black forester XT
Subaru club Romania

black forester XT

andea79

  • *
  • 4007
Re: black forester XT
« Reply #20 on: January 10, 2021, 22:10:46 PM »
modificari ca sa ce ? :)
de obicei modifici chestii ca sa repari ceva sau sa obtii altceva ... deci tu urmaresti ceva anume acolo sau .. ? 

Re: black forester XT
« Reply #21 on: January 10, 2021, 22:11:30 PM »
Pt filtru la aspirat se potrivește alco 1280. Folosești doar elementul filtrant. Posibil sa fie același și la tine. Asta dacă nu vrei sa dai vreo 500 lei pe cel original.
Vezi ca sunt 2. Un pre filtru înainte de pompa și unul într-un borcan după pompa.

Re: black forester XT
« Reply #22 on: January 11, 2021, 07:59:40 AM »
@andea: nu urmaresc, ... in mod special,  :D sau mai bine spus urmaresc o exploatare cat mai sigura, daca se poate. Am zis sa fie montata, daca tot voi schimba filtrul.

@mariansto: multumesc pt. alternativa alco 1280, voi cauta detalii.
Eu gasisem doar filtrul original 42072FE020.
Prefiltrul vine in kitul pompei. De fapt, de aceea schimb pompa, ca sa schimb prefiltrul :D
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #23 on: January 12, 2021, 10:09:19 AM »
si inca o nedumerire ...
cred ca discurile de frana trebuie schimbate...
daca pun discuri pe specificatiile actuale si in primavara ma gandesc sa schimb etrierii  cu unii de wrx, (cred ca am vazut la unii colegi) trebuie sa schimb si discurile ?

Etrierele de WRX vin tot pe discurile de XT, nu ai nevoie de inlocuirea lor (eu am etriere de WRX pe fata).
Pe spate e alta discutie, dar cu discuri si placute bune pe fata, va fi de ajuns

Re: black forester XT
« Reply #24 on: January 12, 2021, 19:36:42 PM »
@andrei0241: multumesc. Am observat in cele din urma ca se potrivesc.
Pt spate am vazut ca sunt necesare un fel de adaptoare.
Ca variante de achizitie ar fi : etriere noi, reconditionate sau utilizate urmand sa le reconditionez. Aici alta dilema ...
Oricum pana la vara am timp sa ma hotarasc.

forester 2.0x forester 2.5xt

Sebe

Re: black forester XT
« Reply #25 on: January 25, 2021, 19:29:43 PM »
uitandu-ma pe facturi, devize ...
1. distributia schimbata in 2015 la 74.000 km, s-au parcurs 52.000 km
2. ambreiaj tot atunci,
3. ulei cutie si dif in 2015 la 74.000 km, apoi in 2018 la 104.000 km, j
4. discuri fata/spate tot prin 2015
5. lichidele schimbate in 2018: antigel, lichid frana, lichid servo....

acum ce nu am gasit, presupun ca nu s-a schimbat si ma intreb daca ar trebui :
- bujiile !? in graficul de intretinere apar ca se schimba la 120.000
- filtrul de combustibil !? tot pe acolo 

si inca o nedumerire ...
cred ca discurile de frana trebuie schimbate...
daca pun discuri pe specificatiile actuale si in primavara ma gandesc sa schimb etrierii  cu unii de wrx, (cred ca am vazut la unii colegi) trebuie sa schimb si discurile ?


Salut!

Modelul acesta nu are filtru de benzina sub capota; are filtru doar sub bancheta spate si acela se schimba...rar, daca bine imi amintesc din cercetarile facute mai demult, pe la 150-200  km..nu mai retin exact, oricum... pt ca se schimba atat de rar, nu oricine stie ce e de facut acolo, schimba-l cu cineva care a mai facut asta la un Subaru, ...trebuie avuta grija mare la explozie, sunt destui pe net la care le-a bubuit serviceul.

Blow offul ala e fenomenal... multi l-au vrut  :)

Grozava masina ti-ai luat, sa ai noroc de ea.  Dintre toate, dupa asta imi pare cel mai rau.

Re: black forester XT
« Reply #26 on: January 25, 2021, 21:21:24 PM »
Asa e, dupa ceva cautari m-am convins ca filtrul este in rezervor, atasat pompei de benzina. Daca am inteles bine din manualul de utilizare se schimba la 120.000 km.
Cred ca acum ar fi vremea tocmai buna de schimbat pt ca e mai rece.
La inceput nu-mi placea blow-off-ul, prin oras chiar ma enerva. Probabil  nici nu eram obisnuit cu masina, la orice schimbare de viteza se auzea, nu stiu unde ma grabeam, asa.
Acum, parca merg mai bine ... :D se aude mai rar...
Multumesc pentru urari, sper a fie cu noroc.
forester 2.0x forester 2.5xt

Sebe

Re: black forester XT
« Reply #27 on: January 25, 2021, 21:34:41 PM »
Ai pomenit intr-un post anterior de istoric "incomplet".
Eu cand am luat-o i-am schimbat toate lichidele ...absolut toate cu Amsoil. Mai am factura pe email. Si cea de la radiator, care nu stiu daca erau in dosarul cu facturile masinii. La radiator e garantie pe viata pe baza facturii.

Re: black forester XT
« Reply #28 on: January 25, 2021, 22:46:10 PM »
Nu am spus “incomplet”,  :D mentionasem lipsa unor precizari cu privire la bujii si filtru combustibil. Oricum in manual se mentioneaza ca se schimba pe la 120.000km, daca am retinut. Eu am luat-o la 125.000.
Factura cu toate lichidele am gasit-o, cred ca am si mentionat ca au fost schimbate, daca nu am mentionat sigur eu am luat-o in calcul.
Pe cea de la radiator nu o am.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #29 on: February 14, 2021, 11:09:54 AM »
     Am adunat cu XT-ul vreo 3000 de km, marea majoritate extraurban. Fiind la inceputul experientei am urmarit si consumul, printre altele. Am alimentat doar cu benzina aditivata, in principal de la Mol, si doar de vreo doua ori de la Petrom si Rompetrol.
Concluziile:
- consum extraurban 11,17%-11,46%, indiferent de conditii. Spre exemplu 300 de km pe E85, viteze de 130-140km/ora, indicate de GPS, (vitezometrul are o eroare de +10km), sofer si ceva bagaje sau 2 pasageri si bagaje sau pasageri, bagaje si portbagaj deasupra, aproximativ acelasi consum.
Pe drumuri de munte, de genul Pasul Mestecanis, Pasul Tihuta sau Sinaia-Moroieni, consumul tot acolo, cu 2 exceptii :
- un Bucuresti - Busteni, cu 14,18%. "Ratacirea" am pus-o pe seama faptului ca am stat in trafic prin Bucuresti si putin pe traseu.
- 180 de km pe E85, dar extraincarcat, cu 12,66%.
Avand in vedere cat e de "sprintena" masina cred ca nu arata rau consumul.

- consumul urban. Aici trebuie sa mai studiez, cred. Strict urban, am calculat pt 139 de km unde am avut un consum de 23% si a doua incercare pentru 178,9 km a iesit un consum de 20%.
Rasfoind jurnalele membrilor, constat ca aici ies putin din peisaj, dar mai studiez.

forester 2.0x forester 2.5xt

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: black forester XT
« Reply #30 on: February 14, 2021, 11:42:44 AM »
Media urbana fara ore de varf ar fi 16.8 in Bucuresti. Cand prinzi trafic aglomerat ajungi la valori de 20l/100km.
Sa ne spuna si colegul @Forester valorile pe care le inregistra inainte de pandemie.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: black forester XT
« Reply #31 on: February 14, 2021, 12:40:30 PM »
eu cand aveam 2,5 XT ul mergeam in Bucuresti cu 15-18% (in functie de ora si zona orasului) si in afara aveam 10-12%

masina era stock.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: black forester XT
« Reply #32 on: February 14, 2021, 13:21:58 PM »
Idem. Cu mentiunea ca in ierni mai grele ajungeam si la 20% in oras.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: black forester XT
« Reply #33 on: February 14, 2021, 14:04:46 PM »
Mda. Deci am retinut corect. Consumul este putin mai mare. Am mers pe harta de mijloc. (andea i-a pus 3  ;) )
Voi incerca sa merg si pe prima, cea mai “cuminte” , asa de dragul statisticii, sper sa nu uit.
Pana la urma iti asumi si consumul, adica mi-l asum, doar ca in oras nu prea te distrezi de banii astia  :D .
Ma gandesc ca poate si flansele si jantele de 8j, sa influenteze putin, si putin cate putin ajungem la cifrele de sus.
Apropo de jante ... din registrul soferilor incepatori / neatenti , sa nu spun altfel ...
3000 km am circulat nepregatit de pana ... roata de rezerva am avut , doar ca nu se mai potrivea, avand montate flansele si alt model de jante pe masina. Bine ca nu a fost nevoie ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Arturito

Re: black forester XT
« Reply #34 on: February 14, 2021, 16:53:48 PM »
La mine , pe 2.0 , am urban 15-18%
Bucuria vine insa la drum lung. 8-9% la drum intins. Maxim 10 daca ma si dau repede la ea. Cam stresant consumul urban , doar asa de amorul artei , dar si cand vrei sa dispari de undeva , ai cu ce. Ai cu ce...

Re: black forester XT
« Reply #35 on: February 14, 2021, 18:24:06 PM »
Consumul urban este mai "deosebit", voi folosi auto in acest regim, sa vad ce spune...
Pe langa statistica, am adus in discutie consumul, pentru ca nu cumva, sa ascunda vreo functionare defectuoasa ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #36 on: February 18, 2021, 22:00:45 PM »
Daca tot voi ajunge acolo, ma gandeam sa inlocuiesc si pompa de benzina cu un wallbro 255. Am vazut ca sunt colegi care au montat-o la wrx-uri, pe afara am gasit cateva exemple si pt fxt.

Eu am pe al meu XT din 2017 montata Walbro 255, tot in ideea ca decat sa pun pompa OEM, mai bine un oaresce upgrade.
Evident, nici o problema, dar nici nu ajuta :)

Arturito

Re: black forester XT
« Reply #37 on: February 18, 2021, 22:05:20 PM »
Aia o pui cand incepi sa umbli la chestii. La mine spre ex. cu pompa stock , dupa ce am inceput sa butonam , aveam probleme de debit. Dar daca ramai cu ea asa cum a facut-o mama lui , nenea samuraiu , eu zic ca nu are sens sa o schimbi.

Re: black forester XT
« Reply #38 on: February 19, 2021, 23:51:51 PM »
nu vreau sa modific nimic. m-am gandit ca daca schimb filtrul si umblu acolo sa schimb si pompa. nu am studiat problema in amanunt.  am zis ca daca nu ajuta, macar nu are ce sa strice. sper ...
forester 2.0x forester 2.5xt

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: black forester XT
« Reply #39 on: February 20, 2021, 00:39:42 AM »
De multe ori, piesa OEM este mai scumpă. Așa că merită doar pentru preț.