Forester SG9 - 2.5xt automat
Subaru club Romania

Forester SG9 - 2.5xt automat

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #160 on: August 18, 2022, 23:26:24 PM »
Farurile de Forester nu intra in cuptorul meu. Am incercat :)

In cuptorul improvizat, farul a stat pe un stativ de polistiren extrudat, iar pistolul l-am folosit cu add-onul de tabla ce deviaza fluxul de aer intr-o parte (cel din poza din dreapta sus). Ca etalon am folosit palma pe cutie. In 3 minute cutia s-a incins si atunci am considerat ca e momentul sa scot farul afara si sa incerc sa scot sticla. Cracanat usor clemele si a iesit instant. Temperatura farului a fost spre limita la care am putut lucra linistit, fara a ma leza cumva sau frige (manusi chirurgicale). Suna arhaic..stiu.
Pe vremuri, desfaceam faruri de bmw e34 la cuptor, home made hella smoked. Pe atunci imi placea rezultatul. Mi-am pierdut din indemanare..

In cazul de fata, aveam deja farurile in casa de mai bine de 2 saptamani si efectiv nu am avut timp decat sa desfac si sa curat droserele. Intre timp, au aparut planuri de plecare la orizont si am realizat ca nu pot lasa Subaru cu carton si folie in dreptul farurilor asa ca a trebuit sa ma mobilizez rapid si sa le pun inapoi pe masina. Iar de cele mai multe ori..graba strica treaba. Si asta coroborat cu faptul ca dupa ce am dat sticlele jos am vazut pe ici pe colo urme pe oglinzi si atunci incepuse deja sa imi incolteasca in gand ideea de a gasi un alt set de faruri virgine. Am mai incercat sa aluminizez un set de oglinzi de faruri si nu mai vreau sa trec prin atata bataie de cap..
Sunt curios dupa polish cum vor arata..
« Last Edit: August 18, 2022, 23:34:33 PM by Ilie »

Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #161 on: August 19, 2022, 00:03:47 AM »
Decat sa cauti faruri SH cu xenon, mai degraba alte noi si le faci alora conversie la LED.
De refacut oglinda la faruri cu xenon fara reflector cred ca nici n'are rost sa te gandesti, danielalexandru s'a chinuit pe alea de Outback, cu lupe, si n'a fost distractiv deloc.
Nu stiu cum or fi la tine sticlele, dar la mine mi se pare ca se vad ceva fisuri in profunzime, nu doar zgarieturi la suprafata, deci polish ar fi cam inutil

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #162 on: August 19, 2022, 00:59:47 AM »
Daca reusesti sa dezechipezi complet oglinzile, le poti aluminiza. Am gasit niste baieti pe la fostul Faur care cu asta se ocupa. Cromare, aluminizare, etc. Am facut niste faruri de Bmw si au iesti peste asteptari.

Acum referitor la sticle, vorbeam si cu @torvalds mai devreme despre unele noi. II intreb si pe baietii de la polish ce parere au..eu nu am vazut microfisuri. Daca e cazul, comand sticle noi si aia e. Mastic mai am pentru cel putin inca o operatiune.
Ma bucur insa ca pentru moment am pus farurile la loc, am spalat masina inainte sa o duc inapoi in parcare si nu am vazut vreo urma de picaturi in faruri. Decid luna viitoare urmatorul pas..
Intre timp, mananca km pe paine Toyota :)
« Last Edit: August 19, 2022, 01:01:08 AM by Ilie »

MyKe

  • 210
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #163 on: August 19, 2022, 09:55:21 AM »
Urmeaza polish faruri si folie protectie. Vreo recomandare in Bucuresti?
La Autovad, pe Spineni.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #164 on: August 19, 2022, 10:00:14 AM »
Si la mine unui far i s-a crapat pur si simplu sticla, fara sa fie lovit sau ceva. L-am schimbat cu un sh in stare buna deocamdata, sa vad pe cine platesc sa-mi schimbe si mie sticla la ala vechi ;D
Dar n-am observat ca oglinzile sa aiba vreun cusur, poate nu m-am uitat eu cu atentie, studiez in 10 minute, ca ajung la masina.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #165 on: December 30, 2022, 15:13:40 PM »
Se fac aproape 4 luni de cand nu am mai miscat Subaru. Ma consolez ca sta curata in parcare. In paralel tot adun piese de puzzle pe mai multe fronturi.

Pentru frane sunt gata etrierii de wrx cu kituri noi OE + furtune metalice Goodridge. Urmeaza discuri si placute si sus pe masina.

Pentru suspenise am doar arcurile spate King si pe drum sunt arcurile fata. Urmeaza sa comand amortizoare, flanse si kitul de praf. Probabil spre vara. Inca nu au cazut SLS-urile.

Pentru motor am deja kitul de distributie, garniturile de la capace OE si 4 cylinder cooling mode RCM . Am inceput sa ma uit dupa un sorb Killer B + baffle plate daca tot ridic motorul. Fac recap la ce am comandat deja si incerc sa adun tot daca umblu aici. Oare sa schimb preventiv si simering palier spre cutie?!

Am pus deja rotile de iarna..dar degeaba.

Pentru evacuare aveam finala Prodrive si astazi a venit si DP. Am gasit COBB intr-un stoc mai vechi in Austria. Sper cat de curand sa duc masina la atelier pentru facut intermediara si pus totul sus.

« Last Edit: December 30, 2022, 21:16:30 PM by Ilie »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #166 on: December 30, 2022, 18:40:28 PM »
Oare sa schimb preventiv si simering palier spre cutie?!




Da, schimba daca tot dai motorul jos. O sa iti dai palme daca trebuie sa faci asta doar pentru un simering si probabil o sa o lasi asa.

Salivez cand vad acel dp.

Muttley

  • 4923
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #167 on: December 30, 2022, 20:48:43 PM »
Mai sunt coburi d-alea-n stocul din Austria?
WRX SW 2002

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #168 on: December 30, 2022, 21:23:14 PM »
Da, schimba daca tot dai motorul jos. O sa iti dai palme daca trebuie sa faci asta doar pentru un simering si probabil o sa o lasi asa.

Salivez cand vad acel dp.

Asa ma gandeam si eu..sa schimb mai tot ce pot. Cu toate ca tare ma tenta sa schimb si garniturile de chiuloase + prezoane..insa cred ca vorbeste paranoia din mine.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #169 on: December 30, 2022, 21:25:31 PM »
Mai sunt coburi d-alea-n stocul din Austria?
PM :)

Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #170 on: December 31, 2022, 01:10:50 AM »
Pai daca l dai jos si tot il faci puzzle, schimbi si garniturile si aia e . Mai ales ca mergi cu supercarul cu motor central in ultima perioada si ai timp sa stea pe dreapta subaru
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #171 on: April 24, 2023, 15:46:46 PM »
Fac curand anul de cand nu am mai mers cu Subarica. Tot apar situatii care ma forteaza sa aman vacanta de la garaj..
Ma consolez insa adunand piese  :angel:

Am reusit doar sa pun downpipe’ul pe masina si sa fac evacuarea; provizoriu, pentru ca urmeaza sa o dau iar jos si sa rezolv izolarea termica; merci @Muttley pentru inspiratie  ;)











Downpipe Cobb
Finala Prodrive
Midpipe 63 cu teava si coturi de la Metalinox
+ 2 V-band’uri si un racord flexibil.

Work in progress

Muttley

  • 4923
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #172 on: April 24, 2023, 16:29:28 PM »
exemplu lung aici.

In descriere gasesti "(HJS) partnumber 83000027". Il gasesti inclusiv in Romania, desi la un pret romaneste nesimtit.
Asta preventiv, ca sa nu te incurci cu avioane gen inconel (ce-o mai fi si aia, naiba stie).

Daca apuci sa acoperi teava aia inaintea iernii, si iese ok, poate mai faci una. Spor!
« Last Edit: April 24, 2023, 16:30:17 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #173 on: April 24, 2023, 18:03:44 PM »
In descriere gasesti "(HJS) partnumber 83000027". Il gasesti inclusiv in Romania, desi la un pret romaneste nesimtit.
Asta preventiv, ca sa nu te incurci cu avioane gen inconel (ce-o mai fi si aia, naiba stie).

Daca apuci sa acoperi teava aia inaintea iernii, si iese ok, poate mai faci una. Spor!

Din ce citesc pe net despre Inconel si Inconel heat shield, pare ca ar fi in regula. Insa da, diferenta de pret este mare intre Inconel si HJS 83000027.

https://en.wikipedia.org/wiki/Inconel#:~:text=Inconel%20alloys%20are%20oxidation%2D%20and,the%20surface%20from%20further%20attack.

E de studiat. Vad diseara dupa ce termin de lucru.

Am in plan sa acopar teava in timp ce voi lucra la masina; sunt multe pe lista; asta intr'unul din urmatoarele weekenduri. Trebuia sa fi fost ziele trecute insa nu m'am simtit prea bine si la insistentele sotiei..am zis ok, sanatatea first.
Totodata, simt nevoia sa specific: eu nu sudez evacuari, am un prieten care asta face. Eu doar demontez si montez la loc.
Si nici electrica nu imi place; deloc.

Revin aici cu rezultatul :)
« Last Edit: April 24, 2023, 18:04:26 PM by Ilie »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #174 on: April 24, 2023, 22:51:02 PM »
Ce bine arata traseul ala! Cand e gata arunc si eu o ureche, sa rada si sufletul meu, ca la mine e liniste de am inceput sa aud vantul...

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #175 on: June 08, 2023, 22:06:09 PM »
Cu pasi de melc schiop, mai apuc sa bifez una alta de pe to do list..


vs


Greutate cu tot cu anvelopa GoodYear Efficient Grip 215 55 R17 - 16.3kg

Cele mai banale jante forjate usoare, insa scopul e sa atrag cat mai putin atentia in trafic..si asta doar din cauza evacuarii. RAR’ul e din ce in ce mai activ, mai ales prin Bucuresti.

Iat’o pe frumoasa prafuita..
Pe masina, nu sunt chiar atat de urate jantele  ::)





Daca reusesc sa urc si franele si revizuit zemuri, curele, garnituri + senzori AM luna asta… voi fi impacat pana la anul..
« Last Edit: June 10, 2023, 00:32:31 AM by Ilie »

Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #176 on: June 08, 2023, 22:26:10 PM »
Isctr-ul nu are treaba cu tine decat daca Forester-ul e vreun tir. Rar-ul in schimb te opreste oricum

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #177 on: June 08, 2023, 22:29:27 PM »
Isctr-ul nu are treaba cu tine decat daca Forester-ul e vreun tir. Rar-ul in schimb te opreste oricum
Am rectificat :) Am ramas cu ISCTR'ul de cand cu platforma dupa mine..

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #178 on: June 19, 2023, 12:54:24 PM »
Dupa un lung periplu, adunate de pe gumtree; ebay; burjauto; automobilus; facebook market; alpadrino si autodoc; trebuie numai puse pe masina..

« Last Edit: June 19, 2023, 13:14:53 PM by Ilie »

MyKe

  • 210
Re: Forester SG9 - 2.5xt automat
« Reply #179 on: June 19, 2023, 13:58:19 PM »
Nice! Ce faci cu Reinzosil?
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic