greu, e simplu, e costisitor? Mai amortizez ceva vanzand cutia mea? Merita? Ca nu m-as desparti de masinuta. Inca mai poate multe.
Lamuriti-ma, va rog, ca io si maine i-as schimba-o daca ar fi posibil si ar merita.

Re: Tănculețul meu
« Reply #710 on: March 21, 2024, 10:10:47 AM »
Mie mi se pare aproape imposibil - plecand de la dimensiunile diferite ale cutiei, forma, prinderi - care ar trebui sa fie milimetric identice , apoi daca intram in habitaclu - schimbat consola, ceasuri de bord si culminand cu alt ECU, soft, cablaraie , totul mi se pare diferit ...cred ca si planetare.. Spun aproape imposibil, pentru ca daca o sa faci zeci de adaptari si chestii care nu par la locul lor + finantarea necesara , atunci da ,cred ca se poate.
Cauta pe mobile.bg sau la noi in tara masini cu istoric si ia una de fabrica . Bafta!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #711 on: March 21, 2024, 10:23:57 AM »
Nu renteaza Daniel. Se poate face dar schimbi jumatate de masina si fara sa stii daca ce pui de pe donator este in stare buna.

Re: Tănculețul meu
« Reply #712 on: March 21, 2024, 10:35:47 AM »
NasOOOOOOOOl!  :(

dan_b

  • 1236
Re: Tănculețul meu
« Reply #713 on: March 21, 2024, 11:05:09 AM »
Daca o sa stai chiar in oras si ai metrou aproape, ala are cutie automata si prioritate la semafoare. 2 in 1.
: )
Alternativ, daca trebuie o masina, una mica automata, sh, ieftina, treci marja de pret maxima pe cautare si vezi ce iese.
Iar Subaru ramane pt drumuri extra urban si weekend si fun.
« Last Edit: March 21, 2024, 11:37:46 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Tănculețul meu
« Reply #714 on: March 21, 2024, 11:10:32 AM »
Pai era una din variante.
Subarelu parca are draci pe el. I-am schimbat si opincile, curge pe sosea. Ti-e mai mare dragu sa mergi cu el.

Muttley

  • 4922
Re: Tănculețul meu
« Reply #715 on: March 21, 2024, 11:54:10 AM »
Pictoraj, nu mai trola bajetii :D
WRX SW 2002

Re: Tănculețul meu
« Reply #716 on: March 21, 2024, 20:38:06 PM »
Tinand cont ca revin definitiv in Bucuresti si ca vor urma o gramada de drumuri prin minunata noastra capitala …
am zărit cu coada ochiului un outback gri model ca cel în discuție 😀 cu numere de BZ prin Drumul Sării/ Sebastian chiar în seara asta … nu știu dacă e cazul  …
dar bine ai venit/revenit 😀
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: Tănculețul meu
« Reply #717 on: March 22, 2024, 09:00:50 AM »
Io am nr de Bucuresti. Ala de care zici l-am tot vazut si eu prin Bz. Era o doamna la volan. Nu m-a bagat in seama neam, desi ne-am intersectat de ceva ori prin trafic.  ;)

Re: Tănculețul meu
« Reply #718 on: March 22, 2024, 18:02:49 PM »
Urările rămân valabile … :D
forester 2.0x forester 2.5xt