Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
Subaru club Romania

Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #20 on: April 15, 2021, 15:14:01 PM »
@marr
O sa ne apucam sa ne facem provizii de hidrogen. Secam marile si oceanele.
Oblivion?
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

marr

  • 2228
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #21 on: April 15, 2021, 16:45:13 PM »
... Secam marile si oceanele.
...

Si asa ... sau folosim resurse regenerabile (ca tot e topicul de ”eco”) si impanzim orasele cu patforme pentru gunoi de grajd !
Nu va mai mirosi a gaze de esapament, dar ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020


MihaiFlorescu

  • *
  • 13933
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #23 on: May 28, 2024, 23:03:23 PM »
Se pare ca s-a schimbat schimbarea.

Într-o rară apariţie comună, şefii Toyota, Mazda şi Subaru au promis că vor continua să investească în tehnologia bazată pe combustibil, o mişcare de care vor beneficia şi sute de furnizori care se luptă cu trecerea la vehiculele electrice, informează Financial Times.

Articolul complet mai jos

https://m.mediafax.ro/economic/toyota-merge-contra-curentului-si-poate-da-lovitura-cel-mai-mare-producator-de-masini-investeste-intr-o-noua-generatie-de-motoare-cu-combustie-interna-22389925?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1Agn1_iCerj2lUttWhMRTU1i7V18ic9BMt2iwfM6Ha78tnyXh6rBbZW60_aem_AYvCvH7fN9dNVJrgWzjXX9dicjjw2c2mTQa7T7qgP6S3zVfctWK-22F1M9oQqvg4UqABbpKOwymUhBTh1TATWre-
« Last Edit: May 28, 2024, 23:04:14 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4987
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #24 on: May 29, 2024, 00:07:38 AM »
Din pacate, lucrez in domeniu, si vad cum entuziasmul de inceput, oglindit in bugete, incepe sa paleasca. Zic de electrice.
Am popcornul pregatit de mult.
WRX SW 2002

Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #25 on: May 29, 2024, 15:28:12 PM »
Din punctul meu de vedere interzicerea masinilor cu combustie interna este o tampenie. Oamenii ar trebui lasati sa aleaga, benzina, motorina, electrica, cu paie etc.

marr

  • 2228
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #26 on: May 29, 2024, 15:41:10 PM »
Era de asteptat - si semnele au incepat sa apara de ceva vreme, dar in ultimele doua saptamani au fost gramada !
Nu cred ca-s mai mult de 2 saptamani de cand atat cei din grupul VAG (parca mai vocali au fost cei de la Audi), cat si Mercedes au anuntat ca o lasa mai moale cu trecerea pe electric ”pana in 202x”. S-au prins ca alea inca nu aduc decat pierderi iar clientii lor cer in continuare masini cu motoare termice.

PS: Nu mai mir de Toyota, ca seful lor ala mare spunea de ceva vreme ca el nu crede in trecerea ”all in” pe electric.
Nici de Mazda nu-i mirare ca astia oricum se pis@u contra vantului - cand lumea se ducea pe cilindree din ce in ce mai mici, ei nu au scazut sub 2000 cmc si, mai nou, au anuntat ca la noile modele Euro 7 renunta si la 2.0 si trec la 2.5 (e drept ca hibrid).
Ma bucur insa ca a bagat si Subaru capul in poza !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 477
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #27 on: May 29, 2024, 17:31:10 PM »
In vremea asta, cea mai vanduta masina din Europa e Tesla Model Y.

Visati cat vreti, ceea ce se intampla acum e doar o amanare. Incet-incet, preturile si autonomiile masinilor electrice se vor alinia cu cele ale termicelor. Ca din punctul de vedere al perfomantelor, majoritatea le depasesc.

Tranzitia la electrice este o realitate si o vom trai toti.

Oamenii nu trebuie lasati sa aleaga, ca vor alege intotdeauna cu gandul la propriul buzunar si deloc la altii.



Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #28 on: May 29, 2024, 18:48:28 PM »
Oamenii mereu vor gandi cu propriul buzunar . Ref la Tesla, da, este cea mai vanduta masina dintre cele electrice dar si ei se confrunta cu o stagnare a vanzarilor ( am vazut un reportaj cu masinile Tesla din Germania depozitate pe un aeroport dezafectat pt ca nu este cerere pentru ele ). Iar daca tu crezi ca masinile electrice sant eco, te inseli. Apropo, in Norvegia s-a constatat scaderea emisiilor de CO2 dar a crescut nivelul particulelor rezultate in urma franarii si a frecarii anvelopelor masinilor electrice cu carosabilul. Iar daca se va trece peste un anumit nivel...va insemna poluare si pericol pentru sanatate.
Iar producerea energiei electrice inseamna tot poluare inclusiv producerea bateriei si extragerea materiei prime.
In 4-5 ani Germania se va confrunta cu o problema, nu are capacitatile necesare pt reciclarea panourilor solare si a turbinelor eoliene care si-au terminat ciclul de viata.  Sa vezi cum va fi cu bateriile masinilor electrice.
Apropo, ce masina electrica conduci ?
« Last Edit: May 29, 2024, 18:51:11 PM by Andrei2023 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13933
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #29 on: May 29, 2024, 19:14:16 PM »
Asa era si in pozele din perioada interbelica sau imediat dupa ww2, unde inca vedeai cai si calesti printre masini.
Incet incet ne ducem spre full electric dar a fost hype prea mare deodata.

Sunt sigur ca stirea de mai sus are si o nuanta. Deja se stie ca Mazda aduce rotary inapoi, insa doar ca generator in sistemul hibrid.
E clar ca Toyota detine avantajul pe hibride si vor capitaliza pe asta. Iar Subaru este o marca prea mica sa faca o linie noua, asa ca va imprumuta de la Toyota cat se poate si ma astept sa vedem un boxer in 2 cilindri pe post de incarcator in viitor, dau 4 cilindri de capacitate mica, gen 1.5 sau cat de mic il pot face pentru a nu avea vibratii.

VeNoM836

  • 257
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #30 on: May 29, 2024, 19:17:23 PM »
Apropo, in Norvegia s-a constatat scaderea emisiilor de CO2 dar a crescut nivelul particulelor rezultate in urma franarii si a frecarii anvelopelor masinilor electrice cu carosabilul. Iar daca se va trece peste un anumit nivel...va insemna poluare si pericol pentru sanatate.

Datorita greutatii. E un articol azi prin ziarele online in care un domn din Germania se plange ca a consumat un rand de anvelope foarte repede, gen 20k KM, nu mai retin exact, datorita greutatii masinii - bateriei.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT
2017 Subaru Outback 2.5i CVT Sport

https://www.hranitor-animale.ro/

Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #31 on: May 29, 2024, 19:44:09 PM »
Cantitatea de praf de placute de franare mai mare de la electrice nu prea are logica, alea au frana regenerativa, placutele prind panza de paianjen

marr

  • 2228
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #32 on: May 29, 2024, 22:58:57 PM »
Dacă as fi primit  10€ pentru fiecare data când am auzit/ citit  ca vor apărea baterii care sa se încarce in 2 minute, sa aibă o autonome de 1000 km si sa coate doua copieci, iar o mașina electrică va ieși cu unTCO net mai bun decât o termică, nu ar mai trebui sa lucrez un minut in viata asta.
Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca, deja, alimentarea la stațiile publice cu plata te duce ca preț /km la nivelul sau peste costul aferent unei mașini moderne cu ICE.
Este mai rentabil dpdv al costurilor de deplasare doar pentru cine are panouri si posibilitatea de a încarcă “gratuit” - vorba vine, ca panourile alea nu-s gratis. Dar ăștia sunt o mică fracțiune din populație - marea majoritate (estimez ca undeva peste 70%) locuiește la bloc si pentru ei nu exista soluții de încărcare gratis !
Dacă luam in calcul si prețul de achiziție, ar trebui făcute niște serioase artificii de calcul ca sa iasă măcar la egalitate.

In alta ordine de idei, presupunând ca se vor rezolva in timp toate problemele de producție si distribuție a energiei electrice (ca astea-s majore, deși mulți apologeți ai EV-urilor le trec cu vederea), cu eficienta, durabilitatea, capacitatea, viteza de încărcare si costurile bateriilor (dpmdv, pentru asta ar trebui găsită o cu totul alta tehnologie de producție pt acumulatori) - întrebarea e: DE CE si-ar cumpara acum cineva o electrică scumpă, cu o baterie a care-i tehnologie va fi depașită in niște ani - deci un produs aflat practic la faza de testare  ?

PS: Aia cu “nu trebuie sa decizi tu, știe Partidul mai bine de ce ai nevoie” am mai auzit -o in tinerețe !
Si chiar nu-mi era dor  sa o aud din nou !
« Last Edit: May 30, 2024, 06:37:12 AM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #33 on: May 30, 2024, 09:28:08 AM »
De alimentarea masinilor electrice de cei care locuiesc la bloc nici nu are rost sa vorbim, probabil ca vor sta cu cablurile scoase pe geam :). Iar asta este valabil si pentru cei care locuiesc in vestul Europei, fizic nu ai unde sa pui atatea statii de alimentare. Electrificarea este o chestie fortata de catre UE si altii pentru ca trebuiau sa bifeze niste casute pe o hartie  si este la moda acum sa fii eco si bio. Sa nu fiu inteles gresit, sant de acord cu anumite masuri de reducere a poluarii, protejarea padurilor, refacerea fondului forestier etc dar asta nu inseamna ca trebuie sa accept toate ideile aberante pe care incearca unii politicieni si grupuri sa le impuna doar de dragul de a arata cum lupta ei cu poluarea.
Si sa nu mai amintesc de faptul, sustenabilitate pentru unii poate insemna costuri mai mari ale vietii, un nivel de trai mai scazut si chiar somaj pt altii. Parerea mea este ca trebuie sa existe un echilibru in toate masurile luate si trebuie privit din ambele parti ale baricadei. Este usor sa fii ecologist cand ai frigiderul plin.
Ma opresc aici ca deviem de la subiectul forumului.

dan_b

  • 1248
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #34 on: May 30, 2024, 10:25:37 AM »
Poluarea care conteaza nu vine de la masinile personale.
Poluarea s-ar reduce considerabil daca traficul greu si foarte greu ar fi mai putin poluant sau nepoluant.
Idem avioanele.
Pe de alta parte, sunt tari, cum e si Romania, in care poluarea este accentuata masiv de deseuri - mai ales ilegale. Si de arderile de deseuri.
Pe de a treia parte, degeaba "o arde" Europa doar partial pe ecologie si lipsa poluare, cu cateva tarisoare, cand restul de Europa si mai ales restul lumii isi vede de treaba cu energia clasica.
Sigur ca este bine sa avem cat mai putina poluare, dar asta se poate rezolva si cu actualele motoare cu filtre si para filtre, care polueaza in mod real extrem de putin, cand vine vorba de masini personale. Nu e nevoie de magaoaie de baterii poluatoare prin fabricatie si apoi distrugere. Acolo e manipulare.
Putem fi destul de siguri ca pentru vitor trendul va fi ca populatia sa foloseasca exclusiv transportul in comun, iar conducatorii, liderii sa dispuna de mijloace personale. Asta nu se spune, e conspiratie...
« Last Edit: May 30, 2024, 10:26:42 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2228
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #35 on: May 30, 2024, 10:36:28 AM »
Io as zice ca ar fi muuult mai bine sa plantam copaci care sa halească codoiul !
E mai eco, mai sustenabil si incomparabil mai ieftin !
Dar poate chiar acolo-i problema ... e prea ieftin si deloc spectaculos.

PS: As zice sa inchidem aici paranteza si sa revenim la Subaru.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 477
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #36 on: May 30, 2024, 11:45:55 AM »
Cum e si normal, exista avantaje si dezavantaje pentru ambele.
Autonomia si viteza de incarcare pe de o parte, randamentul, fiabilitatea si costul redus de mentenanta, pe de alta.

Personal, folosesc masina electrica de patru ani de acum si am permanent in minte doua aspecte de netagaduit, in opinia mea:
1. Energia necesara deplasarii unei masini electrice se poate obtine si din surse regenerabile. Petrolul este un combustibil fosil poluant, cu finalitate. Indiferent daca ne convine sau nu, acesta se va ispravi la un moment dat si pana atunci vor trebui gasite solutii.
2. Pe parcursul utilizarii unei masini electrice, aceasta nu genereaza CO2, NOX, PM, azotati, amoniac si altele asemenea. Venind astazi la servici cu electrica, am venit curat, voi cu termicele nu. Sigur ca se poate discuta despre emisiile generate de fabricarea de baterii vs cele provenite din extractia si rafinarea petrolului, dar astea sunt discutii. Faptul cert este ca eu nu am generat emisii, voi cu termicele, da.
Si simpla discutie legata de cantitatea mai mare de particulele generate de uzura crescuta a anvelopelor din cauza greutatii superioare mi se pare inadecvata, ca sa nu zic mai mult. Sa vedem padurea, nu copacii, zic.

Da, sunt multe alte surse de poluare, mai mari. Razboiul, spre exemplu.
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incercam sa facem ce ne sta in putinta pentru a ne scadea amprenta de CO2. Plantam copaci, reciclam, adunam selectiv, folosim aceleasi pungi la cumparaturi, cumparam local, mergem cu bicicicleta si da, folosim o masina care sa polueze cat de putin posibil.

Andrei, conduc o Solterra. Daca as fi folosit o masina alimentata cu paie si, in virtutea dreptului de a alege de care pomeneai, as aprinde in fiecare dimineata un balot in fata geamului de la dormitorul copiilor tai, ti-ar conveni?

Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #37 on: May 30, 2024, 12:16:28 PM »
Compania Sixt a renuntat la flota de masini electrice si la achizitia masinilor electrice : costuri de achizitie mari, cerere mica, costuri de reparatie foarte mari, valoare reziduala mica.
Pe mine in acest moment masinile electrice nu m-au convins, dupa cum am mai spus, electrificarea este o chestie fortata ca sa se bifeze niste casute.
Ma bucur ca te simti bine in tip ce deplasezi cu masina electrica prin oras sau in vacante. Si noi cei care detinem masini cu motor termic ne simtim la fel de bine .




Sese

  • 477
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #38 on: May 30, 2024, 12:26:02 PM »
Compania Sixt a renuntat la flota de masini electrice si la achizitia masinilor electrice : costuri de achizitie mari, cerere mica, costuri de reparatie foarte mari, valoare reziduala mica.
Pe mine in acest moment masinile electrice nu m-au convins, dupa cum am mai spus, electrificarea este o chestie fortata ca sa se bifeze niste casute.
Ma bucur ca te simti bine in tip ce deplasezi cu masina electrica prin oras sau in vacante. Si noi cei care detinem masini cu motor termic ne simtim la fel de bine .

Compania Sixt sunt niste evrei, ai caror singur scop in viata este sa castige cat mai multi bani. Nu-i intereseaza de nimic altceva. Te rog, nu mi da pe aia de exemplu, ca nu vreau. I-am conoscut la Subaru, cand au vrut sa cumpere o flota si au cerut achizitia plus un euro, ca pret de vanzare.

Ma simt bine, mai ales pentru ca stiu ca viata mea nu le afecteaza viata celorlalti, in nici un sens negativ, din acest punct de vedere.
Ma deranjeaza cei care conduc masini care lasa dupa ei metri de fum, fara sa le pese de ceilalti. Mi-as dori sa fie scosi din trafic si amendati, asa cum se intampla in Germania.

Despre ceilalti astept sa constientizeze singuri ca poluarea este o problema cu rezolvare. Cand vor stii asta, se vor simti si mai bine ca acum.

marr

  • 2228
Re: Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035
« Reply #39 on: May 30, 2024, 13:10:22 PM »
@sese - e foarte frumos  ce spui tu acolo.
La nivel de principiu este si absolut corect !
Dar, ce vreu eu (si, cred ca nu doar eu) sa spun este ca nu sunt convins ca electrificarea e Sfantul Graal al depoluarii trasporturilor rutiere.
Cel putin nu in forma actuala si nu cu tehnologiile de azi.
Asta-i unul dintre motivele pentru care apreciez (ca sa nu spun ”aplaud”) cand vad companii care incearca si alte solutii.
Un alt motiv, mai egoist, tine de economie si bunastare - la acest moment, singurul si marele castigator al ”electrificarii” este China.
Si cei care au cel mai mult de pierdut sunt europenii - adica noi !
Cam 3 chestii nu au stiut niciodata chinezii sa faca bine:
- motoare cu ardere interna pentru autovehicule;
- motoare de avion;
- masini unelte performante si de mare precizie;
Si singura industrie majora in care Europa era competitiva in raport cu SUA si China era industria auto.
Iar prin electrificarea fortata chiar in asta se loveste.
Pentru masini electrice, ai nevoie de doua lucruri:
- baterii - care-i cvasi-monopol chinez (produc cca  90 % din baterii si peste 80% din metalele rare necesare);
- software - unde ”tatici” sunt americanii.
Cum poate Europa sa concureze, cu ceva  sanse, in conditiile astea ?

Pe cand, daca se merge pe combustibili alternativi, aici ar fi ceva experienta - motoare cu ardere interna inca stim sa facem, iar combustibili sintetici s-au produs in Europa inca de pe vremea lui Hitler. Deci un punct de plecare ar fi (nu neaparat pole position, dar pe aproape).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020