Prima masina practica Subaru Forester
Subaru club Romania

Prima masina practica Subaru Forester

Prima masina practica Subaru Forester
« on: April 11, 2021, 18:51:21 PM »
Salutare tuturor pasionaților de Forester. Acum o săptămānă am achiziționat un Subaru forester SG 2.0 benzina 2006, proveniență Austria. Masina a mai avut 2 proprietari īn Austria avad deja aproape 200000 km. Estetic arta bine la fel și ruleaza destul de bine. Singura problema avuta a fost la nedeschiderea haionului care sa rezolvat īntr-un final, acum merge mai greu din cauza arcului de la la mānerul de deschidere care este ruginit. Sunt īncă la īnceput și necunoscător īntrale masinii și folosesc masina exclusiv pentru familie, condus prin oraș și pe teren denivelat ușor inafara orașului aproape zilnic. Am īncercat sa ma joc cu ea pe cāmp prin noroi și se comporta exemplar asta cu cauciucuri de vara. Vreau sa va īntreb ca și investiții inițiale inafara de ulei, filtre, plăcute, etc ce lucruri esențiale sunt de schimbat? Va mulțumesc. Dacă este cineva din Sibiu mi-ar face placere sa ne īntālnim sa ne cunoaștem.

Aici cāteva poze cu masina:

http://imgur.com/gallery/OwvFtAh
« Last Edit: April 11, 2021, 20:23:58 PM by alexb »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #1 on: April 11, 2021, 20:30:27 PM »
Bun venit. O să intre marr pe interval din Sibiu să te īndrume.

Pānă atunci, īmi pare lăsată de spate...

Schimba toate lichidele și fii atent la toate componentele de cauciuc. Bucsi, furtunuri, garnituri, pe rand una cate una vor ceda, pentru că au o vārstă..

Badea

  • 125
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #2 on: April 11, 2021, 21:44:38 PM »
Bine ai venit! Sa te bucuri de masina multi km de acum inainte!

As adauga, in plus fata de ce a zis colegul, si o verificare riguroasa de rugina, in special la pasaje roti si praguri.

In rest, benzina si talpa! Si fara gpl.
« Last Edit: April 11, 2021, 21:50:48 PM by Badea »

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #3 on: April 11, 2021, 22:40:52 PM »
Bine ai venit.
Sa te bucuri de auto.
Poate ne intalnim in trafic.
Io sunt cu unul negru. (AWD)
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #4 on: April 14, 2021, 12:50:56 PM »
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Īncerca să dau de persoane de prin Sibiu care dețin Subaru poate ne strāngem īntr-o zi aici local sa ne cunoaștem. Știe cineva un service de subaru forester in sibiu. Sau poate īmi recomandați de prin Cluj, Brașov sau București. Drumuri bune sa aveți.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #5 on: April 14, 2021, 12:52:50 PM »
La Trakia poți īncerca. Erau dealerii Subaru. Nu mai sunt de ceva ani, dar poate pentru o intervenție de rutina te accepta.

marr

  • 2208
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #6 on: April 14, 2021, 13:07:45 PM »
Salut !
Da, la Trakia poti face interventii de rutina. Mai au (inca) oameni care au invatat cu ce se mananca Subaru.
Totusi, ideal ar fi sa le cam spui tu ce vrei, ca altfel - ca majoritatea service-urilor dealtfel - vor incerca sa-ti menajeze buzunarul si sa-ti spuna/rezolve doar problemele urgente si/sau grave.
Asta poate fi ok pe moment, dar pe termen mai lung, este foarte posibil sa fie costisitor.
Pentru chestii la complexe / de finete, recomand o vizita la Auto Kino Brasov.

Despre ce si cum ar trebui sa ai in vedere, ti-au spus colegii mai sus. Sunt chestii elementare, care ar trebui facute la orice masina SH.
Ai achizitionat o masina extraordinara ... dar ca se te bucuri de tot ce poate Foresterul oferi, ar trebui sa-l aduci - si ulterior, sa-l mentii - intr-o stare tehnica cat mai buna (ideal ar fi sa-l aduci la o stare tehnica apropita de cea in care a fost cand a iesit pe poarta fabricii).
Altfel, chestii aparent minore pot deveni probleme nasoale. Si costisitoare !
Din fericire pentru tine, sunt pe aici colegi care stiu fooooarte bine ce si cum e cu masinile astea si te pot ajuta cu o gramada de sfaturi si informatii utile !

PS: Am omis sa-ti spun: Wellcome to the Club !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #7 on: April 14, 2021, 13:21:07 PM »
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Īncerca să dau de persoane de prin Sibiu care dețin Subaru poate ne strāngem īntr-o zi aici local sa ne cunoaștem. Știe cineva un service de subaru forester in sibiu. Sau poate īmi recomandați de prin Cluj, Brașov sau București. Drumuri bune sa aveți.

Am postat eu cateva numere de Forestere SG pe care le-am intalnit prin SB.
https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,280.msg136049.html#msg136049
Chiar azi am vazut unul "nou" rosu 2004 cred SB14RFM sau RTF nu mai stiu.
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #8 on: April 14, 2021, 19:05:39 PM »
Va multumesc de urări și de accept īn club. Ma bucur ca exista o comunitate subaru care oferă sfaturi celor neinițiați une poți invata de la oameni cu adevărat pasionați de masini. O sa merg la trakia pentru īnceput sa schimb cele esentiale.  Mai sunt ceva probleme cu haionul se deschide mai greu din cauza mānerului, la fel stergatorul de pe spate este nefuncțional, iar oglinda fata stanga nu se pliază de la buton și nu merge reglajul sus/jos - dreapta/stanga. Sper ca trakia sa rezolve aceste probleme. Īn rest am mai văzut prin trafic posesori de subaru pe care ii salut prieteneste. Deocamdată masina īmi place foarte mult, este foarte practica are multe spatii de depozitare și cel mai mult īmi place portbagajul ca este īncăpător. Ținānd cont ca am 3 scaune de copii și īncap pefect și copiii au loc īn ea este chiar o masina ideala pentru famile, poate luam și un catel  :). Mam gandit mult īnainte sa iau forester.Am vrut o masina de teren care sa īmi permită sa ma scoată din nămol pe drum de cāmp sau sa ma ducă la ski cānd drumul este anevoios, sa transport familia īn siguranță īn zone de munte sau pe autostrada sa pot tracta un snow mobil sau o rulota in locuri frumoase de la noi din tara. Asta este pasiunile se plătesc dar sper sa merite dacă pot sa le ofer la copii o copilărie plăcută. Pana la ora actuala nu am găsit o masina sa bata Subaru forester și sa ofere atāt de multă plăcere la condus poate gresesc :) Va salut și mulțumesc de sfaturi.
« Last Edit: April 14, 2021, 19:07:27 PM by alexb »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #9 on: April 14, 2021, 19:58:42 PM »
Modelul SG a fost si este o masina excelenta dar care nu a fost suficient inteleasa. Poate si din cauza faptului ca a oferit prea multe la un pret relativ mic.
Ideal ar fi sa iti fac un tabel cu problemele masinii si sa le rezolvi pe rand. Unii le rezolva intai pe cele importante si lasa pe celelalte la urma.
Se vor aduna niste costuri dar nu mai mari decat la autoturisme europene similare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Keyser Soze

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #10 on: April 15, 2021, 22:28:41 PM »
Salut,

alexb, poți să-mi spui și mie ce scaune auto ai băgat ca să īncapă 3?

Voi fi īn aceeași situație īn curānd și mă bătea gāndul să cumpăr un Outback.

Mersi fain!
« Last Edit: April 15, 2021, 22:29:34 PM by Keyser Soze »

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #11 on: April 19, 2021, 11:51:55 AM »
Eu am un Britax Romer Dual Fix 360 si e montat in spatele pasagerului. Daca l-as muta in spatele soferului, nu cred ca as avea loc sa conduc (am 1.84 metri). Mergi pe Outback mai bine.

Maul

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #12 on: April 22, 2021, 17:06:12 PM »
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Īncerca să dau de persoane de prin Sibiu care dețin Subaru poate ne strāngem īntr-o zi aici local sa ne cunoaștem. Știe cineva un service de subaru forester in sibiu. Sau poate īmi recomandați de prin Cluj, Brașov sau București. Drumuri bune sa aveți.

Bine ai venit, Alex! O0

M-am mutat si eu de cateva luni in Sibiu, poate ne auzim. Cu numerele de MM pe masina, sigur nu ma pierd undercover prin multimea de subaristi sibieni  :angel:  (pe care m-as bucura sa-i cunosc de acum, daca tot iesim de sub semnul pandemiei). Iti dau feedback despre service Cluj via PM daca doresti.
2007 Forester 2.0X

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #13 on: April 22, 2021, 18:14:40 PM »
Eu nu te-am observat inca prin trafic ul SBului
E posibil sa circulam la ore diferite.
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

Maul

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #14 on: April 22, 2021, 19:11:37 PM »
Eu nu te-am observat inca prin trafic ul SBului
E posibil sa circulam la ore diferite.

Circul preponderent in weekend/seara. Daca treci pe Victoriei pe la Carrefour, pe acolo e parcata bestia argintie de obicei - prada nevinovata a populatiei de ciori din zona.  :-[
2007 Forester 2.0X

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #15 on: April 22, 2021, 21:30:44 PM »
Hmm.
Drumurile mele zilnice nu ma duc pe acolo. Dar cine stie..?

Eu parchez in timpul saptamanii (8-16) la ULBS.
Lucrez in zona.
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #16 on: April 30, 2021, 13:06:58 PM »
Salutare Tuturor. Am observat cāteva Subaru Forester prin Sibiu īn special Mihai Viteaz și Selimbar cam asta este ruta mea zilnica. Credeți că putem stabili o data și o ora și o locație unde sa ne putem īntālni undeva īn Sibiu sau īn afara lui sa ne cunoaștem?

Legat de Forester-ul meu acum este la Trakia după ce mi sa rupt bratul dreapta fata pe centura Sibiului. Am fost cu soția și copii și am avut noroc fantastic ca nu am avut viteza și nu venea nimeni din spate.
Am redresat cu greu de pe banda 2 pe banda de urgenta și de acolo nu a mai vrut sa se miște din cauza roții blocate. Am vorbit cu cei de la Trakia cu o zi īnainte sa se īntāmple evenimentul pentru schimburi de ulei, filtre, plăcute, discuri, sonda lambda etc și pana la urma am dus-o de urgenta pe platforma. Noroc ca am un cumnat care are firma de tractari și ma recuperat rapid. Au rezolvat cu bratele, plăcuțele, discurile etc. numai ca mai sunt 2 probleme una legata de sonda lambda 2 care e picata și Cruise care rămāne intermitent. Bănuiesc ca este de la sonda lambda. Și alta problema este cānd masina sta mult timp și este motorul rece (dar nu de fiecare data se intampla asta are momente) se oprește la ralanti dar doar dacă iei rapid piciorul de pe ambreaj sau dacă accelerezi mai lent mai ales īn trafic. Dacă o accelerezi puternic īși revine rapid. După ce mergi cam 20 de minute merge foarte bine. Mam gandit ca este benzina sau clapeta de accelerație cu impurități sau poate chiar sonda lambda sa creeze aceste probleme. Ce părere aveți? cei de la Trakia o țin pana pe marți ca īncă nu īși dau seama de la ce poate fi. Mulțumesc.
« Last Edit: April 30, 2021, 13:16:25 PM by alexb »

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #17 on: April 30, 2021, 13:22:04 PM »
Uitasem sa va zic Sărbători fericite si sa ne auzim cu bine. Drumuri bune.

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #18 on: April 30, 2021, 19:52:22 PM »
Pana nu inlocuiesti sonda lambda si sa dai un reset de Ecu, nu scapi de Cruise'ul palpaind.
Pentru ralanti, daca ai clapeta drive-by-wire, merita incercata o curatare. Daca e drive-by-cable, se curata Idle Air Control Valve (dupa ce comanzi garnitura noua - 22659AA120, ca sunt sanse mari ca aia veche sa se rupa la demontare).
« Last Edit: April 30, 2021, 19:53:49 PM by andrei0241 »

Re: Prima masina practica Subaru Forester
« Reply #19 on: April 30, 2021, 20:10:08 PM »
Pana nu inlocuiesti sonda lambda si sa dai un reset de Ecu, nu scapi de Cruise'ul palpaind.
Pentru ralanti, daca ai clapeta drive-by-wire, merita incercata o curatare. Daca e drive-by-cable, se curata Idle Air Control Valve (dupa ce comanzi garnitura noua - 22659AA120, ca sunt sanse mari ca aia veche sa se rupa la demontare).

Mulțumesc de sfaturi. Dacă cei de la trakia nu găsesc soluția le voi spune de soluțiile găsite de tine.