Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester 2018
Subaru club Romania

Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester 2018

Salut,

Din rațiuni obiective, am nevoie să dezactivez airbag-ul pasagerului din dreapta pentru un Forester din 2018.

Știe cineva dacă e o operațiune care necesită mers īn service sau o pot face de capul meu (necesită doar un folosirea unui buton / comutator)?

Mulțumesc.
« Last Edit: November 03, 2021, 16:05:12 PM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester SG
« Reply #1 on: November 03, 2021, 11:40:26 AM »
Daca e forester 2018 ma astept sa aiba buton pt dezactivare airbag pasager.
Daca e SG, cum e trecut in titlu, deci maxim 2008, atunci nu ai buton, banuiesc ca se poate scoate vreo mufa pe undeva, dar asta inseamna probabil service.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester (2018)
« Reply #2 on: November 03, 2021, 11:57:24 AM »
E 2018, deci nu e SG.  Nu am identificat un buton clasic on / off și nici orificiu pentru dezactivat folosind cheia, cum am mai văzut la unele mașini.

Am greșit și titlul, și secțiunea de postare. Īl rog pe administrator să-l mute el īn secțiunea corectă, să nu poluez aiurea aici.

Mersi fain.


dan_b

  • 1236
Re: Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester 2018
« Reply #3 on: November 03, 2021, 17:20:33 PM »
Am cautat pe net si pare ca nu se dezactiveaza...
Chiar scrie in manual ca nu este indicat sa fie asezati copiii pe locul pasagerului, din cauza riscului de airbag.
Daca era cu dezactivare ar fi spus ca se poate aseza scaunul de copil pe locul pasagerului, dar numai dupa dezactivarea airbagului. In manual, la capitolul scaune de copii, spun ca recomanda ferm asezarea acestora doar pe locurile din spate...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester 2018
« Reply #4 on: November 03, 2021, 19:09:01 PM »
Am cautat pe net si pare ca nu se dezactiveaza...
Chiar scrie in manual ca nu este indicat sa fie asezati copiii pe locul pasagerului, din cauza riscului de airbag.
Daca era cu dezactivare ar fi spus ca se poate aseza scaunul de copil pe locul pasagerului, dar numai dupa dezactivarea airbagului. In manual, la capitolul scaune de copii, spun ca recomanda ferm asezarea acestora doar pe locurile din spate...

Tocmai pentru că sunt oameni care pun scaunul copilului (cu spatele la sensul de mers) e necesar să existe o opțiune de dezactivarea a acelui airbag pentru pasagerul din dreapta. Īn cazul scunelor orientate cu fața la sensul de mers, airbag-ul e lăsat funcționabil.

Īn fine, am găsit ceva pe net, dar cu capacitățile mele tehnice, nu-nțeleg clar ce ar trebui să fac - https://www.justanswer.com/subaru/2lk6o-disable-passenger-airbag-so-10-year-old.html
« Last Edit: November 03, 2021, 19:09:37 PM by Stefan B. »

dan_b

  • 1236
Re: Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester 2018
« Reply #5 on: November 03, 2021, 19:22:41 PM »
Pai acolo detaliaza o deconectare a cablului de alimentare airbag, deci o dezactivare hardware.
Si spune despre demontarea torpedoului, iar in spate ar trebui sa vezi undeva acea mufa.
Si inainte de deconectare, sa deconectezi bateria.
Cred ca cel mai bine mergi la reprezentanta si sa faca ei asta, insa e posibil sa implice ceva raspundere legala/civila/penala in caz de accident si doamne fereste, accidentare pasager. Pentru ca se dezactiveaza o functie de siguranta care nu este prevazuta a fi deconectata...
Doar expun o parere.
« Last Edit: November 03, 2021, 19:23:18 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Cum se dezactivează airbag-ul pasagerului din dreapta la Forester 2018
« Reply #6 on: November 03, 2021, 19:32:00 PM »
Pai acolo detaliaza o deconectare a cablului de alimentare airbag, deci o dezactivare hardware.
Si spune despre demontarea torpedoului, iar in spate ar trebui sa vezi undeva acea mufa.
Si inainte de deconectare, sa deconectezi bateria.
Cred ca cel mai bine mergi la reprezentanta si sa faca ei asta, insa e posibil sa implice ceva raspundere legala/civila/penala in caz de accident si doamne fereste, accidentare pasager. Pentru ca se dezactiveaza o functie de siguranta care nu este prevazuta a fi deconectata...
Doar expun o parere.

Da, am īnțeles ce spun ei, dar clar n-aș face eu asta. Mă voi duce la reprezentanță pentru asta. Mersi fain tuturor pentru răspunsuri.