Piese si serviciu WRX 2017 FA20
Subaru club Romania

Piese si serviciu WRX 2017 FA20

Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« on: January 06, 2022, 04:41:41 AM »
Salut la toata lumea!,

Locuiesc in Canada in momentul de fata si ma repatriez in citeva luni.
Am un Subaru WRX 2017 FA20 si as vrea sa aflu dacă se găsesc piese pentru modelul asta sau cit de greu sint de gasit?
Am cautat pe net informatii, si am scris si la subarumotors.ro si subarubrasov.ro. Deocamdata astept sa-mi raspunda.

Întreb pentru ca as vrea sa iau masina cu mine, dar dacă piesele nu sunt disponibile pentru modelul meu, nu se merita.
Sint la al treilea Subi.

Mulțumesc frumos,

M.
« Last Edit: January 06, 2022, 04:42:15 AM by marwrx »
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #1 on: January 06, 2022, 06:11:06 AM »
Salutare. Cum modelul nu a fost vândut în Europa, nu găsești chiar toate piesele disponibile imediat. Dar se pot aduce chiar și din SUA destul de repede.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #2 on: January 06, 2022, 12:03:06 PM »
WRX cu FA20 nu reprezinta ceva exotic.
Piese se gasesc la Subaru, chiar daca unele vin cu putina intarziere.

In functie de modul in care vei merge cu masina vei avea sau nu motorul. Nu sunt cele mai rezistente la abuzuri repetate.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #3 on: January 06, 2022, 17:40:17 PM »
Multumesc frumos pt raspunsuri.
In general nu abuzez masinile, ;p

Modelul se vinde numai in US/Canada si Japonia. La modelele anterioare puteam sa iau piese de la orice Impreza ca erau compatibile. Acum ma gindesc ca pot sa imprumut de la STI cite ceva dar nu de la motor ca e de 2.0L.

Mai am o intrebare: Stiti cumva daca pot fi probleme la RAR cu Euro6 ?
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #4 on: January 06, 2022, 17:42:39 PM »
Mai mult ca sigur nu o baga euro 6. O să îți facă omologare individuala. Mai dai niste bani etc.

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #5 on: January 06, 2022, 18:17:54 PM »
Am scris si la RAR, astept raspuns
Am vazut ca sint STI-uri in tara, Au emisiile un pic mai mari decit WRX.
Sper sa fie OK. Poate ma trezesc ca n-o pot inscrie. :)
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #6 on: January 06, 2022, 19:02:28 PM »
Off tipic : cat te costa transportul? Eu inca mai sper la un OBK 2.4 turbo :angel:...altfel ne orientam si catre 2.5 aspirat.

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #7 on: January 06, 2022, 19:31:18 PM »
Off tipic : cat te costa transportul? Eu inca mai sper la un OBK 2.4 turbo :angel:...altfel ne orientam si catre 2.5 aspirat.
De cind cu Covid, transportul a ajuns la 3000. Sper sa n-ajunga la 4000 pina plec. :)
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #8 on: January 10, 2022, 04:09:30 AM »
Baietii de la subarumotors si subarubrasov au fost super rapizi la raspuns, cei de la RAR, inca astept. :) Cred ca trebuie sa mai scriu un mail pe alta adresa, poate raspunde careva. XD
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #9 on: January 10, 2022, 05:36:35 AM »
WRX cu FA20 nu reprezinta ceva exotic.
Piese se gasesc la Subaru, chiar daca unele vin cu putina intarziere.

In functie de modul in care vei merge cu masina vei avea sau nu motorul. Nu sunt cele mai rezistente la abuzuri repetate.

N-as numii Subaru exotic. :) Indiferent de ce model sau aniversare.
Sint la a treilea Subi, la WRX sint la a doua, acelasi model, pina si culoarea e la fel. :)
Vreau sa o iau cu mine pt ca o am de la 0KM si e intretinuta de mine. Inclusiv ulei schimbat la 6 luni chiar daca sta in parcare de 2 ani de cind am intrat in Covid. Kilometrajul e sub 50K. I-am facut si rodaj de 2000km, desi Subaru spun ca nu e nevoie, deoarece motorul vine rodat pe banc din fabrica. Acum pe site-uri, parerile sint impartite, unii zic da , altii nu. In orice caz, eu l-am facut ca sa fiu mai sigur.:)
Alt motiv este ca daca o vind aici si iau altceva la mina a doua in tara, nu stiu peste ce dau, STI-uril sint batute bine si nu vreau sa stau prin garaje sau sa caut piese.
Mai sint si alte masini/marci dar piata e dominata de cele nemtesti si nu sint pe lista mea de favorite.
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #10 on: January 18, 2022, 17:23:02 PM »
Mai mult ca sigur nu o baga euro 6. O să îți facă omologare individuala. Mai dai niste bani etc.

Am primit raspuns de la RAR si postez aici daca mai este cineva intersat ca informatie.
---------
Buna ziua,

Autovehiculul pe care doriti sa il importati in Romania din Canada a fost destinat pentru o altă piaţă decât cea a Uniunii Europene (UE). Din datele prezentate, se poate stabili faptul că autovehiculul nu detine omologare comunitara CE de tip ca vehicul complet. Din această cauză, pentru a i se putea elibera Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV) în vederea înmatriculării în România, autovehiculul va fi supus procedurii de omologare individuală, în conformitate cu prevederile Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere – RNTR 7, aprobate prin Ordinul MTCT nr.2132/2005, cu modificările şi completările ulterioare. Reglementările amintite anterior menţionează efectuarea în cadrul omologării individuale a unor verificări şi teste în conformitate cu directivele europene în vigoare şi numai condiționat de îndeplinirea acestor cerinţe se va putea elibera CIV. Costurile sunt greu de cuantificat, întrucât nu s-a identificat fizic autovehiculul într-o reprezentanță RAR. Cu o aproximare relativă, acestea ar putea atinge o valoare de 5000 RON (in cazul autovehiculelor categorie M1, N1), doar cu efectuarea incercari de determinare a emisiilor poluante chimice, dar nu este singura incercare la care ar putea fi supus autovehiculul.

Precizez faptul ca in urma eventualelor incercari de determinare a emisiilor poluante chimice, norma de poluare minim acceptata pentru omologare este EURO 3, de asemenea postul de conducere trebuie sa fie pe partea stanga, iar farurile trebuie reglate pentru circulatia pe partea dreapta.

Ca documente, trebuie sa aveti dovada inmatricularii in Canada-certificatul de inmatriculare, eventual act vanzare-cumparare care atesta ca sunteti noul proprietar, daca este cazul.

Nu cunoastem ce documente va sunt necesare pentru inmatriculare (serviciul de inmatriculari) si autoritatile fiscale si vamale.
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #11 on: January 18, 2022, 18:25:32 PM »
Multumim de info. Deci mai pui minim 1000 euro la costuri. Apoi pentru restul de acte eu zic inca minim 500-1000 euro. Adaugi transportul si iti faci totalul daca merita sau nu sa o aduci. Eu te sustin daca decizi ca da :)

Muttley

  • 4922
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #12 on: January 18, 2022, 20:49:04 PM »
Costurile sunt greu de cuantificat, întrucât nu s-a identificat fizic autovehiculul într-o reprezentanță RAR.

=))))))))))))))))))))))

Era unu' inmatriculat in parcare la AK in toamna.
Nu mai zic de cele de pe olx.
Bine, acu' poa' sa fie pe toate drumurile si sa aiba si aia de la RAR ca masina personala. Cat timp mai poa' sa suga "un cost greu de cuantificat", sa fie primit!
WRX SW 2002

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #13 on: January 18, 2022, 21:50:16 PM »
  Salutare,
Multumiri pentru informatii,foarte utile(m-am gandit si eu mult timp sa aduc un Legacy  de 2.4l,260cp si inca n-am renuntat la idee).
Am incercat sa gasesc niste piese ptr Ford  Focus adus din SUA si mi-a fost destul de greu ,asa ca aici va fi,cred eu,provocarea mai mare-la identificarea si,eventual echivalarea pieselor de mecanica(ptr cele de caroserie nu cred ca vor fi probleme,intrucat sunt comune cu wrx/sti comercializat in Europa).
Daca nu renunti la idee si-l aduci,ma reactivez si eu  :) :)
Bafta!
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #14 on: January 20, 2022, 21:40:27 PM »
Nu renunt, la idee. In Octombrie am rezervat transportul pentru Iulie. Vroiam sa ma asigur ca pot s-o inregistrez. In afara de asta, tot ce pun in masina si in portbagaj, intra in costul transportului. Obiecte, haine. etc, Nu trimit mobile si chestii d'astea. Haine vreau cite ceva, ca sa nu  incep sa alerg prin magazine la shopping.
Cam asa ar fi planul. :)
Pe urma trebuie sa vad cum fac cu permisul, daca pot sa-l schimb sau trebuie sa dau de carnet.
« Last Edit: January 20, 2022, 21:54:37 PM by marwrx »
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #15 on: January 20, 2022, 21:42:13 PM »
=))))))))))))))))))))))

Era unu' inmatriculat in parcare la AK in toamna.
Nu mai zic de cele de pe olx.
Bine, acu' poa' sa fie pe toate drumurile si sa aiba si aia de la RAR ca masina personala. Cat timp mai poa' sa suga "un cost greu de cuantificat", sa fie primit!
:)
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #16 on: January 20, 2022, 22:14:05 PM »
  Salutare,
Multumiri pentru informatii,foarte utile(m-am gandit si eu mult timp sa aduc un Legacy  de 2.4l,260cp si inca n-am renuntat la idee).
Am incercat sa gasesc niste piese ptr Ford  Focus adus din SUA si mi-a fost destul de greu ,asa ca aici va fi,cred eu,provocarea mai mare-la identificarea si,eventual echivalarea pieselor de mecanica(ptr cele de caroserie nu cred ca vor fi probleme,intrucat sunt comune cu wrx/sti comercializat in Europa).
Daca nu renunti la idee si-l aduci,ma reactivez si eu  :) :)
Bafta!

Eu zic ca depinde de cit de buna e masina, km. si pe urma considerat transport, vama ( ca sa fi scutit de vama la repatriere, trebuie sa ai masina in posesie de cel putin 6 luni si documentele de cumparare). Daca vrei asiguare la transport maritim pt pierdere totala, trebuie sa pui 1000 sau cam asa ceva. Depinde de asigurare poate mai ieftin putin sau mai scump.

In cazul in care crezi ca esti taxat la vama:

   Din ce am gasit pe Internet
      10% din valoarea la masina Vama
      19% TVA
      
Exemplu la o valoare de 10.000 + transport 1000 = 11.000
   
                   Valoare 10.000+
                    Vama   1.000=
                                        -----------
               11.000
         Transport       1000   
         TVA 19%   ----------
               12.000x1.9% = 2.280   
         Total = 1000 Vama + 2.280 TVA = 3.280

Sper ca am socotit bine :)
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Piese si serviciu WRX 2017 FA20
« Reply #17 on: January 23, 2022, 13:09:23 PM »

Ai punctat perfect~starea masinii si rulajul,criteriile dupa care m-am ghidat de fiecare data,iar starea n-o poti verifica decat personal sau prin cineva care are aceleasi criterii de analiza cu tine,iar un drum pana acolo pentru asta nu stiu daca merita...
In cazul tau, chiar ar fi pacat sa n-o aduci.
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF