Scut motor metalic pro si contra
Subaru club Romania

Scut motor metalic pro si contra

Re: Scut motor metalic pro si contra
« Reply #20 on: March 04, 2024, 17:34:15 PM »
Pai..ce sa zic , nu mergem noi prin padure , dar am mers des prin zapada..sleauri mari . Nu am atins dar crestea un morcov, asa ca zic totusi ca e o investitie buna . Mersi!

NicNic

  • 161
Re: Scut motor metalic pro si contra
« Reply #21 on: March 04, 2024, 21:47:39 PM »
Arata foarte bine scuturile. Mai sunt si serie completa.

Daca ai iesiri pe coclauri, sunt foarte indicate. Si daca buzunarul suporta, e de preferat unele mai bine facute, decat altele care  nu se potrivesc la gauri, ori dupa 2-3 ani au suruburile ruginite de nu se mai desfac decat arse ...

Eu am pus de fier la Visi (Forester SH diesel), si nu se potrivea perfect. A trebuit ajustat. Am pierdut si vreo 3 cm la garda (fiindca asa e la diesel e4). Suruburile au ruginit dupa 2 ani si la desfacere s-au rupt piulitele sudate pe masina (cele ale scutului original), fiind nevoit sa improvizez alta prindere.

In schimb, la XC60 am pus scut de aluminiu, din reprezentanta. Am luat si kit de prindere scut (suruburi, saibe si piulite), tot de la ei. Alta viata. Si alt aspect ...
« Last Edit: March 04, 2024, 21:49:52 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Re: Scut motor metalic pro si contra
« Reply #22 on: March 04, 2024, 22:16:25 PM »
Eu azi i-am descoperit, vazusem cateva variante "Americane" dar niciunele parca nu sunt asa bine facute. La 6mm si aliaj 5052 astea par zdravene . Si au transport gratuit...nu stiu daca se aplica ceva taxe , sunt produse in Israel, dar vad ca au ceva office si prin Spania.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Scut motor metalic pro si contra
« Reply #23 on: March 04, 2024, 22:27:22 PM »
Asfir e cam lider mondial la scuturi..foarte cunoscut si apreciat in lumea off-roaderelor mari; precum ARB pentru bare si bull bar-uri sau OME suspensii.
Nu am vazut nicio replica pana acum care sa se apropie macar la calitate.. si am vazut destule.
« Last Edit: March 04, 2024, 22:29:51 PM by Ilie »

Re: Scut motor metalic pro si contra
« Reply #24 on: March 04, 2024, 22:58:51 PM »
Mersi de info, cum noi mergem mai mult pe asfalt ...nu am auzit de ei :laugh: . Oricum, ma bucur ca i-am gasit , bag o comanda cat mai curand. Cineva de aici spunea ca totusi in caz de " Doamne Fereste" avand acest scut ..posibil ca motorul sa vina peste tine si sa nu mai cada asa cum e proiectat, eu totusi tind sa cred ca cedeaza cu tot cu cadru motor si se duce jos impreuna cu scutul.
« Last Edit: March 04, 2024, 22:59:27 PM by Sorin03 »