Inlocuire bec HID D2S (Xenon)
Subaru club Romania

Inlocuire bec HID D2S (Xenon)

Inlocuire bec HID D2S (Xenon)
« on: August 21, 2021, 17:33:42 PM »
Ma uit in manualul de service si vad ca pentru inlocuirea becurilor de la faza scurta ar trebui sa dau jos toata bara fata ? WTF
la cele cu halogen nu este nevoie , dar la cele HID zice ca sa dai bara jos...
1. Disconnect the ground cable from battery.
2. Remove the headlight assembly. (adica dai bara jos si dupa aia farul)
3. Remove the back cover.
« Last Edit: August 21, 2021, 21:23:42 PM by Lup_Alb »

Re: Inlocuire bec HID D2S (Xenon)
« Reply #1 on: August 21, 2021, 21:52:36 PM »
becul se poate schimba fara sa dai jos bara, e chiar simplu, similar celui cu halogen.

pt droser
insa , trebuie data bara jos

este valabil pt forester 2007
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: Inlocuire bec HID D2S (Xenon)
« Reply #2 on: August 22, 2021, 00:24:05 AM »
Asa ma gandeam si eu din observatiile mele. Pe stanga poti sa dai bateria afara ca sa ai loc sa lucrezi linistit. Pe dreapta nu sunt sigur cat loc este. Nu m-am uitat atent cand am mai schimbat filtrul de aer.

In manualul de Impreza zice clar ca la HID dai farul jos (fata de halogen la care doar scoti capacul si schimbi becul) Nu pot sa imi inchipui de ce.

Sper sa fie becul si nu droserul ala (sau balastul cum ii mai spune) pt ca din cate am citit, becul in sine nu se arde pentru ca nu are ce (filament) ci amestecul de gaz din el isi pierde proprietatile si are nevoie de o tensiune mult mai mare decat cea pe care o poate furniza droserul. Becul ar trebui sa se aprinda/stinga si sa o tina tot asa. Acum o sa vad cum sta treaba cand vin noile becuri.

« Last Edit: August 22, 2021, 00:53:41 AM by Lup_Alb »

puiu

  • 786
Re: Inlocuire bec HID D2S (Xenon)
« Reply #3 on: August 23, 2021, 08:12:59 AM »
O sa iti dai seama daca e becul cand il scoti. Se vede imediat dupa culoarea bulei unde e mercurul

Re: Inlocuire bec HID D2S (Xenon) Impreza 2010
« Reply #4 on: August 24, 2021, 21:47:13 PM »
Da, peretele bulei era opac.
Am gasit niste becuri Philips la reducere de la 150 la 100 Lei. Acum vedem cat o sa tina. Problema este ca sunt 4300K (adica un pic spre galben). Alea de pe masina erau cel putin 6000K. Am zis ca schimb si eu doar unul, dar se pare ca trebuie sa il schimb si pe celalalt.
Ca operatie a fost destul de simplu. Eu am dat jos si bateria ca sa vad cu ochii mei, ce fac pe acolo. Se poate si fara.
Maine o sa il schimb si pe cel de pe dreapta, ca acum am unul de 6000 K si unul de 4300K...

Se desurubeaza capacul, se roteste soclul, care este infipt in bec, un sfert spre stanga, dupa care se indeparteaza cu grija (se poate indeparta fara a deconecta firul de masa care conecteaza soclul de corpul farului). Dupa aceea se apuca siguranta de metal din partea de jos (care tine becul la locul lui) cu doua degete si se strange dupa care se trage. Odata desfacuta siguranta, se scoate becul prin tragere. Becul  nu intra acolo decat intr-un singur fel, deci la montaj trebuie avut grija sa fie cu indentatiile in sus. Becul nou se manevreaza doar de partea de plastic, NU se atinge partea de sticla.



marr

  • 2208
Re: Inlocuire bec HID D2S (Xenon)
« Reply #5 on: August 25, 2021, 11:56:47 AM »
Abia acum am vazut topicul asta !
Daca-l vedem mai devreme puteam sa-ti confirm ca becurile cu xenon se schimba fara sa demontezi nimic. La fostul meu Forester am schimbat becurile de 2-3 ori.
Dar e bine ca nu te-ai apucat sa demontezi bara ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020