Forester Black 2.0 NA MY2018
Subaru club Romania

Forester Black 2.0 NA MY2018

Forester Black 2.0 NA MY2018
« on: April 21, 2021, 22:39:44 PM »
Dupa ce anul trecut in februarie am cumparat un Subaru XV 2.0i 2016 pentru sotie a venit randul sa mai cumparam un Subaru dar acum un Forester 2.0 NA MY2018. Cand am cumparat XV-ul sotia de fapt isi dorea un Forester dar am zis ca aceea este o masina mai potrivita pentru ea.
Anul acesta am vandut Focus-ul din dotare iar colega de camera a zis ca trebuie sa fie neaparat Forester, si cum de obicei cumpar masina de toti banii am zis ca si asta sa fie la fel, am trecut pe la AK cu XV-ul pentru revizie, am vazut noul Forester, am facut si un drive test cu el dar din pacate nu ne ajungeau bani pt unul nou, asa ca am inceput sa caut pe mobile.de unul care sa fie ok pt bugetul nostru, binenteles ca bugetul a mai crescut dar nu foarte mult. Masina am gasit-o la un dealer VW-AUDI, este radiata din nov 2020 si isi astepta noul stapan.
Asa ca ajuns in familie un Forester negru cu putin peste 29.000 km echipare Platinum "cu detoate"; key less entry, key less go, eyesight, ...., imatriculat prima data in Germania in 25.06.2018, inca mai beneficiaza de garantie.
https://postimg.cc/0KDvqYGZ
https://postimg.cc/JD98g6XG
Ultima revizie a fost facuta in Germania la reprezentanta Subaru in noiembrie anul trecut cu cateva zile inainte de a fi radiata, de atunci sau parcurs 100 km, inainte de livrare dealerul de la care am luat masina a dus-o la Subaru de unde am primit o hartie cu reviziile efectuate, inclusiv ultima vizita la ei in 13.04.2021 si scrie ca urmatoarea revizie trebuie sa o fac la 44.000 km sau 13.04.2022 pentru a beneficia in continuare de garantie. Ca si la XV-ul din 2016 masina nu are carte service in Germania intrarile in service sunt inregistrate electronic.
Urmeaza vizita la RAR si imatriculare.
« Last Edit: April 21, 2021, 22:46:43 PM by 4croco »
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #1 on: April 21, 2021, 23:22:09 PM »
Sa va poarte fara probleme!

De curiozitate, cat a costat cu totul masina, adusa in tara?
Oricum din tara nu prea aveai sanse sa iei una cu atat de putini km, dar eram curios ce devalorizare a avut in 3 ani

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #2 on: April 21, 2021, 23:47:01 PM »
Am platit 25.950 euro masina si 600 euro trasportul.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #3 on: April 22, 2021, 00:19:57 AM »
Felicitari pentru achizitie. Sa te/va poarte sanatos/i, ca de bucurat stiu sigur ca te vei bucura de el!
Cam scumput, insa la km aia si daca zici ca e "cu de toate", cel mai probabil merita!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #4 on: May 05, 2021, 00:25:33 AM »
Felicitari. Cum ai reusit? Eu tot speram sa merg in Germania sa cumpar un Forester dar momentan nu se poate.Ai pe cineva acolo sau pur si simplu ai platit pe ce ai vazut in poze ?

marr

  • 2208
Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #5 on: May 05, 2021, 08:50:10 AM »
Wellcome to the back side !!  8)

Fain agregat !
Sa va poarte sanatosi si bucurosi !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #6 on: May 05, 2021, 14:11:48 PM »
Felicitari. Cum ai reusit? Eu tot speram sa merg in Germania sa cumpar un Forester dar momentan nu se poate.Ai pe cineva acolo sau pur si simplu ai platit pe ce ai vazut in poze ?
Si eu am vrut sa merg in Germania dar sotia nu a fost de acord si de cand i-am intrebat intial dura cateva zile de cand platesti masina pana o primesti, deci a cazut varianta sa merg personal sa o vad.
Am pe sora mea in Germania dar este departe de dealer-ul de la care am cumparat masina, ea i-a contactat si a vorbit initial, am facut o sedinta in 3 pe whatsapp care a durat aproximativ 30 min in care am vizionat masina si mi sa raspuns la toate intrebarile, in 24 de ore m-am hotarat, dupa ce am semnat contractul de vanzare am contactat un transportator si am adus masina pe platforma.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #7 on: June 22, 2021, 14:00:15 PM »
Am reusit sa-i fac toate hartiile; carte de identitate la RAR, am primit si certificatul de imatriculare, de cand nu am mai scris aici, ne pregatim de mers in concediu iar pana atunci ne acomodam unul cu celalat, am parcurs ceva mai mult de 1200 km de cand am adus masina.
In oras consumul este 10-11L/100km depinde cat de lunga este distanta parcursa, daca ma duc sa duc gagicile la scoala dimineata, dus-intors 2km, am un consum fabulos intre 17-20 L/100km. pe distante scurte in jurul orasului nu am reusit sa cobor sub 8 L/100km
La drum intins am mers de la, Sibiu la Cluj cu CruiseControl activ si toate sistemele (eyesight ....), sunt super daca esti usor obosit ajuta foarte mult, viteza setata pe autostrada 140 km/h real pe GPS 133 km/h cu acceleratii pana la 165 km/h, consum mediu 10,2 L/100 km.  Si un Sibiu - Brasov, drum national fara CruiseControl activ 8,2 L100/km.

Un minus, inca nu ma inteleg cu ea la depasiri, cand o vad ca se tureaza peste 5000 rot/min am impresia ca isi ia zborul, uneori nu este nevoie sa ajunga la 5000 rot/min ca sa "schimbe" . Daca o trec pe sport cand ma pregatesc de depasire parca nu mai este asa de lesinata dar tot nu ma ajuta asa cum as vrea, sunt curios cum se comporta daca o trec pe manual sau sa incerc sa-i dau un plus sa vad daca schimba "viteza" (stiu ca nu are trepte de viteza), o sa incerc sa schimb manula poate o sa fie mai ok.
XV-ul din dotare acelas motor si cutie de viteze este mai fasnet, probabil il ajuta faptul ca este mai usor cu 100 kg si caroseria mai aerodinamica.
« Last Edit: June 25, 2021, 20:15:53 PM by 4croco »
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #8 on: October 07, 2021, 21:23:34 PM »
Acum doua saptamani am avut un mic incident cu Forester-ul, dauna nu este mare aripa dr, bara, brat inferior janta si ceva plastice, am depus dosarul online la asigurator, s-au miscat super repede si dupa 3 zile aveam procesul verbal de reparatie, unde dupa parerea lor cam tot se repara inclusiv janta zgariata.
Am trimis masina pe platforma la AutoKino si astazi dupa doua saptamani si doua zile am putut ridica masina, pe tot parcursul am tinut legatura cu ei telefonic, au electuat si revizia masinii dupa ce a fost reparata, masina iesit super. Mi-a placut cum au lucrat, pe tot parcursul am primit toate detaliile reparatiei, am primit masina cand au fost convinsi ca este ok.
In accident am avut si o anvelopa taiata si am fost nevoit sa le schimb; pe asigurare o bucata si eu am contribuir cu 3 bucati, am optat pentru all season Michelin CrossClimate, nu fac multi km cu masina intr-un an si nu se justifica anvelope dedicate pentru iarna/vara. XV-ul sotiei are avelope de vara si iarna cu jante, ea circula zilnic cu masina si am zis ca nu se merita sa avem 2 masini cu 2 randuri de avelope.
« Last Edit: October 08, 2021, 21:20:17 PM by 4croco »
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #9 on: May 17, 2022, 11:26:14 AM »
Nu am mai scris de ceva vreme nimic, de vineri pana duminica am facut un drum din Sibiu pana in nordul Moldovei, am bifat putin peste 1000 km pe drumuri nationale si judetene consumul de la plin la plin 8,2 l/100km, la fel arata si pe computerul de bord. La drumurile prin nordul Moldovei nu am reusit nici o data sa scot un consum mai mic toate drumurile sunt un deal si o vale cu diferente de nivel foarte mari.
Forester-ul se comporta excelent, de fiecare data cand o conduc parca imi place tot mai mult. Inca nu m-am obijnuit cu ea din toate punctele de vedere dupa trecerea de la turbo diesel la benzina aspirat. Mai conduc si XV-ul sotiei care este mai fasnet dar pozitia la volan mai joasa.
Dupa achizitie nu eram foarte incantat de el, la unul dintre drumurile la Autokino am facut un test drive cu Outback-ul care imi place foarte mult cum arata, dar tot mai bine ma vad in Forester. Sunt niste masini care le descoperi cu cat parcurgi mai multi km si este aproape imposibil sa gasesti o masina care sa aibe aceleasi calitati.
Dupa un an si o luna de la achizite am parcurs putin peste 12.000 km, din care aproximativ o treime in oras, media la consum afisata de computerul de bord este 10.2 l/100 km

Km la bord: 41500
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #10 on: May 17, 2022, 11:44:33 AM »
Depinde și de statura. Mie îmi place mai mult outback pentru că este mai apropiat de o mașină clasica decât SUV-ul și stă mai bine pe curbe dar nu pierde nimic din garda pe care o are și Foresterul. Iar materialele la interior și per total confortul este superior în outback.

Păcat că în Europa nu au nimic mai fasnet. Doar de mers cuminte în banca ta acel 2.5 aspirat pe 1.6t sau cât a mai ajuns acum să cântărească.

Daca ai peste 180, atunci simți că te apasă puțin plafonul în outback.

Multi km fara probleme in continuare!
« Last Edit: May 17, 2022, 11:45:34 AM by MihaiFlorescu »

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #11 on: May 17, 2022, 12:07:09 PM »
@4croco asta e microbul Subaru. Chiar și când nu e sportiva, comportamentul pe drum și viteza de răspuns, te încânta.
Subaru au îmblânzit bestia și au făcut-o și fiabila, pe cât a fost posibil.
Sa nu va Imaginați ca posesorii de Porsche cu motor boxer nu au probleme asemănătoare, la costuri diferite evident. Alt model de bussines.
Admir ambiția Fuji investita in acest produs și au oferit clasei medii un produs premium.
Nu e premium, pentru ca au tăiat de acolo de unde au considerat ca nu e absolut necesar, astfel sa păstreze modelul financiar viabil.(aspect, confort,audio, antifonare la viteze mari,amortizare)
Reprezintă o nisa greu de egalat.
Drumuri plăcute!
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #12 on: October 03, 2022, 10:58:31 AM »
Vineri a fost la AutoKino pentru o revizie full, km la bord 48.174.
Schimbat toate uleiurile: motor, diferentiale si CVT. In cutia de viteze uleiul a fost schimbat cu statia dedicata, au folosit 15L de ulei. Uleiurile din diferentiale si cutia de viteze erau mai inchise la culoare fata de cele noi, cel putin stiu ca 4 ani am liniste.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: Forester Black 2.0 NA MY2018
« Reply #13 on: October 30, 2022, 11:18:34 AM »
Ieri am avut timp si am desfacut filtrul metalic care a fost schimbat in cutia de viteze odata cu uleiul, in filtru este o sita metalica foarte fina. Am atasat si o poza.


Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021