FMIC sau TMIC ? Păreri.
Subaru club Romania

FMIC sau TMIC ? Păreri.

FMIC sau TMIC ? Păreri.
« on: January 08, 2021, 15:29:23 PM »
Vă salut, subăriști !
De curând, am achiziționat un Subaru Forester XT din 2004, pe care este montat un sistem FMIC cu intercooler de la Turboworks. Problema mea este faptul că nu este montată armătura din bara față, iar bara față este montată defectuos (de abia se ține în părți, fără suportul armăturii). Îmi place ideea că motorul se răcește mai bine cu FMIC, totodată nu îmi place ideea că nu am armătură pe față și nici estetic nu este ceea ce îmi doresc, referitor la bară.
Întrebarea mea este ce îmi recomandați să fac : să încerc o repoziționare a intercooler-ului în partea inferioară a bării și să montez armătura sau să trec la intercooler-ul stock TMIC cu tubulatura aferentă ? Care sunt avantajele și dezavantajele acestei operațiuni ? Voi cum ați procedat la ale voastre mașini ?
Mulțam !

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #1 on: January 08, 2021, 15:52:33 PM »
TMIC all the way , parerea mea... insa eu sunt adeptul masiilor cat mai stock,  in afara de jante , evacuare si suspensii... :):):)

Sa o stapanesti sanatos !!!
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #2 on: January 08, 2021, 17:26:08 PM »
daca esti sub 400 hp poti sa mergi pe intercooler de impreza sti ( 01-07 )  top mount
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #3 on: January 08, 2021, 17:54:05 PM »
daca esti sub 400 hp poti sa mergi pe intercooler de impreza sti ( 01-07 )  top mount
Mașina are momentan 211 cp, îmi doresc să o las momentan la această putere, cât să fie ok pentru daily.
Voi începe să caut un intercooler menționat de tine, mulțumesc mult !

andea79

  • *
  • 4007
Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #4 on: January 08, 2021, 17:59:15 PM »
dar spune-ne mai multe despre configuratia masinii... cu o turbina oem mai mult pierzi decat castigi cu un FMIC deci presupun ca nu este tocmai nemodificata masina
iar daca este modificata s- ar putea sa nu fie ok un TMIC oem sau poate da... oricum ar fi presupun de asemenea ca ai modificata setarea electronica pt. ca altfel nu functioneaza tocmai corect cu FMIC  si daca revii la TMIC vor fi necesare ajustari ...

andea79

  • *
  • 4007
Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #5 on: January 08, 2021, 18:02:12 PM »
Mașina are momentan 211 cp, îmi doresc să o las momentan la această putere, cât să fie ok pentru daily.
Voi începe să caut un intercooler menționat de tine, mulțumesc mult !

la 211 cp nu are rost nici un FMIC, poate ai si setarea OEM si in acest caz pune repede TMIC-ul ca mai mult strici decat castigi ... oricum ar fi ... more details needed :)

Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #6 on: January 08, 2021, 18:12:37 PM »
la 211 cp nu are rost nici un FMIC, poate ai si setarea OEM si in acest caz pune repede TMIC-ul ca mai mult strici decat castigi ... oricum ar fi ... more details needed :)
Mașina nu o am de foarte mult timp, am făcut maxim 1000 km cu ea de când o am. Am luat-o asa de la fostul proprietar, cu FMIC, care la incheierea tranzacției, mi-a dat și IC OEM. Turbina este OEM, neboostată, remaparea nu a fost făcută pentru partea de turbo boost sau injecție, din câte mi s-a spus.
Mari modificări nu are mașina, decât admisia cu un filtru sport și evacuarea din inox pe 63.
Oricum cu acest FMIC se simte destul de mult turbo lag-ul, mă gândesc serios să trec pe TMIC din cauza de siguranță și estetice. Singura mea reținere pe care o am față de TMIC este faptul ca motorul se va încălzi mai repede și mai mult (nu?!).
Orice fel de sfat, critică, injurătură este binevenită !

andea79

  • *
  • 4007
Re: FMIC sau TMIC ? Păreri.
« Reply #7 on: January 08, 2021, 23:48:38 PM »
ce inseamna filtru sport ? adica e filtru in carcasa originala sau altceva ?
ce inseamna evacuare din inox ? mai ai catalizatorul ?

intreb pentru ca nu pare a fi masina cu setare oem .... sau daca e oem e pusa inainte de vanzare ...sau  ... oricum ceva e ciudat :) 

ai o poza cu comp. motor/masina ? poate o stim :)