Un Scoobie SH 2.0i cu GPL
Subaru club Romania

Un Scoobie SH 2.0i cu GPL

Zoldike

  • 2
  • Creativity is intelligence having fun.
Un Scoobie SH 2.0i cu GPL
« on: April 29, 2021, 11:57:49 AM »
Hello pipăl !

Am placerea sa va prezint "bestia" din dotare :)) un forestier SH din 2009 cu motor 2.0 aspirat si cu instalatie GPL model BRC + flashblube, cu 125.000 km la bord. Este folosita ca a doua masina, doar in weekenduri si in concedii.
O am in cutodie de aprox 2 ani, timp in care am facut aprox. 25k km cu ea. Si de 1 an am modificat-o putin pentru overlanding, i-am schimbat telescoapele si arcurile cu unele Heavy Duty de la Pedders, i-am pus un kit de inaltare de 3 cm de la Tema4x4, trailing arms de la Super Pro pe spate cu ajustare cadere, bucsi si capete de bara noi, suruburi cu reglaj cadere pe fata tot de la Super Pro, si niste cauciucuri A/T Turbo insa Ranger.
Problemele intampinate au fost cele cu check engine-ul, cruise control-ul aprins in bord si cu intreruperi de acceleratie si relanti iregulat, pe care le-am rezolvat cu schimbarea sondelor lambda.
La capitoul consum, pe cauciucuri A/T si cu umblat 80% doar pe dealuri si drumuri forestirere oscileaza intre 10.5 si 11.8 %, pe cauciucurile de strada aveam consumul mai mic cu aprox 1 L.
Momentan mi-am comandat o caseta noua de directie prin Tureal pentru ca cea din dotare are joc mare si imi vibreaza volnaul deja la peste 80 -90 km/h...cost 3300 lei + manopera  :-\
Luna viitoare am programat-o la o vopsire integrala negru Raptor, tot am zgariat-o prin paduri.
Am in plan sa trec la jante pe 15" cu offset de 32 sau 38 sa pot pune cauciucuri cu balonaj mai mare, ma gandeam la 215x75x15 doar ca nu stiu ce model de jante sa imi cumpar...din cate am inteles nu se potrivesc multe modele din cauza discurilor de frana, daca aveti sugestii i'm all ears  ::)













« Last Edit: April 29, 2021, 12:10:09 PM by Zoldike »
Subaru Forester SH 09' 2.0i - overlander

Re: Un Scoobie SH 2.0i cu GPL
« Reply #1 on: April 29, 2021, 12:01:34 PM »
Frumos.
Bine ai venit !
forester 2.0x forester 2.5xt

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Un Scoobie SH 2.0i cu GPL
« Reply #2 on: April 29, 2021, 12:35:33 PM »
L-ai pozat fix unde-i sade cel mai bine.
Congrats!  ;)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste